Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Routerul de acasa !


marius

Recommended Posts

Cand am fc contractul cu ei,mi-au dat routerul si contractul de semnat,cu parolele de tel fix,si wi-fi.

La prima logare la retea ,le-am introdus,si .......asta e tot.

Ce sa mai introduc.......acu,inchid de obicei seara routerul,si cand il redeschid nu mi se cere nimic.

Gresit. Ai primit un user name si o parola pentru acces la internet. faptul ca le-au configurat in router nu inseamna ca eu "Ghita" nu pot sa ma folosesc de accesul tau la internet daca accestul la routerul tau nu este la randul lui codat de o parola fie ea si "321"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gresit. Ai primit un user name si o parola pentru acces la internet. faptul ca le-au configurat in router nu inseamna ca eu "Ghita" nu pot sa ma folosesc de accesul tau la internet daca accestul la routerul tau nu este la randul lui codat de o parola fie ea si "321"

Pai si tu de unde stii user name-ul si parola dianeima?

 

Ca eu fara astea nu vad cum te potzi lega la routerul ei,chiar daca ea si-a securizat routrerul si tu l-ai spart?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem o parola din litere si cifre, asa ca oricat ar incerca sa se logheze cineva la retea, nu ar avea cum (nici noi nu stim parola, e notata pe o hartie, pt ca e prea complicata). Si aici introduci doar o data parola, apoi te loghezi automat. Toti cei din jur insa au Wi-Fi (si toate sunt securizate, nu am vazut nici una free), asa ca de radiatii nu scapam. Noi inchidem cand ne culcam telefoane, televizoare, computere, console etc...Al meu sot mi-a spus ca un TV care sta non-stop pe stand-by consuma curent anual de 50 Fr (daca fac un calcul la cata aparatura *mancatoare de curent" avem, reusim sa economisim cateva sute de franci anual). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ma intereseaza sa stiu parola ei la internet atata timp cat sunt conectat in routerul ei.

Are grija routerul sa iasa pe internet pentru orice utlizator conectat la el.

Cum...ca eu asta nu pricep?

 

Iese pe net...(si mie imi apar routerele vecinolor,insa daca vreau sa ma conectez, imi cere numarul...)si ,,,mai departe?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem. Un utilizator are acces la internet prin user name si parola primite de la firma.

Daca isi configureaza in calculator aceste date si baga cablul de internet direct doar in calculator va fi singurul acces la internet.

Daca iau un router atunci bag cablul de internet in router configurez user name si parola de la firma in router si routerul este cel care iese pe internet.

La router insa pot sa cuplez mai multe calculatoare prin cablu sau tablete/laptopuri/telefoane daca si routerul are functie wireless. Accesul (conectarea) acestora la router se poate face direct sau se poate pune parola de acces. Daca nu exista parola de acces(de conectare la router) atunci oricine se poate conecta direct si va folosi routerul (deci si internetul) la liber. Daca insa exista parola de acces(de conectare) nu se poate face conectarea decat doar daca se cunoaste aceasta parola care poate fi oricare chiar si 321 la o adica.

 

E mai clar acum?

post-124994-0-81014500-1388854556_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca noi(vad ca si Marcia are acelasi sistem)avem un alt sistem de ocnectare fatza de Romania,eu am auzit si la alte persoane despre conectarea la routerul vecinului.Cum...nu stiu,insa se poate ,e clar.

 

 

Eu daca nu voi avea internet o perioada d etimp(ma mut de exemplu si pina-mi trage netul---dureaza)nu ma pot conecta la routerul vecinului fara sa-i cer datele.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intzeles Marius ce spui tu si ai dreptate ,si w-lanul are la rindul lui un cod introdus in toate gadgeturile ce le folsoim.

 

Acum am intzeles ce vrei sa spui.

 

Parola w-lanului vine insa la rindul ei odata cu w-lanul ,deci sa spargi o asemenea parola...trebuie ceva munca.

 

edit,nu noi am pus parola w-lanului ci ne-a fost trimisa odata cu aparatul.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...