Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

Nu stiu daca ar fi de acord directoarea.

 

 

si nici n-o sa stii doar din dat cu parerea.... 

 

mai mult, s-ar putea sa nu obtii nicioadata din prima ce vrei, e important daca iti propui sa reusesti sau doar ca demonsterzi ca nu exista vointa din partea scolii.

 

nu ma refer la tine in particular, folosesc persoana a doua, forma generala

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Parerea mea e ca vina apartine numai parintilor .

 

Un profesor care refuza sa primeasca cadoul sau spaga nu pateste absolut nimic!

Un parinte care refuza sa dea cadoul sau spaga poate suferi repercusiuni. Copilul lui poate va fi discriminat, marginalizat samd.

Vina este intotdeauna a celui care are puterea de a induce suferinta si se foloseste de ea sau de amenintarea ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi, comitetele de parinti se ocupa numai cu cererea de bani, luandu-i la ochi pe aia de nu percuteaza. Comitetele de parinti sunt alcatuite din 3 persoane si ar trebui sa reprezinte interesele copiilor si parintilor.

Nu exista la noi voluntariat in scoli, din pacate.

 

si eu sunt in comitetele de parinti

si ocupatia mea in aceasta calitate nu e sa strang bani sau sa iau pe cineva la ochi

fac, de asemenea, voluntariat pentru actiuni cu copiii

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun, sa zicem ca la sistemul de supraveghere sa nu aiba acces parintii pentru vizualizare, ci sa fie folosit exact pentru filmarea si stocarea imaginilor timp de cateva saptamani sau luni. iar in cazul in care apar incidente, intre elevi sau intre elevi si profesori, imaginile sa fie cele care vin in sprijinul sau impotriva acuzatiilor formulate.

pe de alta parte, stiindu-se filmati si inregistrati, nici elevii, nici profesorii nu s-ar mai manifesta cu "iesiri din decor", cum se intampla mult prea des, in prea multe scoli/licee.

 

Cred ca aici s-a conturat o  varianta mai buna la ideea initiala.

Varianta care ar putea fi agreata de mai multi dintre noi!

Asta e scopul dezbaterii in definitiv [flor]

 

Si.. Da, prefer sa am incredere! Da, prefer sa imi vad copilul mergand cu drag la scoala, venind fericit acasa. In cazul meu particular se intampla asta. Am avut incredere in educatoarea copilului mare care acum e cls 1, am incredere in invatatoarea clui de acum.

La cel mic de gradi am unele rezerve. Il vad insa relaxat pe copil si sunt cu atentia treaza.

 

Dar tot cred ca monitorizarea ..chiar si in forma "stocare si verificare la cerere" poate reduce multe dintre probleme!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt prea multe lucruri strambe in tara asta, ca sa putem noi reusi sa le indreptam, intr-o viata de om. nici peste 100 de ani nu vom fi la nivelul actual al germaniei, angliei sau altor state, avansate din mai toate punctele de vedere.

 

Pai hai sa ne propunem noi sa schimbam ceva... cat de mic

Din lista aceea postata mai devreme...nu jumate, dar un sfert daca reusim.

Inseamna ca am facut un pas... intru indreptare  [:)]  !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gasesc extrem de insensibil gestul unui invatator de a marginaliza un copil la clasa din motive pecuniare si dupa mine acea persoana nu-si are locul in tr-un sistem normal de invatamant. Parintii pot face plangere atat la director cat si la inspectorat pentru a semnala astfel de cazuri .

 

Cred ca in contractul pe care il semneaza la angajare un profesor ar trebui sa existe si un cod de reguli care sa reglementeze relatia  Profesor -Elev , Profesor -parinti.

Un director care se respecta si care isi respecta scoala trebuie sa impuna o anumita conduita care sa faca cinste scolii.

 

Mai adaug ca cei care primesc spaga au dat si ei la randul lor cu varf si indesat pentru a ajunge unde sunt , asa ca nu considera o ofensa.  O persoana desavarsita moral si profesional va sti sa refuze cu diplomatie .

 

Imi aduc aminte de situatia profesoarei care l-a prins copiind pe printul Harry la colegiul Eton,  nu s-a lasat pana nu a dus cazul in fata colegiului de disciplina fara sa ii pese de reputatia celui implicat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Profesorii au putine ore la catedra si vacante mai lungi, dar numai profesorii incompetenti, lenesi, nechemati, ratati sau ofticati se rezuma la activitatea de predare, care in cazul lor este dezastruoasa.

 

Orele de predare presupun ore de pregatire a lectiei. Se adauga ore de corectare, ore de documentare, de reactualizare a materiei, de redactare a materialelor auxiliare, de birocratie (tampita si stufoasa), de proiectare, de multe altele.

 

Iar stresul unei ore de predare este foarte mare. Vorbesc de stresul unei ore predate profesionist, nu de o ora de dictat de la catedra cu pauze de vorbit la mobil si citit tabloide in timpul lucrarii de control.

 

Profesorii adevarati isi irosesc vacanta scriind carti, pregatind materia de la anul, citind ultimele noutati, mai rar la Miami. Iarasi, nu ma refer la coruptii si incompetentii care scriu un manual intr-o singura zi folosind doar tastele ctrl-c si ctrl-v, asta daca nu-si delega studentii sau parintii elevilor sa faca pentru ei asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu Roxanei cu parerea mea de roman sadea.

Fondul clasei si fondul scolii sunt necesare si utile caci de obicei se folosesc in folosul copiilor si al scolii. Este normal, ca noi parintii sa platim stricaciunile pe care le fac copiii nostri, sa le asiguram igiena necesara si sa participam cat de cat la modernizarea scolii in care invata.

 

Micile atentii sunt  firesti si exista in toata in lumea asta larga.

 

 

Normal este sa plateasca distrugerile cei care le-au facut, nu sa le plateasca toti, si pentru asta monitorizarea video este foarte buna.

 

Micile atentii sunt firesti daca sunt mici, rare, ocazionale, optionale si nu produc efecte.

 

Pentru materiale de curatenie si intretinere si reparatii curente fondurile trebuie asigurate de primarie. Daca nu sunt trebuie mers pe capul autoritatilor, nu trebuie lasati pana nu sanctioneaza pe cei care se fac vinovati. Sa vezi cum se schimba comportamentul functionarilor si al alesilor, si cum se schimba mentalitatea, pe care unii o vedeti schimbata de la sine odata cu o noua generatie.

 

Eu am propus la o sedinta cu parintii, sa se introduca monitorizare video pe holuri ca sa reduca agrsivitatea in scoala, si directoara a refuzat pe motiv ca "incalca intimitatea elevilor". Pe holuri oricum era spatiu public si nu exista intimitate. Dupa cativa ani s-a introdus la intitativa ministerului. Acum nu mai incalca intimitatea.

 

Ar trebui sa discutam strict de urmatoarele aspecte:

1. Despre parintii care vor ca odraslele lor sa fie mai cu mot si isi folosesc influenta sau banii. Si sunt mult mai multi decat ne imaginam

2. Despre acei pedagogi care conditioneaza actul de invatamant, cerand, bani, cadouri, meditatii.

 

Asta ar fi o discutie inutila pentru ca nu poti schimba atitudinea parintilor si a profesorilor. Cu ce parghii influentezi pe parintii care nu participa la sedinte si ii doare-n cot de intitiavele optionale ale scolii?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eh, si uite o prima concluzie : omul sfinteste locul.

tonul il da conducerea scolii. daca cei de acolo sunt oameni normali la cap, gospodari, interesati sa fie bine pentru toata lumea, lucrurile se petrec asa cum povesteste curcubeu.

in situatia opusa, vedem la tv ce se intampla...bani, bani si iar bani ceruti sistematic...

Eu de ani de zile incerc sa explic ca asta-i una din cele mai nefaste mentalitati romanesti. 

 

Comportamentul omului este imprimat de sistem. Un roman care merge in occcident nu va da spaga la profesori, pentru ca acolo nu se practica, si un neamt venit in Romania va fi nevoit sa dea spaga la profesori,  la medici etc.. daca vrea sa fie trata normal.

 

Sistemul este guvernat de reguli, de motivatii si de sanctiuni.

Nu se schimba nimic daca nu se adopta reguli sau daca regulile nu se aplica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles. De facut "ceva" se face si acum. oameni ca Alinuk, fetele de la umanitare, oameni ca mama care a facut public cazul invatatoarei, ca parintii care au contribuit la pensionarea lu' Bereanda...se face "ceva". Dar pentru ca "ceva-ul" asta sa ajunga la nivel de mentalitate a populatiei, pentru asta trebuie o schimbare de generatie, pentru ca asta de acum e inca tarata de lectiile comunismului. 

Eu am inteles ce spui dar nu sunt de acord cu ideea de schimbare odata cu generatiile.

Repet generatia actuala nu este mai buna sub aspectul mentalitatii si iimplicarii decat generatia precedenta. Pot sa te asigur ca generatia bunicilor nostrii era mai implicata decat generatia noastra in problemele comunitatii locale.

Generatia actuala este educata sa fie individualista. egoista, sa se gandeasca numai la el.

 

In urma cu 7-8 ani a fost in Cotidinaul o campanie despre "Generatia asteptata", asteptata de cei care in '90 erau maturi. Reprezentantii generatiei asteptate erau Ponta si sotia, Boureanu, Antonescu, Raluca Turcan, Sova.. etc..

Vi se pare ca au adus ceva nou si de calitate in politica si in viata sociala?

Mie mi se pare ca sunt de o calitate mai proasta decat predecesorii lor si in loc de evolutie asistam la o involutie de felul celei din PNL

 

http://decantare.files.wordpress.com/2010/12/parvin_pnl.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...