Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

Decizia e logica. Parintii au vazut si vor continua sa vada contributiile la "fondul clasei",  "fondul scolii" ca o incercare a cadrelor didactice de a obtine folosae necuvenite. Au fost cazuri in care desi sumele erau justificate parintii se intrebau "Da la ce le trebuie imprimata?" "De ce tabla cu markere? Creta nu mai e buna?". Nu ce-i corect e corect, un profesor nu are de ce sa ceara sume de bani de la parinti indiferent de destinatie. 

Ar trebui implementata o metoda de donare catre scoala, poate prin intermediul asociatiilor de parinti, cu contabilizarea donatiilor si justificarea cheltuielilor facute din fondul respectiv. Donare sa fie un mod prin care parintii sa ajute acolo unde statul a dat din umeri.

 

"Nu prin incrancenare va evolua invatamantul romanesc, ci prin corectitudine si intelegere." - greu de crezut venind de la cineva care s-a repezit sa judece toate cadrele didactice cu acelasi calapod. Suna mai degraba a "lasati voi de la voi ca noi o tinem pe a noastra"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Decizia e logica. Parintii au vazut si vor continua sa vada contributiile la "fondul clasei",  "fondul scolii" ca o incercare a cadrelor didactice de a obtine folosae necuvenite. Au fost cazuri in care desi sumele erau justificate parintii se intrebau "Da la ce le trebuie imprimata?" "De ce tabla cu markere? Creta nu mai e buna?". Nu ce-i corect e corect, un profesor nu are de ce sa ceara sume de bani de la parinti indiferent de destinatie. 

Ar trebui implementata o metoda de donare catre scoala, poate prin intermediul asociatiilor de parinti, cu contabilizarea donatiilor si justificarea cheltuielilor facute din fondul respectiv. Donare sa fie un mod prin care parintii sa ajute acolo unde statul a dat din umeri.

 

"Nu prin incrancenare va evolua invatamantul romanesc, ci prin corectitudine si intelegere." - greu de crezut venind de la cineva care s-a repezit sa judece toate cadrele didactice cu acelasi calapod. Suna mai degraba a "lasati voi de la voi ca noi o tinem pe a noastra"

 

Te inseli. Ma refer la ultimul paragraf.

 

Schimbarea trebuie sa vina de la minister, sa existe legislatie care sa poata fi pusa si in practica, sa aloce bani, nu doar directive fara a fi interesati si de cum vor fi finantate ele.

 

Asta am scis si eu : sa se legifereze fondul clasei, iar cheltuielile sa fie la vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vazut nici macar un cadru didactic care sa aduca bani de acasa ori sa cumpere din banii proprii ceva pt clasa.

 

Eu am vazut, direct, familia mea care de trei generatii e in invatamint. Bineintles nu au cumparat laptop sau tabla, ca nu au cu ce la ce salarii au, dar hirtie, tiparit la imprimanta de acasa, markere, maruntisuri din astea, da.

 

Tinind cont ca e sindicatul profesorilor, e normal sa incerce sa se apare pe ei si profesia de profesor. SI atita timp cit la bani iese intodeauna cu cearta, e mai bine sa stea profesorul deoparte, pina va exista un regulament clar. Regulamentul asta poate sa il dea numai Ministerul Invatamintului, nu sindicatele sau profesorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza, eu ma gandesc cu groaza cand s-or termina markerele de scris pe tabla magnetica sau foile A4, care devin fise de lucru. Invatatoarea nu are voie sa ceara comitetului de parinti sa le cumpere, dupa cerintele acestui sindicat.

De aceea am scris ca lovesc in copii.

Eu vad toate astea ca pe un santaj : "Las ca va aratam noi voua ! Interzicem toate contributiile parintilor, sa vedem pe unde scoateti camasa. "

Se gandeste cineva, din tot invatamantul romanesc, la interesul copilului ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Invatatoarea nu are voie sa ceara comitetului de parinti sa le cumpere, dupa cerintele acestui sindicat.

Nu, nu are voie, insa invatatoarei fiului meu i s-a spus de catre dl. inspector x-ulescu ca poate face referat de necesitate la minister si i se da, pe principiul, cere si ti se va da. De ce n-a facut ??? Si invatatoarea noastra face parte din categoria dascalilor care aduc de acasa pentru binele copiilor.

 

Prea multa ipocrizie. Si de-o parte si de cealalta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizze, poate insa situatia asta va forta ministerul sa ia o hotarire cu aceste fonduri si statutul lor juridic. Le-a convenit tinerea asta la marginea legalitatii, nici hais nici cea, pt ca nu au trebuit ei sa se agite si sa dea masuri nepopuliste, cum ar fi aceea a instituirii unui fond de clasa regulamentar (pt ca atunci nu vor mai fi injurati profesorii ci politicienii), sau aceea de a plati pt toate consumabilele necesare (aici isi tot paseaza mingea, ba ca primaria, ba ca ministerul).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu are voie, insa invatatoarei fiului meu i s-a spus de catre dl. inspector x-ulescu ca poate face referat de necesitate la minister si i se da, pe principiul, cere si ti se va da. De ce n-a facut ??? Si invatatoarea noastra face parte din categoria dascalilor care aduc de acasa pentru binele copiilor.

 

Prea multa ipocrizie. Si de-o parte si de cealalta.

 

Deci, cadrele didactice pot face cerere scrisa direct la minister pt necesarul clasei ?

De ce nu fac asta, atunci ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...