Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

Wow, habar nu aveam.

 

Din cate stiu in China majoritatea copiilor sunt obligati de catre parinti sa invete; nu prea au copilarie (pt ca totul se reduce la invatat). Aici insa nu e nimeni stresat cu invatatul : vrei sa inveti, ok; nu vrei, iar ok; asta pt ca exista sistemul dual de invatamant...nu toti elevii trebuie sa mearga la liceu si la facultate; majoritatea invata o meserie. Referitor la teme : mama stie cate teme aveam si eu si vede cate are Marcia; mi-a spus ca noi aveam de 10 ori mai multe teme decat are ea: un alt ex. temele de vacanta : aici nu au teme, pt ca vacanta e pt relaxare si nu pt facut teme...ceea ce mi se pare corect; dar vacanta de vara e doar de 5 sapt; toata vacanta per total fiind de 13 sapt. Iar aici scoala primara e de 6 ani, deci o iau mai incet cu invatatul. Plus ca invata multe lucruri pe care le folosesc apoi in viata de zi cu zi. Acum la germana (cl.a 5a) trebuie sa citeasca o carte si sa vorbeasca despre ea (isi pot alege ce carte vor ei, prezentarea consta in cateva desene si vorbit liber despre carte, nu scris zeci de pagini; deci totul ft simplu). In scoala primara nu studiaza literatura germana (nu stiu mai tarziu, dar nici atunci nu cred ca vor studia literatura; cred ca de-abia din clasa a 10a vor avea si materia asta).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alizee, da, e multa munca mai ales pentru un parinte care are de facut si altele.

 

 

Nu, Viviana, asta este doar o scuza. Cine accepta aceasta activitate voluntara, sa isi faca calculele bine, nu sa se victimezezesi sa supere, atunci cand i se cer dovezi ale cheltuielilor.

Cine nu se simte capabil sau nu are timp pt asta, sa nu fie de acord cu numirea. Dar orgoliul e mare. Macar daca ar fi dat dovada de responsabilitate fata de banii parintilor, dar nu a dat. A tocat aproape 3000 de lei din septembrie pana in ianuarie. Asta, anul trecut. Evident, ca anul asta am luat-o la intrebari de teama sa nu ceara iar bani dupa cateva luni.

Da, sunt niste nereguli create de toate cele 3 membre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, de ce nu te oferi tu sa faci munca lor ? [:-)))]

 

edit: nu am nimic cu tine personal [flo]

insa chestiile astea ma seaca efectiv, pt ca atunci cand se cere sa se ofere cineva voluntar in asa ceva, nici naiba nu se ofera, dupa care mereu apar unele nelamuriri si nemultumiri [:-)))]  dar doar dupa ce si au asumat altii raspunderea [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, de ce nu te oferi tu sa faci munca lor ? [:-)))]

 

edit: nu am nimic cu tine personal [flo]

insa chestiile astea ma seaca efectiv, pt ca atunci cand se cere sa se ofere cineva voluntar in asa ceva, nici naiba nu se ofera, dupa care mereu apar unele nelamuriri si nemultumiri [:-)))]  dar doar dupa ce si au asumat altii raspunderea [pk]

 

Stiu, si pe cele 3 membre le seaca, ca li se cer dovezi scrise.

 

O sa ma propun, mai ales ca am experienta in lucrul cu banii. Mare lucru sa tii un registru de casa si sa cumperi cadouri frumoase, iar, la 2 luni sa trimiti copii ale registrului tuturor parintilor, prin e mail.

 

Cei care sunt obisnuiti cu gestionarea banilor altor persoane, stiu f bine ca e obligatoriu si normal sa se faca aceste dovezi. Probleme apar din partea celor care nu au umblat cu banii altora, pana atunci.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, si pe cele 3 membre le seaca, ca li se cer dovezi scrise.

 

O sa ma propun, mai ales ca am experienta in lucrul cu banii. Mare lucru sa tii un registru de casa si sa cumperi cadouri frumoase, iar, la 2 luni sa trimiti copii ale registrului tuturor parintilor, prin e mail.

Sper sa reusesti [flo]

Lucrurile trebuie sa fie transparente cand vine vorba de asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa reusesti [flo]

Lucrurile trebuie sa fie transparente cand vine vorba de asa ceva.

 

Si eu sper ca aceste activitati voluntare sa fie indeplinite cu simt de responsabilitate fata de banii celorlalti parinti. Nu sa li se impuna celorlalti o suma, fara sa fie consultati, apoi sa se refuze, ceea ce ar fi trebuit facut din proprie initiativa.

Noroc ca invatatoarea este f buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de aspectele neplacute,Ginger,disprtul fata de personalitatile neamului romanesc,dispretul cu care vorbesti de invatarea unor chestii de cultura generala ma face sa ma intreb anumite lucruri. Foarte urat.Sui da,un medic bun a invatat inca din clasa I,daca vrei sa stii.

De unde pana unde dispret?

am scris parerea,ca pana la urma este un forum.

Sorry daca nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger si eu traiesc la frontiera dar exact in frontiera ,Italia -Austria......

Dar frate zau daca am vazut un roman sa-si urasca atat tara,eu acum sunt in Ro,pentru ca asta-i practica......dar zau daca vad asa mare diferentza de Italia .......de Austria pot sa zic ca da.

Scz:OFF

Eu sunt romanca, nu urasc tara, doar am parere negativa de ceea ce se intampla in tara,chiar asa te deranjeaza?

Ignora-mi mesajele te rog ,  si nu mai da cu presupusul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...