Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

La noi în școală nu s-a pus niciodată problema de cadouri, nici de fondul clasei. Flori, o cutie de bomboane la vreo sarbatoare...desene și felicitari făcute de fi-mea non-stop.Avem o doamna la prima generație de școlari, exact cum ne-am dorit-o. Dar noi am sărit toate școlile și dascalii recomandati din oraș, și am ajuns la tara- adică la scoala din localitatea unde locuim, nu m-am dus special acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ideea este ca din pacate noi i-am invatat asa cu mici atentii,mici daruri,plicuri si le-am permis sa ceara si sa-si doreasca mai mult,pentru ca se "poate".

Imi aduc aminte o intamplare din "1900 toamna",cand eram in scoala generala,clasaI,iar de 1 martie si 8 marie,profesoara ne chema pe rand cu martisorul,respectiv "atentia" si nota meticulos intr-un caietel,ceea ce a adus fiecare. Daca nu-i convenea ce a primit, se ocupa mai special de elevii respectivi. Mama a preferat sa ma mute din grupa. Acum dupa ani si ani au mai "evoluat" si ei, un lantic de aur, un televizor, o excursie si lista poate continua.

Sa fim seriosi,doar nu vreti sa primeasca dubluri?!... Chiar in fiecare an sa se repete cadourile,nu se poate, este chiar strigator la cer!... Asa cer banutul ca stiu prea bine cum sa-l gestioneze... ;)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum mai frate sa muncesc pe branci pentru un salariu si sa ii dau jumatate invatatoarei?! Pai sunt sclav pe plantatia ei?

Mi se pare umilitor pentru ea sa intinda mana sa ia spaga.Cum sa mai respecti un astfel de om si cum sa fii linistit ca una ca ea este cea care iti formeaza copilul chiar in primii ani de scoala?!

Mi se parea umilitor pentru mine sa accept sa dau banii munciti din greu ,unei persoane care crede ca i se cuvine spaga.

Una este sa te duci cu un buchet de flori ca asa vrei ,alta este sa dai sute de lei pentru ca ti se impune.De vina sunt cei care dau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam in CI daca nu cumva ma cheama Rockefeller data fiind faptul ca am fost "recompensat" ani de zile ca si "sef in consiliul parintilor". Ntz.... din pacate nici o sansa.... raman un simplu parinte nici urma de Rockefeller.... offf offff... [flo2]

Nu poti generaliza cazul tau si nici al meu!

Eu am cunoscut situatia in doua scoli. Presedintele comitetului de parinti la una din scoli era un director pe care-l cunosteam, si la care i s-a multumit in public pentru "ajutorul acordat" scolii. Era director la o societate de stat. Cateva mame ale copiilor erau tot o zdroaba :) ce sa-i ia "tovarasei". Nu am avut parte de contributii insemnate.

 

La  un din scoli am fost in comitetul de parinti al clasei si nu s-au practicat cadourile pentru ca diriginta avea demnitate. Dar erau parinti care au incercat, si daca nu au reusit cu diriginta au apelat la directoare, unde au avut mai mult succes.

Am auzit de cazuri si se practica in general la "scolile de fite" in orasele mari. In orasele mici cred ca sunt cazuri izolate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg De Ce trebuie sa le dati chiar si "mici atentii" cu "anumite ocazii"??? Au un job ca oricare altul...ele lucreaza cu copii,multi din noi lucram cu publicul. Ce ar fi sa cerem si noi de la fiecare client cite o "mica atentie" ? (sau poate asta se practica inca in Ro....nu mai stiu, ca sunt plecata de 13 ani si singura data cind am vrut sa dau o atentie ca sa imi faca CI-ul mai repede, am fost refuzata f politicos - se intimpla la sectia 11 prin 2008...)

 

Am fata in clasa a 8- a si in toti anii de scoala a dus un singur buchet de flori la terminarea clasei a 4- cind schimba si invatatoarea si scoala. Si am "imortalizat" momentul pt ca atit invatatoarea, cit si directoarea, celelate invatatoare si parintii aflati de fata au ramas cu " gura cascata" pt ca nu se asteptau ...aici nu se practica asa ceva!

 

Cit priveste fondul clasei...am dat in clasa a 7-a cite 2 Euro!!!! de copil nu mai stiu pt ce activitate care s-a anulat din pricina vremii...anul acesta, cind a fost intrebat dirigintele de fondul clasei a zis ca nu e nevoie ca sunt bani destui in "casa" ( 60 Euro!!!!!!!)

 

Eu cred ca in primul rind gresiti voi ca parinti ca initiati si intretineti aceste practici! Flori si mici atentii la inceput de an/ sfarsit de an...semestrul...1 / 8 Marie, Craciun, Paste si ce alte "evenimente " or mai fi.

 

Personal nu cred ca daca un copil invata, va fi nedreptatit pt ca parintii lui n-au dat atentii. Iar daca se ajunge la asa ceva, se pot face reclamati, asa cum a procedat si parintele din articolul de mai sus, si altii care au ramas anonimi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In clasa baiatului meu (clasa I) s-a hotarat de catre consiliul de parinti ca se strang pe Doamna 50 de lei de copil. Doar eu si inca o mamica am refuzat si ne-am transformat brusc in oile negre ale clasei.

Copilul n-a avut de suferit pt ca Doamna nu este atat de vehemeta ca cea din inregistrare, cu parintii vorbeste chiar f frumos (mai greu e cu copiii), dar pe mine ma 'cunoaste' in sensul ca am reactionat de fiecare data cand a intervenit ceva ce nu mi-a convenit (ca atunci cand a amenintat copiii ca ii va lovi cu un bat, asa cum patea ea pana ii tasnea sangele) si am transat direct subiectul cu ea pomenind si de politie si de reclamatii unde este cazul.

Consider problema rezolvata din punctul meu de vedere, in plus mut si copilul pentru ca mi se pare un esec modul ei de predare si nu vreau sa astept primele teste care sa-mi intareasca aceasta convingere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in Romania problema e de mentalitate si frica de autoritati care este inca sapata adanc in creierele noastre. Ganditi-va ca parintii de azi sunt copiii care au mers la scoala in comunism si au fost crescuti in sistemul PCR (pile, cunostinte, relatii) plus in teroarea lui "shhh, sa nu spui ca ne ia!"  Invatatoarele si ele s-au obraznicit pentru ca totul este o clica in care sunt mana in mana si in general nu exista repercusiuni- minus cateva cazuri izolate unde s-a facut scandal mediatic. Adaugati faptul ca sistemul de notare si evaluare e in asa fel facut incat practic invita la abuzuri pe considerentele de mai sus, si uite asa avem situatia de acum.

 

Eu una si acum tremur cand vad pe strada un echipaj de politie, desi nu fac nimic gresit, circul si eu ca tot omul, dar e reactia asta viscerala capatata in Ro unde, daca politia e iesita la incasat bani, chiar daca nu ai gresit cu nimic, iti gasesc ei ceva. Al meu, cand ii vede le face cu mana, iar eu am inima in gat sa nu ne opreasca!

 

Cand eram in scoala, eu nu stiu ca ai mei sa fi dat spaga, daca au facut-o, au facut-o fara stirea mea.  Dar pe de alta parte, un lucru ce mi-a ramas intiparit de la tata este "taci si inghite. Nu vezi ce greu se gaseste de lucru?"...atunci cand ma plangeam de un sef abuziv.In schimb nu au luat niciodata atitudine in fata abuzurilor fizice si verbale la care eram suspusi de catre profesori: dat cu capul de tabla, strans de gat cu cravata, numiti idioti, tampiti, cretini etc. Taci si inghite. Ce au invatat copiii de atunci din asta? Mergi pe burta, fa cum ti se spune ca seful e sef (chiar daca "seful" e o invatatoare, o asistenta sau o functionara de ghiseu).

 

Tin minte cum se lingusea diriginta in clasele 5-8 (imediat dupa revolutie) pe langa o colega ai carei parinti erau nu stiu ce naiba...altii veneau la diriginta cu plasele in vazul lumii. Ulterior sistemul s-a mentinut si la liceu, desi nu ni s-a cerut pe fata. SIngurul care nu a luat niciodata, nimic, si ne refuza point blank a fost diringintele din liceu. La un moment dat chiar ne simteam prost, chiar voiam sa ii luam ceva simbolic, de sfarsit de an, dar mereu a refuzat fara sa se uite macar ce primise. Ma gandesc ca nu voia sa deschida poarta pentru alte cadouri  care sa il oblige la favoruri etc.

 

Aici nu exista dat spaga la scoala, nici cadouri nu am dus, desi as fi vrut. In schimb am primit eu inaintea fiecarei vacante de vara o felicitare micuta de Craciun din partea invatatoarei si anul asta, din partea tututor angajatilor scolii. Cand am nascut a venit invatatoarea acasa cu un buchet mare de flori si o felicitare semnata de parinti si de profesori...

 

Dupa ce am nascut, la ultima vizita a moasei i-am dus o cutie de bomboane si o felicitare...cam astea sunt cadourile care sunt acceptate si oferite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam in CI daca nu cumva ma cheama Rockefeller data fiind faptul ca am fost "recompensat" ani de zile ca si "sef in consiliul parintilor". Ntz.... din pacate nici o sansa.... raman un simplu parinte nici urma de Rockefeller.... offf offff... [flo2]

Evident ca NU am habar cum se aleg parintii parte din consiliu in Romania, insa e posibil sa ai si tu dreptate si Decenus, fara a va exclude unul pe altul. E nevoie si de parintii cu bani si de cei cu cap, chiar daca nu au bani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ales invatamantul privat ca sa evit mizeriile astea. Rezultatul?

La o scoala particulara, parintii au sarit din proprie initiativa sa cumpere un cadou inca de la primul Craciun. Am zis pas, ne-au privit suspiciosi toti parintii.

Veti zice ca sunt beat si trebuie sa fug la somn e un caz izolat. Da' de unde!

La o alta scoala particulara, parintii (cu totul altii) s-au intrecut ca la licitatie in a stabili cuantumurile pentru cadrele scolii, tot pentru cadoul de Craciun. Si aici am zis pas. Instant am devenit oaia neagra.

Eu sunt doar 5% ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ales invatamantul privat ca sa evit mizeriile astea. Rezultatul?

La o scoala particulara, parintii au sarit din proprie initiativa sa cumpere un cadou inca de la primul Craciun. Am zis pas, ne-au privit suspiciosi toti parintii.

Veti zice ca sunt beat si trebuie sa fug la somn e un caz izolat. Da' de unde!

La o alta scoala particulara, parintii (cu totul altii) s-au intrecut ca la licitatie in a stabili cuantumurile pentru cadrele scolii, tot pentru cadoul de Craciun. Si aici am zis pas. Instant am devenit oaia neagra.

Eu sunt doar 5% ...

Deci asa cum a scris cineva mai sus (perfect raspunsul) trebuie schimbata mentalitatea. Trebuie intrebat clar, calm dar precis: "De ce?" si asumate raspunsurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...