Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu poti face o lege care sa interzica strangerea de bani de catre parinti pentru cadoul profesorului. Este o absurditate. Daca se intampla (si se intampla) ca unul sau mai multi parinti sa se afirme cerand bani celorlalti pentru cadouri aberante, nu e vina profesorului sau sistemului de invatamant.

Aici vorbim despre abuzurile unui professor care cerea...iar parintii dadeau de frica.

Dar se poate face o lege care sa interzica primirea cadourilor (altele decat simbolice: flori, bomboane, felicitari) de catre cadrele didactice. Ca se nu mai existe parinti din astia plini de entuziasm care sa vrea sa-i cumpere doamnei bijuterii, hota, masina de splat sau automobil?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cadourile nu se iau de comitetul de parinti. Nu are nici o legatura.

Niste parinti, din nici un comitet, decid sa stranga bani. Ca asa vor ei.

 

Aici, te contrazic. Stiu clar ca banii se strang de catre casiera care, impreuna cu presedinta sau secretara, merg la cumparaturi. Nu stiu in ce scoli invata copii tai, dar in alea in care invata fie-mea, asa se intampla.

Suma este stabilita de acest comitet. Doamne fereste sa dea cineva mai putin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, poti sa ma contrazici cat vrei.

Poate nu stii, dar si acum exista un regulament dupa care fuinctioneaza comitetul de parinti, in care intra atributiile acestuia.

In cadrul atributiilor nu intra stransul de bani pentru cadourile profesorilor.

Deci nu se poate scoate in afara unei eventuale legi ceva ce nici nu exista.

Stransul banilor este initiativa parintilor, ca sunt sau nu in comitet.

Ca se face la tine la scoala cum spui, repet, este doar vina celui care da. Nimeni nu poate lua atitudine in locul tau prin emiterea unei legi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar se poate face o lege care sa interzica primirea cadourilor (altele decat simbolice: flori, bomboane, felicitari) de catre cadrele didactice. Ca se nu mai existe parinti din astia plini de entuziasm care sa vrea sa-i cumpere doamnei bijuterii, hota, masina de splat sau automobil?

 

Poti cel putin sa scrii in contractele de munca valoarea maxima pe care au voie sa o aiba cadourile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici, te contrazic. Stiu clar ca banii se strang de catre casiera care, impreuna cu presedinta sau secretara, merg la cumparaturi. Nu stiu in ce scoli invata copii tai, dar in alea in care invata fie-mea, asa se intampla.

Suma este stabilita de acest comitet. Doamne fereste sa dea cineva mai putin.

Alizee, trebuie sa intelegi  ca acel "Doamne fereste sa dea cineva mai putin" care te sperie/deranjeaza pe tine nu numai ca nu functioneaza asa peste tot dar  tine strict de parinti daca i se permite sau nu sa mai apara.

 

Atata timp cat unii parinti vor tacea si vor crede ca copilull lor va avea de suferit daca nu dau suma ceruta, atat timp cat parintii care nu vor sau nu au posibilitatea sa dea bani tac in timpul sedintelor si stau cu caplul plecat si nu sunt in stare sa-si rezolve singuri o problema minora nimic nu se va schimba niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...