Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

Marius, in UK despre CCTV sint o serie lunga de legi  si cum sint datele protejate , cazul cind se pot folosi si de catre cine.

De exemplu esti obligat prin lege sa pui afis mare ca ai CCTV in functiune, iar e lege cine se poate folosi de ele.....daca eu consider ca tu cu CCTV-ul tau imi "calci" mie spatiul "meu" privat  si am dreptate...tu primesti amenda, etc.......

 

CCTV din parcari se pot vedea numai in cazuri speciale....nu asa ca am eu chef, etc ....pentru spatii publice din nou sint reguli.

 

din cite am inteles eu in Austri vroia sa-si puna in fata casei .....deci putea sa-i incalce spatiul privat al vecinului.

Utilizarea CCTV in spatiu privat este admisa si in Romania cu afis de informare. De acord.

M-am  uitat pe legislatie si aveti dreptate in anumite situatii pt CCTV. [flo2]

 

Am pus baza legala cine doreste  sa o citeasca - sunt aspecte legale care devin raspunsuri pentru unele puncte(intrebari/dorinte) deschise aici.

DECIZIE nr 52-2012.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu afterul mai apare cel putin pt scolile f cautate problema lipsei spatiului. Au ajuns sa faca grupe O dupamiaza, sa faca 3 serii cu scurtarea orelor, sa faca o singura ora de sport in sala de sport iar cealalta in clasa... ca sa nu mai zic de numarul mare de elevi intr-o clasa. E bun afterul daca sunt conditii. Mai apare si problema mesei. Unde si ce mananca copiii astia?

Daca exista bunavointa mananca in clasa ce mananca si vis-a vis! Dar eu sunt aproape convinsa ca avand atatea after-uri private care roiesc in jurul scolii sunt interese financiare care dicteaza conditiile de rahat de la afterul scolii.

Si tot aceeasi lipsa de bunavointa ne trimite si cu serbarile pe la locuri de joaca sau retaurante. Exista sala de sport in scoala. Pe de alta parte, slava cerului ca invatatoarele sunt destupate la minte si renunta pe cat posibil la serbari!

 

Petrecere de final de gradinita se face deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok daca nu discutam de obligatii atunci toate afirmatiile care au acest cuvant inclus in ele sunt sau devin nule. Si am citit multe astfel de afimatii. Scoala este obligata sa, caserita este obligata sa, cadrele sunt obligate sa.... etc etc

 

pai tu amesteci lucrurile

 

  • Parintii care se implica voluntar in actiunile legate de activitatile copiilor... nu au obligatii, cine ar putea sa ii traga la raspundere? Ei au obligatii acasa la ei si la joburile pe care le au. In ceea ce priveste activitatea prestata in beneficiul actiunilor de la scoala... poate sa aiba obligatii dictate de propria constiinta si eventual de proprii copii cand acestia devin adulti si ii vor intreba..."dragul meu parinte ..tu ce ai facut ca lucrurile astea sa fie altfel decat le blamezi!"
  • In cazul dascalilor, conducatorilor din sistem care sunt platiti si care se lauda ca statul ofera un sistem gratuit de invatamant... nu ar tb sa avem asteptari vis a vis de obligatiile pe care le au cf atributiilor de serviciu!?
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

pai tu amesteci lucrurile

 

  • Parintii care se implica voluntar in actiunile legate de activitatile copiilor... nu au obligatii, cine ar putea sa ii traga la raspundere? Ei au obligatii acasa la ei si la joburile pe care le au. In ceea ce priveste activitatea prestata in beneficiul actiunilor de la scoala... poate sa aiba obligatii dictate de propria constiinta si eventual de proprii copii cand acestia devin adulti si ii vor intreba..."dragul meu parinte ..tu ce ai facut ca lucrurile astea sa fie altfel decat le blamezi!"
  • In cazul educatorilor, conducatorilor din sistem care sunt platiti si care se lauda ca statul ofera un sistem gratuit de invatamant... nu ar tb sa avem asteptari ca au obligatii!?

 

Cred ca discutam de aspecte diferite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta!

 

ma refeream la contextul in care s-a intrebat de obligatiile celor care sunt in comitetul de parinti... intreba cineva despre obligatia parintelui care incaseaza bani de la toti parintii pt o activitate de ex...de a prezenta facturi sau de a da vreo dare de seama

 

si eu spuneam ca aici e vorba de incredere si transparenta.. nu despre obligatie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta!

 

ma refeream la contextul in care s-a intrebat de obligatiile celor care sunt in comitetul de parinti... intreba cineva despre obligatia parintelui care incaseaza bani de la toti parintii pt o activitate de ex...de a prezenta facturi sau de a da vreo dare de seama

 

si eu spuneam ca aici e vorba de incredere si transparenta.. nu despre obligatie!

Clar.... asta spun si eu ca nu exista nici o obligatie(pretentie) justificata pentru ca asta am citit "care sunt obligatiile lui...?" 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuk, fara sa vreau, ti- am dat un vot negativ, scriu de pe tab. Imi cer scuze!

 

Intrebarea: serbarile sunt un favor facut parintilor de catre educatori/ scoala?

 

Nu am nicio pb cu like urile si dislike urile :)

 

Serbarile ar tb sa fie momente de relaxare si bucurie pentru toti.

Nu da nimeni note cadrului didactic si nu cred ca tb sa acceptam ca parinti sa ni se prezinte serbarile ca pe un efort din partea dascalului a carui  treaba nu era asta, dar a facut un favor cuiva..

Daca vrea le face, daca nu, nu! Nu cred ca vreun parinte poate obliga profesorul ca acesta sa presteze o activitate in afara programei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost modesti. Am avut catarat in copaci la inceput apoi la restaurant mancat si animatori cu dans si karaoke. Alte clase au avut excursii de 2-3 zile in hoteluri de 4* cu piscine la noi sau la bulgari. Sala de sport e o clasa mai mare... cu greu 2 clase fac sportul in acelasi timp. Serbare in curtea scolii cu premieri ca pe vremea noastra nu mai e voie. Toata lumea la fel -fara discriminari...fara coronite pt cei mai silitori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar.... asta spun si eu ca nu exista nici o obligatie(pretentie) justificata pentru ca asta am citit "care sunt obligatiile lui...?" 

Nu exista obligatii juridice dar exista obligatii morale.

Daca s-a angajat sa rezolve o probleme trebuie sa o rezolve de asa maniera incat sa nu existe suspiciuni.

Daca nu-i convine faptul ca trebie sa prezinte un bilant, sau o justificare a cheltuielilor atunci sa nu-si asume responsabilitatea.

 

Sigur dac are "soric" in loc de obraz poate sa se comporte ca invatatoarea Blandu, si sa spuna "nu am nici o obligatie pentru, ca nu suntem inregistrati ca asociatie si nu am obligatia sa tin evidenta contabila".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...