Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

@Alinuk probleme sunt de trei categorii

 1. cele de pedagogie, de comportament al dascalului, si de programa care tin de competenta inspectoratului

2. cele administrative care sunt de competenta autoritatiilor locale.

3. cele care sunt la intitativa parintilor: organizare de activitati extrascolare, unde finatarea este a parintilor si nu sunt obligatorii pentru toti parintii.

 

Problemele din categoria 1.2 de mai sus tebuie sa le rezolve conducerea scolii in prima instanta si daca nu le rezolva atunci se sesizeaza autoritatile amintite.

Parintii au datoria sa le sesizeze si sa exercite presiuni daca sesizarea ramane fara efect, sau cu un raspuns de genul "nu se poate pentru ca nu sunt fonduri". Fonduri sunt dar problema nu facea parte din prioritati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

150.000/an este o suma astronomica?  [:)]  Atata castiga in medie un salariat pe an,  nu o institutie

 

Probabil nu m-am exprimat eu bine : suma reprezenta fondul scolii pt reparatii si renovari care nu se vedeau nicaieri, niciodata. Asa ca, singura concluzie logica e ca acesti bani ajungeau in buzunarele angajatilor acelei scoli. NU, nu sunt de acord cu pacaleli de genul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Trebuie sa intelegem ca nu exista varianta de stat dar de fite si sa se plateasca , exista doua cai , privat si public.

Din ce vad eu pe aici  directorul este cel care conduce si raspunde de tot ce se intampla intr-o scoala  Pe firma scolii este afisat si numele celui care o conduce , probabil cunoscut fiind ca o persoana respectabila  parintii acorda credit scolii respective

 Nu avem nevoie de alte forme de invatamant , avem nevoie de un cod de conduita care sa fie respectat si un manager care sa vegheze la respectarea lui, parintii pot face sugestii dar nu imixtiuni in activitatea scolii.

 

Eu cred ca atunci cand parintii propun -dispun  si invatatorul , respectiv conducerea scolii  accepta la clasa a 4a petreceri pe la hoteluri inseamna ca e putred si sus si jos. Si dupa aceea venim cu reclamatii ca ni se cere..... Cu ce e mai prejos o serbare decenta , un mic party in clasa, un la revedere frumos si necostisitor ?

 

Curatenia grupurilor sanitare o vad tot in grija directiunii , ei angajeaza personalul auxiliar. si educatia cu care vin copiii de acasa conteaza. Si apoi , treaim in sec 21 , in UE, chiar nu exista bani de sapun si hartie pentru igiena copiilor.   Trebuie sa fim mai atenti pe cine votam la Primarie , de acolo vin banii pentru scoli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci Anya, pe mine m- ai lasat paf! Si dc imi spui ca asta se intampla intr- o institutie de invatamant de stat, incep sa ma tavalesc de durere ca nu am plecat. :(

Acum inteleg de ce tonul discutiilor pe aici il percep de parca as trai intr- o lume paralela si de ce am citit bazaconiile ( pt mine ) de pretentii pe care le au profesorii precum duamna cu spaga. Bre frate, sunt eu nebuna? Vorbim de copiii cu parinti din Romania sau ai de prin Beverly Hills? Iti multumesc sincer pt raspunsurile tale! Clar trebuie sa ma updatez, ca sunt  in urma rau cu multe...

Anyway, dc pretentiile parintiilor care sunt la concurenta stransa din ce vad cu cele ale profilor sunt de asa natura, asta inseamna din start ostracizarea copiilor ai caror parinti nu au de unde sa cotizeze pt " serbarile" din zilele de azi. Nu e corect nici sa fie inclusi in " pomana" unor parinti mai binevoitori, milosi, care isi asuma si costul locatiei pt ei. Suma ar trebui sa se imparta fix la cei care au astfel de initiative( uau! ), iar copiii sa participe in corpore la accesul de megalomanie al unor adulti parinti. 

Anya, te rog sa nu iei nimic de rau din ceea ce spun eu la adresa ta. Banuiesc ca dc ai zis aici, nu dai pe- afara de incantare de ceea ce se petrece, dar trebuie sa mergi cu turma, pt copilul tau. 

Deci ad-io cantecele, scenete, poezioare.... cool!  :(( zicea bine Capcaunul la un alt topic...

edit: si scoala e de vina, din nou, pt accepta astfel de procedee.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Bre frate, sunt eu nebuna? Vorbim de copiii cu parinti din Romania sau ai de prin Beverly Hills? 

Nu esti nebuna, dar traiesti in alta lume, nu esti in "lumea buna"!  [:)]

In Romaina nu sunt copii din categoria celor de la Beverly Hills?

Erau si pe vremea impuscatului, dar nu se afisau ca acum.

Acum se dau in stamba ca fiul lui Placinta. 

Crezi ca respectivu-i unicat?

 

Era o stire despre unul de 19 ani, care a incercat sa loveasca cu masina de fite (Mecedes sau BMW), pe o fata la o benzinarie. Nimeni din presa nu i-a dat numele, si nici continuarea episodului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine asta m-a distrat tare de tot....cum mai banchet in clasa a 4-a.  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Pe vremea mea era serbare la scoala si participau toti copii, chiar daca aveau bani sau nu.

 

Au avut si sampanie si DJ?  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Mai urmeaza sa aiba lap dancing la 'banchetul de absolvire' al gradinitei.

S-a intors lumea cu fundul in sus.

Razi tu razi, da' eu am auzit de terminat gradinite cu pelerina si toca, inmanat diploma, ca in filmele americane la terminarea colegiului, categoric urmat de banchet dupa!! [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista bunavointa mananca in clasa ce mananca si vis-a vis! Dar eu sunt aproape convinsa ca avand atatea after-uri private care roiesc in jurul scolii sunt interese financiare care dicteaza conditiile de rahat de la afterul scolii.

Si tot aceeasi lipsa de bunavointa ne trimite si cu serbarile pe la locuri de joaca sau retaurante. Exista sala de sport in scoala. Pe de alta parte, slava cerului ca invatatoarele sunt destupate la minte si renunta pe cat posibil la serbari!

 

Petrecere de final de gradinita se face deja.

 

In cazul asta mai apare o situatie. cine strange caserolele in saci (de unde saci ??!!) si le duce la tomberon? Cine sterge bancile manjite de sos sau vreo crema de prajitura ? Femeia de serviciu, evident, insa contracost, deoarece ea nu este platita si pentru after-school sau Scoala dupa Scoala.

La scoala noastra s-a dat in folosinta o super sala de sport. Ziua scolii nu s-a tinut in sala respectiva pentru ca nu exista personal pentru a curata dupa. [bang]  I-au inghesuit pe toti intr-un laborator, curgeau apele pe ei si se calcau in picioare.

 

Eu as merge pe varianta angajarii unui manager (care nu trebuie sa aiba legatura, neaparat, cu invatamantul) pe baza de concurs. Asa cum am vazut ca se angajeaza informaticieni in unele scoli. Pe baza de anunt si interviu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...