Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Următorul număr: 30

 

PS. Olimpiada de şpagatică, etapa pe municipiul Bucureşti:

1. Să se afle următorul termen al şirului lui Abramburici, dacă se cunosc primii doi termeni, n0 = 10 şi n1 = 30.

2. Să se arate că oricare din primele 300 numere naturale diferite de zero fac parte din şirul lui Abramburici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e voie sa declari ca iti place in alta parte si ca fiind roman nu ai numai probleme pe cand in propria ta tara ai multe. Devii automat dispretuitor, troll, nerecunoscator, urasti Romania si multe altele.

 

Insa lumea declara totusi ca nu mai vrea cadouri si spaga, vrea sa fie si in tara cum e in alte parti in invatamant (ups:)  In fond insa, se crede cu tarie ca acolo e in mod sigur rau , invatamantul este mai slab calitativ decat in Romania, se dau bani grei pentru a avea acces la gradiinite, etc . Nu se accepta altceva. Si atunci ne mai intrebam de ce de fapt toata aceasta reforma a invatamantului romanesc ramane la vorbe doar si fiecare  "se face" ca schimba cate ceva pe partea lui ?

 

Interpretezi mesajele si le amesteci. La celalalt subiect fetele au incercat sa-ti arate o imagine completa si tu ai refuzat argumentele. Gradinita si scoala sunt in general cu program 4-6 ore, si statul asigura gratuitate pentru perioada asta. Ti s-a explicat ca un job are in general 8-10 ore, ceea ce inseamna ca pentru restul de timp trebuie sa gasesti o solutie pentru copil asta insemnand gradinita cu program prelungit, afterschool. La copii sub 3ani trebuiesc gasite crese, care in general nu sunt gratuite. Pana si Ginger a specificat asta dar ai preferat sa ignori. 

Invatamantul nu este perfect nicaeri, unele tari au rezultate mai bune pentru ca investesc si pentru ca au un alt mod de organizare a materiei, alt mod de predare si in general alti factori. Poti incerca sa iei sistemul X si sa-l aplici ad-literam in Romania si nu vei avea aceleasi rezultate pentru ca sunt alte variabile aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La subiect.

Este o diferenta majora intre spagi si contributiile la fondul clasei/scolii. Spaga este un punct nevralgic in Romania, pentru ca e un instrument care aduce beneficii si celui care ia si celui care da.

Un parinte care incearca sa obtina un loc la scoala X la care nu e arondat spaguieste directorul si incalca legea. Se va opri parintele din a da spaga? Nu prea cred. La fel daca parintele vrea sa fie la invatatoarea cea mai bine cotata, baga o atentie, o pila. Va disparea asta? Ma indoiesc.

Parintele vede notele copilului scazand, si vrea sa le pompeze putin, ce-i mai bun decat o atentie la invatatoare/prof? Vor renunta parintii la chestia asta? Vor devenii mai corecti? 

 

Contributiile la fondul scolii/clasei au fost gandite sa suplineasca lipsurile din sistem. E o zona gri in care statul nu da indeajuns dar nici nu legifereaza posibilitatea colectarii de contributii atunci cand e necesar. Atata timp cat colectarea de contributii nu e legiferata nu se pot da nici chitante pe sumele alea si lumea va continua sa le adune in aceeasi categorie cu spaga si cadourile.

Pe de alta parte nu pot sa inteleg cum sa dai bani si sa nu astepti ca cheltuielile sa fie justificate. Ani de zile fondurile astea s-au strans de catre invatatori/diriginti, mama avea tabel cu toti copii care au dat, banii erau stransi si tinuti la casierie, si orice suma cheltuita era inlocuita de facturi/bon de casa. Daca acum sumele sunt stranse de parinti si gestionate de parinti si ei trebuie sa arate acelasi lucru. Se urzica ca intrebi faci reclamatie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana in clasa a IV-a a fetei am facut parte din comitetul de parinti pe clasa si pe scoala.

Se strangeau la fondul clasei sume nu mari pentru asigurarea de materiale igienice si de curs pentru copii.

In timp lucrurile s-au mai diluat cand in loc de bani fiecare aducea materialele necesare si un grup de parinti proprietari de copiatoare le-au pus la dispozitia clasei.

 

Dupa sedinta noi ramaneam sa discutam de bani si invatatoarea pleca acasa.

 

Ei, bine, eu mai multa cearta si magarie ca in sedintele alea nu am vazut.

 

De Craciun, dupa serbare, se dadeau mici cadouri la copii. Mi-a fost extrem de greu sa-i conving pe unii parinti ca 5-10 lei sunt de ajuns pentru a oferi ceva simbolic propriului copil si ca nu trebuie 20-30-40-50 de lei pentru asta.

 

Aveau in clasa o fetita saraca ce nu avea posibilitati. Niciun parinte nu a fost de acord sa dea 1 leu in plus pentru a acoperi suma respectiva.

Casiera s-a dus la mamica si i-a spus ca fata ei sa nu mai vina la serbarea de Craciun ca nu a dat bani si deci nu va prmi cadou.

 

Am vazut-o pe mama respectiva asteptandu-si fetita la sute de metri departare de scoala. Mi-a povestit ca nu indrazneste sa vina in fata scolii din cauza casierei si ca ea are atatea probleme incat nu mai are capacitatea sa se lupte si cu asta.

Am pus eu bani pentru ea. Banii mi-a inapoiat peste 8 luni de zile atunci cand a avut.

Mi-a fost asa o scarba in ziua aia! Nu mi-a venit sa cred ca o mama poate adopta o astfel de atitudine fata de un copil lipsit de posibilitati.

 

Am vorbit cu casiera si raspunsul ei a fost urmatorul: "cum sa nu aiba bani, nu ai vazut cu ce toale vine imbracata fi-sa la scoala?"  Am tacut pentru ca amaratele alea de toalele  erau de la mine si brusc mi-am dat seama ca nu se poate purta un dialog cu astfel de persoane.

 

M-am luptat din rasputeri ca acea persoana sa nu mai fie casiera si sa nu se mai stranga bani pentru cadouri.

 

Asa ca eu inteleg foarte bine ce zice Alizee.

Si mai stiu ca in astfel de cazuri nu tine nimic de lege ci strict de parinti.

Este mai greu sa lupti cu parintii decat cu statul in sine.

 

Ca urmare, s-a produs o ruptura majora intre parinti.

La sfarsitul clasei a IV-a copiii au dorit sa faca un fel de banchet. Sa petreaca impreuna. Au fost certuri si scandaluri.

Au venit copiii la mine si m-au rugat sa-i ajut ca nimeni nu vrea sa o faca.

Mi s-a rupt sufletul. Le-am organizat o mica petrecere la Balonul copiilor in Herastrau cu o suma modica. 30 lei. 10 lei intrarea, 5 lei vaporasul, un snitel de pui, cartofi prajiti si un suc mic.

Am vorbit cu organizatorii si cei 2 copii fara posibilitati nu au dat bani.

 

Le-am facut poze, un power point minunat si impreuna cu o mamica le-am copiat pe Cd-uri.

 

========

 

 

Uitandu-m in urma dau urmatorul sfat: nu mai strangeti bani pentru cadou catre invatatoare, profesori si proprii copii.

Luptati-va ca acest obicei sa dispara.

Eu in momentul de fata as da o lege impotriva acelor parinti ce tin mortis sa stranga acesti bani.

 

Strangeti bani doar pentru necesarul clasei.

============

 

Scuze ca m-am intins atat de mult.

Si inca nu am povestit ce rahat a iesit la banchetul de clasa a VIII-a.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte nu pot sa inteleg cum sa dai bani si sa nu astepti ca cheltuielile sa fie justificate. Ani de zile fondurile astea s-au strans de catre invatatori/diriginti, mama avea tabel cu toti copii care au dat, banii erau stransi si tinuti la casierie, si orice suma cheltuita era inlocuita de facturi/bon de casa. Daca acum sumele sunt stranse de parinti si gestionate de parinti si ei trebuie sa arate acelasi lucru. Se urzica ca intrebi faci reclamatie. 

 

Nici eu nu inteleg de ce parintii din comitet au pretentia sa se aiba incredere absoluta in gestionarea banilor tuturor, cand ei refuza sa arate chitante pt cheltuielile facute.

Situatia asta este prezenta nu numai in clasa fie-mii, ci si in alte clase.  Am vorbit chiar cu alte casiere ale altor clase si tot asta a fost atitudinea : "Cui nu-i convine ca nu arat chitante, sa preia el ". Nu se mai poate tolera o asemenea atitudine. S-a ajuns ca acesti 3 membri sa isi inchipuie ca e strict treaba lor ce fac cu acei bani, iar aia de cer socoteala sunt dusmanul lor. :x

Nu ajung abuzurile unora dintre cadrele didactice, au mai aparut si abuzurile unora din comitetul de parinti, care ar trebui sa reprezinte interesul copiilor, nu pe al lor personal. :x

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...