Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

Exista vreo obligatie legala in acest sens? 

 

Daca nu exista nicio obligatie legala sa dovedeasca cheltuielile, sa nu isi mai aroge dreptul de a solicita sume de bani la fiecare sarbatoare religioasa. Ba, la un moment dat, comitetul venise cu propunerea sa strangem bani pt ziua de nastere a invatatoarei. Deja era prea mult si parintii nu au fost de acord. [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu zic ca sunt si multe povesti care "fac" o scoala de fite. Colegii de gradinita ai lui fi-miu cand au auzit la ce scoala il inscriu au avut grija sa ma puna in garda ca e o scoala de fite si o sa tin greu pasul cu cheltuielile. Intamplarea a facut sa ne revedem la o petrecere de copii la putin timp dupa inceperea scolii si am fost toti uimiti sa constatam ca ei la o scoala de cartier au platit mai multi bani decat mine, dar nu asa cu 10-20 de lei acolo ci cu vreo 100.

Si asta nu a fost unica data cand mi s-a demonstrat ca sunt multe legende care circula din gura in gura si fiecare mai infloreste putin de la el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum fac altii. V-am spus cum am facut eu. Din primavara anului trecut, cu mai bine de juma de an inainte de inceperea scolii.

Altfel mai bine, nu m-am priceput si nici nu am identificat vreo alta procedura de inscriere la scoala :)

 

Mi-am inscris copilul la o anume clasa prin prisma felului in care am apreciat ca omul care avea sa predea acolo se potriveste ca si stil copilului meu.

 

Se trage la sorti, se pun in ordine alfabetica? Nu stiu cum se face... De ex in scoala unde e copilul meu sunt vreo 7 clase de 1-a.

 

Am inteles ,dar asta nu inseamna ca este si corect/normal.

Am inteles ca tu nu ai dat numic, dar eu o vad ca pe o alta sursa de dat spaga/ luat spaga.

Invatamintul romanesc are mult de lucrat in a inlatura partile putrede....altfel nu are cum sa functioneze normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alte tari este exact asa: daca sunt suficiente cereri SCOALA este obligata sa organizeze ceva si nu parintele. Exista o serie de avantaje ca scoala sa fie in rolul de organizator, mai ales pe aprtea de logistica (transportul de la scoala la afterschool daca nu este in incinta scolii, modul in care se fac temele, extinderea materiei scolare cu activitati care se fac la afterschool, etc.)

Aici scoala nu  este obligata sa ofere 'extra' ...iar daca ofera se bazeaza foarte mult pe voluntariat parinti/profesori.

 

Aici transportul la scoala (nu alte activitati extrascolare) se mai asigura daca este necesar , contra cost.

Copii locuiesc de obicei in "catchment area" deci nu este nevoie de transport.

Si marea majoritate a parintilor isi aduc copii la scoala 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...