Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si, nu au mai multe vacante/libere, decat orice alt angajat la stat sau la particular ?

Nu o sa-mi pierd timpul sa iti explic ce face un profesor in plus dupa orele de lucru.

Un alt angajat -(de obicei) cind iese pe usa de la munca ....munca lui s-a incheiat.

 

Dar chiar nu imi pierd timpul cu explicatii. [flo2]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde?

 

Ca aici de exemplu un vecin de al meu si-a pus CCTV sa-si "pazeasca" masina....unui alt vecin i s-a parut ca ii 'bate' lui  in living ...vecinul cu CCTV a primit amenda.

La o scoala un copil a filmat in clasa si a pus pe youtube ....a fost exmatriculat, si sindcatul a insistat sa-l de-a in judecata pe copil si pe familia lui.

 

Profesorul respectiv nu a vrut sa se complice.

Aici orice copil cind se inscrie la scoala, parintele da in scris daca este de acord sa se faca poze copilului lui ....normal pentru a fii folosite in scop didactic.....nu vorbim sa te filmeze cineva fara permisiunea ta.

 

Da, confirm ideea. Noi am avut ceva probleme cu niste vecini turci foarte invazivi, care atunci cand ne-am mutat aici, au fost deranjati ca vor imparti spatiul de parcare cu masina noastra si noi am intrebat personal la primaria din satuc si la politie daca avem voie sa instalam o camera video pe peretele casei noastre care sa bata inspre masina NOASTRA, in cazul in care vecinii vor sa o 'mangaie' cumva. Ambele raspunsuri au fost negative, nu ai voie sa filmezi cu o camera video constanta intr-un spatiu public, in care altii au aceleasi drepturi ca si tine si nu e proprietatea ta privata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa-mi pierd timpul sa iti explic ce face un profesor in plus dupa orele de lucru.

Un alt angajat -(de obicei) cind iese pe usa de la munca ....munca lui s-a incheiat.

 

Dar chiar nu imi pierd timpul cu explicatii. [flo2]  

 

Foarte rau ca nu iti pierzi timpul sa explici.

 

Eu am rude in invatamant si stiu ca in timpul vacantelor stau numai cateva ore, fara  a avea o activitate solicitanta.

Daca angajatii din invatamant considera ca nu au ce face in timpul vacantelor, de ce nu sesizeaza ministerul de resort ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cricor, 10 lei pentru markere poate nu sunt o problema pentru tine, dar pentru altii pot fi. Si daca nu sunt o asa de mare problema, chiar ar trebui gasita o solutie prin care sa fie date de scoala. Daca nu se pot da de scoala ar trebui sa existe o alta modalitate care sa nu implice portite de pretins si strans bani. Tie ti se pare ok sa dai 10 lei de markere, uite ca altor parinti li se pare ok sa stranga bani sa ia un laptop doamnei... care va fi folosit tot in beneficiul copiilor lor, ca au tabla desteapta si se pot face proiectii.

 

Mai precizez o data: vorbim de 10 lei pe an, adica 1 leu pe luna.

Eu am precizat ce se intampla in clasa copilului meu, nu stiu cum e la altii, or lua laptop-uri, sunt sigura ca unii chiar iau..eu ziceam de 10 lei si tu insisti sa-mi spui ca e un capat de tara. Daca chiar ar fi un capat de tara pentru o familie, nu i-ar da si gata...vor da ceilalti.

 

Fara un pic de bunavointa nu ajungem nicaieri, Daca eu nu vreau sa iau marker, profesorul de ce ar lua? Ca primaria vad ca nu da. Pana facem mitingul ala in care o sa-l fortam pe primar sa dea bani de consumabile, eu aleg sa dau 10 lei/an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu e normal sa obligi scoala sa puna la dispozitie spatiu si cadru didactic. Nu e normal sa consideri ca ai dreptul sa obligi un cadru didactic la ore suplimentare, platite sau nu. Pana la urma, asta tine de drepturile umane. 

 

in general daca e nevoie de un serviciu inexistent, se poate veni cu propuneri, nu cu obligatii, caci in felul asta nu functioneaza lucrurile bine.

 

ce se poate face din ce am vazut pe aici, se pot constitui asociatii non profit care sa aiba contracte cu scoala si sa opereze after-school -uri in interiorul scolii.

 

se poate lucra cu parinti voluntari sau se pot angaja cadre didactice care aplica pt postul respectiv, din alegere libera.

 

fiind asocieatie non profit, ar tebui sa fie mai ieftin decat after-school particular. de asemeni, fiindca opereaza in incinta scolii costurile fixe ar trebui sa fie mai mici - chiaria ar ptea fi modica, cat sa acopere costul utilitatilor scolii pe perioada respectiva, proratat la nr de metri patrati folositi, de ex.

 

ei, daca cineva chiar se adiuna si pune in practica o astfel de solutie, eu as vedea-o ca implicare. liste cu cerinte interminabile.... o-ho.

 

chiar vorbeam cu jumatatea mea acu' ceva vreme ca fiecarui roman i-ar prinde bine un statgiu de cativa ani in canada. sa platesti mult pt ce primesti, sa primesti putin si sa inveti sa spui multumesc cu zambetul pe buze, fara sa ridici pretentii la tot pasul. ma refer la servicii publice aici.

 

in completare adaug : prezenta copiilor mici la after-school, dupa-masa, alaturi si printre copii claselor mai mari (5-8), asa cum stau lucrurile in multe scoli, este generatoare de probleme si incidente. cei mari pot sa-i sicaneze pe cei mici, sa-i umileasca, sa-i loveasca sau chiar sa-i abuzeze, ca nu poate nici supraveghetorul ala de la after sa stea cu ochii pe toti, in fiecare secunda...o clipa de neatentie si tragedia se poate intampla foarte usor.

eu nu as avea curaj sa-mi las copilul de nici 7 ani, la after, in aceeasi incinta cu elevii mari. nu e ok. macar sa fie in aripi separate de cladire sau etaje diferite, nu sa dea unii peste altii pe culoare, scari sau la toalete (vesnica problema).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de after-school, eu am o problema.

Scolile sa fie obligate sa instituie acest system (atata timp cat spatiile le permit, ca e posibil sa fie scoli unde nu se poate), dar costurile sa fie strict cele de functionare, adica salariile profesorilor supraveghetori si eventualele consumabile. Nu sunt de accord cu transformarea after-schoolului din scoala intr-un business! Asa cum e la scoala noastra!!!

350lei/luna de copil doar taxa (plus 12 lei/zi masa daca vrei) - din banii astia sunt platiti mizerabil 2 profesori (unul supraveghetor si un altul de limba engleza, ca au 1 ora de engleza inclusa), iar restul??! pai daca sunt 4 clase, cu cate 25 de elevi, inseamna din start 100 de elevi. 35,000 lei/luna ca sa platesti 5 profesori (unul la fiecare clasa + cel de engleza care face cate 1 ora la fiecare clasa) si consumabile??? In conditiile in care profesorul respective nu ia mai mult de 500 lei/luna, hai sa zic optimist 1,000!! Pai si restul?? Nu e tot un fel de spaga la fondul scolii? Asta daca mai ajung cumva in fondul scolii si nu in buzunarele lor direct!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi, comitetele de parinti se ocupa numai cu cererea de bani, luandu-i la ochi pe aia de nu percuteaza. Comitetele de parinti sunt alcatuite din 3 persoane si ar trebui sa reprezinte interesele copiilor si parintilor.

Nu exista la noi voluntariat in scoli, din pacate.

 

 

ei bine, poate parintii care nu lucreaza ar putea sa abordeze scoala si sa gaseasca o formula de voluntariat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...