Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

5 produse care vor disparea in urmatorii 5 ani....


marius

Recommended Posts

adi, nu e chiar asa rau nici la DSLRuri. Eu pe body-ul de DSLR am dat acum vreo 8 ani in jur de 2500 lei iar acum il gasesti si la 300, 400 lei cu tot cu obiectiv de kit [:)]

 

Si culmea e ca nici nu il folosesc atat de des, e greoi. Prefer o "sapuniera" automata, satisfactia nu e aceeasi dar nu se compara nici 200gr cu 2kg de dus mereu dupa tine.. [:)]

 

Cand voi investi intr-un DSRL sigur nu il voi alege pe cel mai ieftin. (ca model)

Iar la 300-400 lei, in Romania, se vand aparate foto compacte...DSRL-urile sunt mai scumpe. De obicei preturile incep de la 1500 lei in sus (azi am vazut unul la 1000 lei, pe un site cu aproape 500 lei reducere, modelul Canon EOS 1100 D - dar precizez ca e prima data cand am vazut sub 1500 lei un DSRL)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu as compara camera de telefon cu un aparat compact. Diferenta de lentile, de blitz (hai, mai , ca ala de la telefon e gluma si nu foloseset la nici-o brinza). In plus nu iti ofera nici pe departe aceasi flexibilitate chiar si pt o camera compact. Pt cei care fac doar selfies, o ajunge. Pt mine nu inlocuieste. Am si DSLR , dar acolo conteaza ce obiective cumperi si alea nu scad in pret nici de-al naibii. Astept unul de macro de ani de zile sa isi reduca pretul si nu o face. Geaba body-ul daca nu si obiectivul. Si intradevar e f greoaie sa iesi cu DSLR la parc sau la fair sau pur si simplu la plimbari unde alergi dupa copii si unde ai alte tone de bagaje.

 

Eu inca imi cumpar DVD-uri. Numai filmele pe care stiu ca le vad de vreo 10 ori pe an sau serii pe care nu le-am gasit nicaieri. Va muri poate videoteca, acu cu alte sisteme de imprumutare. In plus am date pe care prefer sa le am att pe un harddisk cit si pe un DVD (poze, filme, date importante, etc). Plus prefer jocurile pe CD-uri / DVD-uri si muzica clasica pe CD-uri.

 

Asa s-a prezis ca va muri si cartea tiparita. Bineinteles, tirajele vor slabi, dar la albume, carti pt copii si carti stiintifice vor ramfcine in mod cert si tiparite. Cred ca vor disparea revistele stiintifice tiparite in schimb. Eu am multe carti la care simt nevoia sa le am in mina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si DSLR , dar acolo conteaza ce obiective cumperi si alea nu scad in pret nici de-al naibii. Astept unul de macro de ani de zile sa isi reduca pretul si nu o face. Geaba body-ul daca nu si obiectivul. Si intradevar e f greoaie sa iesi cu DSLR la parc sau la fair sau pur si simplu la plimbari unde alergi dupa copii si unde ai alte tone de bagaje.

 

 

 

Asa este. Body fara obiectiv...n-are valoare.

Cat priveste greutatea unui DSRL - nu m-ar deranja atat de mult pentru ca e aiurea sa vrei sa faci poze reusite si aparatul compact sa nu iti permita. Asa ca merita sacrificiul purtarii rucsacului cu un aparat foto performant. Eu una nu m-as plange de asta, atata timp cat as avea o camera foto care sa realizeze fotografii de calitate.

Chiar si aparatul meu compact cantareste 600 grame cu acumulatori cu tot ( 4 la numar). 

In caz de bagaje, copii si urgente - se poate apela pentru poze de amintire la aparate foto de mici dimensiuni sau la smartphone-uri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De acord cu Letitia, atata timp cat vor vrea copiii (mari si mici, aici incluzandu-l si pe barbatu-meu [batcap] ) sa vada vreun film de enspe mii de ori, nu vor disparea DVD-urile/BluRay-urile. Cel putin pana nu se inventeaza ceva ce sa le ia locul (si prin asta nu ma refer ceva ce trebuie inchiriat la fiecare vizionare)

Victoria s-a uitat un an de zile la Cronicile Narniei 1 inregistrat in PVR. Acu de Craciun i-am luat toate trei partile. Deci, uite ca exista inca o alternativa, dar problema e cand pleci la drum lung si nu poti lua tv-ul si PVR-ul :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...