Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

limbaj de facebook


Recommended Posts

   Incep prin a va ura tuturor,"La multi ani"! Sa aveti un Nou An cu sanatate, rabdare, intelepciune, iubire si impliniri!

si...problemele care m-au asteptat pe mine la inceput de Nou An:baiatul meu(16 ani trecuti).

   De fapt la inceput a fost doar o problema,acum sunt doua.

   Prima e ca, dupa ce l-am lasat la majoratul unui prieten,  a venit baut si a vomitat acasa, la geam, in camera sa.Dupa starea de rau,  m-am asigurat ca e ok, l-am lasat in pace, a adormit.Cand s-a trezit a sters pervazul,in fine...a curatat.Va dati seama ca adormit la ziua de furie!

   M-am framantatin timpul asta ce si cum sa fac, mi-am zis ca trebuie sa-l pedepsesc, sa nu las "momentul"neexploatat educativ [smulgpar] .Am luat la rasfoit cartile din dotare si-am gasit pedeaps(era una de nivel I- cea mai grea)a:o saptamana parola calculator,confiscat telefon(cu tot cu internet), cablu tv, fir telefon fix, de la scoala, direct acasa, fara intalniri cu prietenii in oras.

   S-ar putea sa ziceti c-am exagerat, poate chiar am exagerat.Am fost insa foarte furioasa pe el, mai cu seama ca am trait cu un barbat alcoolic,de pe ruma caruia am sters, etc...

   Acum se afla in a 4-a zi de penitenta si, pe langa lucrurile bune care s-au intamplat de cand are timp liber berechet(gatit, activitati cu sora-sa, citit, treburi prin casa), intr-un interval de timp cand am fost prinsa cu altceva, a intrat pe contul sau de facebook de pe telefonul meu.

    Nu stiu ce m-a impins intr-o seara sa verific o chestie pe facebook, de pe mobil si...surpriza: am intrat direct in contul lui, pastrandu-se parola, in fine, nu stiu cum.

   Am folosit asadar ocazia uriasa de a vedea cu cine si cum vorbeste copilul meu pe facebook.In doua moduri- frumos cu o fata, pe care cred c-o place si...GOLANESTE cu prietenii lui(pe unii ii cunosc si eu

).

   Si cand spun asta, ma refer la un limbaj cu cuvinte obscene, care intre ei, se pare ca e "cool".nu redau, din jena.Ma uit la copilul meu si nu-mi vine sa cred. Parca ar avea o viata dubla!

     Problemele mele sunt:

1-daca vi se pare ca pedeapsa data e prea aspra(amintesc insa ca mi-am aratat si disponibilitatea de a o mai reduce cu o zi sau doua, in functie si de activitatile bonus pe care le-ar face el)

2-cum sa reactionez la aflarea despre limbajul folosit, care e de-a dreptul...N-as vrea nici sa-i divulg modul cum am aflat, ca cine stie, isi poate schimba parola si, uneori, un pic de spionaj din" umbra"nu cred ca strica(nu aml  avut si nu am altfel acces la contul lui de facebook); dar nici nu pot sta cu mainile in san fara sa-i spun ca e un mod nepotrivit de a conversa si ca ma supara de-a dreptul.

     Ati reactiona in locul meu? I-ati spune? si daca da, cum?

     Credeti-ma, socul meu e mare.Chiar daca, de ex, el se abtine sa vorbeasca asa cand intru in camera lui inopinat si in timpul acela vorbeste pe skype cu amici, .sa aflu pur si simplu ce fel de vocabular foloseste, m-a izbit de-a dreptul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu ader la nici una din metodele folosite de tine.

 

In primul rind eu personal consider ca pedeapsa nu e o metoda de a rezolva problemele,ok...l-ai pedepsit acum asa cum ai crezut tu de cuviintza(aratindu-i totdata ca tu "esti stapinul")dar crezi ca nu va mai merge niciodata la o distractzie?

 

Eu asta i-am explicat si am discutat cu el de fiecare data ce inseamna alcoolul,ce inseamna alcoolul consumat in exces si i-am aratat /explicat ca feleul cum procedeaza ii apartzine lui...doar lui.Eu ii spun,ii tzin morala...insa eu nu sunt cu el in permanentza.

 

Cu Fb-ul...ce sa spun...eu personal nu agreez asa ceva,intratul pe contul lui,,,ma rog.

 

Acum ca ai intrat ai vazut,ai vazut ca pote vorbi si furmos iar intre prieteni...are un limbaj mai lejer,Cred ca te-o fi socat...dar tu la adolescentza n-ai folosit limbaj obscen?

 

Eu da...recunosc ca ma credeam foarte cool cind injuram birjareste [fri] ,asta era tot pe la vreo 16 ani ...insa mi-a trecut repede si itzi garantez ca acum la virsta asta...zimbesc cind ma gindesc la asta.

 

Nu...nu sunt o mama relaxata cum s-ar crede,imi sta inima la git cind il vad plecat,dorm iepureste pina-l simt acasa...insa trebuie sa acululeze experientza si asta n-o poate face linga fusta mea.

 

Da cred ca trebuie lasatzi sa experimenteze...o educatzie temeinica,ii va readuce intotdeauna pe drumul cel bun.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o cunostintza apropiata din fosta Iugoslavie,profesoara de matematica...extrem,dar extrem de exigenta cu proprii copii(baiatul un an mai mic decit al meu si fata un an mai mare).

 

Intotdeauna a spus ca ea a aplicat cu copii ei acelasi tip de educatzie pe care ea a primit-o acasa.

 

Fata a terminat bacalaureatul anul trecut si a plecat la citeva sute de km sa studieze(desi stam in apropiere de centre universitare mari),cred ca vine doar in vacantze acasa ,de cele mai multe ori nici nu.i rapsunde maica sii la telefon si-i reproseaza de fiecare data felul de educatzie exigent ,baiatul a inceput sa ignore tolocaneala permanenta a maica si(are tot 17 ani),probabil ca abia asteapta sa termine scoala s aplece si el de acasa.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-o luam metodic,daca nu intri pe contul tau de fb sa modifici setarile cu salvarea parolei,ai acces la informatii.Pentru mine insa faptul ca ti-a folosit telefonul imi spune ca nu accepta termenii pedepsei si va gasi cai sa te fenteze.

Faptul ca vorbeste golaneste este normal,asa se vorbeste in mediul lui si nu poate face nota discordanta.Chiar daca nu o fac cu placere prefera sa para niste duri,de teama sa nu fie etichetati ca si tocilati.

Cu alcoolul poate fi un accident,teribilism de 16ani,cat iti trebuie sa te faci manga.Mai mult ma tem de droguri decat de alcool.

Desi parintii mai catolici decat papa vor spune ca ii violezi intimitatea accesand contul de Fb,eu cred ca un control discret nu poate decat sa ajute,macar stii cand e suparat datorita unei fete sau cand planuieste o iesire sau o noapte alba(asta daca nu isi acopera urmele).

Vor veni vremuri in care orice farama de informatie este mai buna decat nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nebunii specifice.  [:)]  Nimic din ce ai scris nu mi se pare nociv. Aiureli, ale tineretii valuri, Sincer eu doar i-as spune doar ce ma deranjeaza pe mine ca si titlu informativ.

Daca ai fi scris ca vine beat constant, droguri, baruri noptile... as fi ridicat din sprancene cum s-ar zice.

Daca el face diferenta intre persoanele cu care vorbeste in modul in care li se adreseaza e clar ca este perfect constient si nu reflexiv.

Lasa-l sa respire. Toate acestea vin si pleaca cu si odata cu varsta.

 

Nu-i mai cauta in conturile personale e un gest urat. Avem gura sa comunicam. Fiecare dintre noi avem o zona privata si trebuie respectat acest spatiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum zici, e vorba de soc. Cand socul va trece, o sa realizezi ca sunt lucruri care se intampla, nu zic ca sunt normale, ci pur si simplu se intampla.

Nu mi se pare exagerata pedeapsa si nici nu vad motivul pentru a o reduce. Faptele au consecinte si de obicei nu sunt negociabile. De ce ar fi in cazul tau?

Limbajul. Asa cum am avut probleme cu alcoolul cu fetele mele, la fel a fost cu limbajul. Tot cu FB ramas logat pe conturile lor, sau cu Mess. Acum ce sa zic...nu ma alatur celor care sunt mai sfiosi cand vine vorba de cititul prin scrierile copiilor...ok, nu caut, adica nu mai caut, desi am posibilitatea...dar daca o gasesc logata pe vreuna, nu ma deranjeaza. Nu m-am ascuns...le-am zis ca-mi vine sa vars cand citesc asa ceva, ca nu asa isi castiga respectul in fata prietenilor, mai degraba castiga reputatie de...boschetar. Am insistat mult pe tema asta, asociind limbajul cu oameni de nimic, inculti, analfabeti. Chiar daca mai folosesc un limbaj mai liber sau "englezesc" cuvintele obscene, am vazut ca s-au potolit, in buna masura.

Deci: nu e un capat de tara ca s-a imbatat, ca vorbeste urat in cercul lui sau ca ti-a luat telefonul sa intre pe FB. Chiar nu este. Dar trebuie sa stie ca nu este ceva normal si nu tolerezi asa ceva. In plus, vor exista intotdeauna consecinte pentru gesturile sale.

Cu toate astea, nu-i musai sa se opreasca dupa fazele astea. Dar macar stie ca e sub lupa.

Cum sa-i spui? Simplu: ai intrat pe telefonul meu si ai ramas logat. De ce te-ai uitat? Pentru ca e telefonul tau si faci ce vrei cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa fi uimita, sau poate stii deja, dar limbajul golanesc (sau de mahala, cum ii zic eu), nu e doar pe FB. Aceleasi replici le folosesc si in viata de zi cu zi, cu spectatori in jurul lor, afica nu doar ei intre ei.

Fata mea cea mare, 10 ani, care merge la o scoala normala, chiar printre cele mai bune din sector, si nu stam nici ferentari, imi povesteste uneori cum se injura ca la usa cortului colegii ei de o varsta cu ea, folosind niste cuvinte de mi-e jena mie ca trebuie sa le auda ea. Si au 10 ani, parinti cat se poate de la locul lor, si invata acceptabil sau chiar bine majoritatea. Daca il vezi pe strada cu mama de mana nu te-ai gandi in ruptul capului ca la gura ingerasului ala stau toate organele sexuale masculine si feminine!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nebunii specifice.  [:)]  Nimic din ce ai scris nu mi se pare nociv. Aiureli, ale tineretii valuri, Sincer eu doar i-as spune doar ce ma deranjeaza pe mine ca si titlu informativ.

Daca ai fi scris ca vine beat constant, droguri, baruri noptile... as fi ridicat din sprancene cum s-ar zice.

Daca el face diferenta intre persoanele cu care vorbeste in modul in care li se adreseaza e clar ca este perfect constient si nu reflexiv.

Lasa-l sa respire. Toate acestea vin si pleaca cu si odata cu varsta.

 

Nu-i mai cauta in conturile personale e un gest urat. Avem gura sa comunicam. Fiecare dintre noi avem o zona privata si trebuie respectat acest spatiu.

Ai zis perfect . Lasa-l sa respire . Daca el face diferenta dintre prieteni si restul populatiei e perfect . Si fiecare se imbata in adolescenta , cel putin o data asa ca nu te speria . 

Sfatul meu e sa ai o relatie deschisa cu el si sa comunici cat mai corect . Nu cred ca ti-a placut faptul ca a umblat in telefonul tau cum nici lui nu ii place sa ii umbli in contul de facebook . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, unde dai si unde crapa !

 

Cu pedeapsa e neadcvata : daca si-a dat in petec la un chef, nu il mai lasi la urmatorul chef. Asta cu : il privez o saptamina de tot e o soultie, dar e oarecum generica.

 

Cind erai copila tu nu spuneai bancuri cu "mosul are racheta si baba planeta" sau cum ? Acum cind sunt in liceu e unica ocazie sa spuna grosolanii cu gura pina la urechi. E clar ca nu are numai asta in cap din moment ce e capabil sa vorbeasca si frumos.

 

Daca as fi fost in locul tau, i-as fi dat o aspirina ceva sa nu-l doara capul si l-as fi pus sa tearga cum ai fi facut tu. As fi facut apoi haz de el ceva vreme ca sa nu se mai bea ca un purcel alta data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca toti trec prin asta. Eu m-am imbatat prima oara in liceu. tare de tot, cred ca eram la un pahar de coma alcoolica. Am jucat jocul ala idiot cu sticla si bautul, eu nu am vrut, ca nu beam, dar au spus ceilalti ca le strich cheful si hai si hai, si am baut 4 sau 5 degete de vodka. Mi s-a facut un rau de imi venea sa plang.

M-am dus acasa cand am fost putin mai bine, era groaznic.

Nu  s-a speriat nimeni, doar s-au strambat si m-am simtit eu fraiera.

A doua oara s-a intamplat in facultate. Nu m-am imbatat, eram putin ametita dar mi s-a facut rau ca am baut bere, tequila si nu stiu ce porcarie de shot, dulce ca naiba. Toata noaptea am patrulat intre wc si pat. S-a trezit bunica-miu, a venit la mine si mi-a spus 'ce-ai facut? ai baut?' am zis ca da, m-a intrebat ce, i-am spus si mi-a zis plcitisit 'daca nu stii sa bei de ce o mai faci?'. Si a plecat. :))))

mama-mea a facut misto de mine, iar taica-miu a spus ca asa ceva nu se face, si mi-a tinut teoria ca daca tot vrei sa bei macar sa o faci cu cap.

In toata viata mea am baut de 3 ori mai mult. In rest extrem de rar. Atat de rar ca acum cand m-am dus acasa s-au rugat prietenele de mine sa beau un bloody mary ca sa ma vada si pe mine cu ceva alcool in fata. Am baut un ceai in schimb. :))))

 

 

Cu limbajul...toti baietii la varsta aia foloseau organul genital masculin pe post de virgula. Le-a trecut.

S uite aici ceva amuzant, sa te faca sa nu te mai sochezi:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...