Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tren produs la Craiova care va circula cu....


marius

Recommended Posts

200 km/h conform informatiilor furnizate de Ziarul financiar

 

GarantiBank a acordat o finanţare de 4,3 milioane euro producătorului de locomotive Softronic Craiova, pentru realizarea unui tren electric.   
 

Rama electrică, denumită Hyperion, poate fi construită în două variante de viteză maximă, de 160 km pe oră, respectiv 200 km pe oră, are podea joasă, două vagoane motoare şi două purtătoare, cu o capacitate de 180 de locuri pe scaune, potrivit unui comunicat al băncii.

Investiţia totală pentru producţia Hyperion a fost de peste 5 milioane euro.

În prezent, trenul este finalizat şi efectuează teste de viteză, urmând să fie lansat în februarie pentru uz comercial.

GarantiBank face parte din grupul financiar-bancar Garanti România, care reuneşte şi Garanti Leasing, Garanti Credite de Consum şi Garanti Credite Ipotecare. GarantiBank este deţinută de către Turkiye Garanti Bankasi.

Softronic, deţinută de patru persoane fizice - Ionel Ghiţă (30% din capital), Ion Gârniţă (26%), Augustin Popescu (26%) şi Oana-Adriana Miulescu (16%) - a fost înfiinţată în 1991 la Craiova şi a încheiat anul 2012 cu afaceri de 68,6 milioane lei, potrivit datelor raportate la Ministerul de Finanţe.

 

 

post-124994-0-70831000-1389082391_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

N-am citit articolul,ins astau si ma intreb este rentabila investitzia in a fabrica o locomotiva electrice...in conditziile in care starea sinelor in Romania este dezastruoasa?

 

Ma intreb si eu,nu dau cu rosii(ba eu consider ca e foarte bine ca se investeste),insa nu ar trebui intii sa luam ciubotele si apoi tichia?

 

Pai daca sinele-s la pamint,terasamentul la fel...unde circula trenul ala cu macar 160 km la ora.

 

Nu mi-a venit sa cred ca am facut pe ruta Galatzi-Bucuresti,aproape 5 ore...trenul curat,destul de legant si comd...ins a5 ore fratzilor pentru ceva mai mult de 250 km?????

 

Si cu sigurantza ca situatzia e in mai mult locuri...

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de O SINGURA garnitura de tren. Ce va circula intre Craiova si Bucuresti, banuiesc ca Regiotransul e cumparatorul. Chestia cu o ora si 20 de minute este insa vrajeala pura. Mai intai trebuie reabilitata de la zero toata linia, ceea ce costa sute de milioane de euro.

Poate va circula intre Bucuresti si Brasov sau Bucuresti si Constanta, caz in care intr-adevar ar putea sa se duca spre 160km/h, acestea fiind singurele linii refacute de la zero.

 

Cand se vor produce zeci de asemenea garnituri, mai vorbim.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de O SINGURA garnitura de tren. Ce va circula intre Craiova si Bucuresti, banuiesc ca Regiotransul e cumparatorul. Chestia cu o ora si 20 de minute este insa vrajeala pura. Mai intai trebuie reabilitata de la zero toata linia, ceea ce costa sute de milioane de euro.

Poate va circula intre Bucuresti si Brasov sau Bucuresti si Constanta, caz in care intr-adevar ar putea sa se duca spre 160km/h, acestea fiind singurele linii refacute de la zero.

 

Cand se vor produce zeci de asemenea garnituri, mai vorbim.

Da capacaune,exacta sa vad si eu problema.

 

Rall ca un produs sa ajunga la export trebuie sa fie fiabil,competititv,asta se demonstreaza in timp,trebuie sa devina o "marca"a tzarii respective...Oricum daca mergem pe premiza ca vom exporta in tzarile lumii a III a...nu stiu cit d ebine e.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...