Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

Da acu' sa revenim la subect si sa mai si ironizez: [batcap] am decis sa pun bani de-o parte de pe acum...cine stie cata spaga a trebui sa dau cand voi decide sa-mi transfer copii la scoala in dulcea Romanie????....sau a trebui sa-mi cumpar de pe-acum manualele sa le fac lectii de gramatica si limba romana in timpul noptii ....pacat ca nu o mai am pe mama care era profesoara de istorie si limba romana ,ne-ar fi dat lectii pe Skype....altfel cum vor putea traii copii mei fara sa stie de Eminescu,Goga si Creanga...mai ales de s-or face doftori...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ginger, si eu fac la fel acum. Nu mai scriu decat strictul necesar. Ma abtin de la comentarii detaliate dupa ce in zeci de mesaje am explicat ca nu este nevoie neaparat de "peste 350 de euro" pe luna pentru a merge un copil de 5 ani la gradinitita in Italia si am incasat acuzatii pe zeci de pagini. Uite subiectul : http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/148707-părinții-absenți-din-românia/page-14

 

Bineinteles ca trebuie sa pui bani deoparte pentru spaga de pe acum daca ajungi cu ei in Romania [:)]  toptusi, chiar si asa nu as garanta "implinirea" sumei necesare la timp mai ales ca ai doi dupa cate vad. Mai bine , gasesti alta solutie. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmmda...pai cred ca intelegi ca nu scriu acolo.

Careva a scris corect: daca nu ai acte e dificil sa obtii loc de camin sau scoala, dar cred ca e general asta, in nici o tara nu te poti inscrie daca nu ceri si ai rezidenta.Dar nu ma obosesc sa citesc ca deja am vazut destule pareri la care as putea raspunde cam acid...

Eu aici am scris realitatea pe care o traiesc eu.Caminul si scoala statala e gratuita.Cresa e privata si se plateste scump,zic eu. Peste tot e greu de descurcat in lume dar macar aici nu am dat spaga la nimeni niciunde.

Eu nu am intentie sa ma intorc cu copii in schimb sotul meu vrea sa se intoarca intr-o zi....vom trai si vom vedea,eu raman mereu cu speranta ca si noi ca popor vom evolua...macar putin,mai ales in legatura cu invatamantul care mi se pare inca blocat,desi multi spun ca invatamantul nostru e performant,eu imi mentin parerea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eiii.Marcia, acum am citit ca copii elvetieni sunt printre cei mai fericiti scolari,Italia e pe la jumatate si Romania e pe la coada, langa Peru

http://stirileprotv.ro/stiri/social/elevii-din-romania-sunt-printre-cei-mai-nefericiti-din-lume-pe-ce-loc-se-claseaza-tara-noastra.html

 

Am aceeasi parere si eu de scoala statala , copii mei sunt foarte multumiti,abia asteapta sa mearga la scoala si isi iubesc profesorii  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger si eu traiesc la frontiera dar exact in frontiera ,Italia -Austria......

Dar frate zau daca am vazut un roman sa-si urasca atat tara,eu acum sunt in Ro,pentru ca asta-i practica......dar zau daca vad asa mare diferentza de Italia .......de Austria pot sa zic ca da.

Scz:OFF

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger, si eu fac la fel acum. Nu mai scriu decat strictul necesar. Ma abtin de la comentarii detaliate dupa ce in zeci de mesaje am explicat ca nu este nevoie neaparat de "peste 350 de euro" pe luna pentru a merge un copil de 5 ani la gradinitita in Italia si am incasat acuzatii pe zeci de pagini. Uite subiectul : http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/148707-părinții-absenți-din-românia/page-14

 

Bineinteles ca trebuie sa pui bani deoparte pentru spaga de pe acum daca ajungi cu ei in Romania [:)]  toptusi, chiar si asa nu as garanta "implinirea" sumei necesare la timp mai ales ca ai doi dupa cate vad. Mai bine , gasesti alta solutie.

 

Si tie ti s-a explicat ca nu e asa ,daca ai copil de 1 an ce faci.......il duci la scoala [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...