Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ab mai spun o data ...ca varianta pe care o sustinem (in urma dezbaterii) este cea in care doar se monitorizeaza video.. FARA acces online.

Crezi ca vor inventa taticii polemici si vor face solicitari pt vizionarea orei tale... ca sa te spioneze!?

 

Andacos ..de ce sa iasa circ?

In cond in care nu consideram circ ce se intampla deja in scoli... nu vad de ce ar fi circ in plus. Ar fi argumente si dovezi fara echivoc. S-ar limita circul, in opinia mea.

 

Deceneus a vrut sa faca o gluma ..si  iesit cu tras de urechi. [:-)))]

 

Intr-o sedinta de acest gen nu cred ca poate un reprezentant al unei clase sa decida in numele tuturor parintilor clasei respective. Poate eventual sa transmita propunerea si sa primeasca raspunsul tuturor parintilor clasei pe care o reprezinta sau sa prezinte ulterior optiunile clasei si reprezentativitatea acestora.

Nu stiu cat de legal este ca o asociatie sa plateasca serviciile consumate ale unei terte institutii. Acolo trebuie sa existe un contract cu parti semnatare furnizor/beneficiar plati si in prezent la prima vedere nu vad cum anume concret s-ar derula o astfel de relatie  unde sunt trei elemente Furnisorul, scoala si asociatia.

 

La sedintele pe scoala, presedintii colectivelor de parinti de la fiecare clasa au mandat din partea celor pe care ii reprezinta sa le sustina opinia.

Si vin acolo cu votul clasei.

 

exercitiu de logica:

  1. Asociatia poate avea in obiectul de activitate de ex si "strângerea de fonduri pentru realizarea si gestionarea de proiecte pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii in scoli"
  2. In aceste conditii poate strange fonduri cu destinatia un asemenea proiect. Parintii pot participa la asemenea actiuni.
  3. Asociatia face contract cu o firma de servicii pentru achizitonarea sistemului si apoi printr-un contract de sponsorizare ..sponsorizeaza scoala.
  4. Desigur tot Asociatia, poate gestiona mai departe derularea contractului.

Marius nu am pregatire juridica, nu am studiat in detaliu forma prin care se poate finaliza un asemenea demers.

Imposibil sa nu existe o varianta prin care sa se realizeze implementarea unui asemenea sistem, atata timp cat sunt unele scoli in care exista deja!!!!!

 

Iar legalitatea se poate rezolva la inscrierea la scoala. Asa cum semnam o sumedenie de hartii - ca e apt de sport, ca nu are nu stiu ce boli, ca nu e alergic... putem semna si ca suntem de acord sa fie monitorizati video in in conformitate cju legea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off-topic:

 

Anda, de mai mult timp ma gandeam cum sa-ti dau un feedback constructiv da' nu stiu daca-mi iese.

 

"iti dau cu bata-n cap in numele dreptatii" e tot un dat cu bata, chiar daca te prefaci ca esti doar sincer si direct. 

 

si dreptatea asta, nu e doar a ta, exista multe puncte de vedere in afara de "sunt andacos vad lucrurile alb si negru si imi permit sa dau replici dure sub semnul lui asta sunt eu, dar nimeni altcineva nu are voie ca il taxez direct"

 

iara ultima ta perla cu referinta la papa, merita un mic raport. 

 

insulte de gradinita? ca rima, mai lipsea sa spui ca "te dai balna-n lingurita", nu?

 

imi statea de mult pe limba.

 

__________________________

 

iara daca replica lui deceneus a fost gluma si o confirma el, imi retrag spusele. o inteleg chiar si ca pe ironie. doar ca mie mi se paruse pe bune, dupa ton. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuk, cea am scris mai sus era pentru cei care vor CCTV live.

 

ok am inteles

si am modificat si in prima postare ..ca sa fie clar despre ce vorbim

 

"varianta de implementare.- dupa dezbatere - Monitorizare video pe holuri, clase, sala de sport, laboratoare, curtea scolii..(fara vestiare si toalete). Cu precizarea ca accesul sa nu fie online, iar  stocarea materialelor inregistrate sa se realizeze pe o perioada determinata  - o luna de ex - iar materialele video sa poata fi furnizate la CERERE si MOTIVAT de cazuri in care apar incidente, intre elevi sau intre elevi si profesori, pentru a aduce argumente care sa vina in sprijinul sau impotriva acuzatiilor formulate;"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuk,eu cred ca iese circ ca e parintele (care reclama o stare pe baza unui "material")care  "cere dreptate"cu intregistratrea-n mina...profesorul,care are varianta lui si copilul-prins la mijloc.

 

Ma rog,e o situatzie ipotetica,insa sa nu uitam ca multzi dintre noi devin extrem de impulsivi cind e vorba de proprii copii,chiar si in situatzii incerte.

 

Aqai,zau ca nu ma intereseaza polologhia scrisa de tine,si nici feedback-ul tau pozitiv.A fost total neadecvata interventzia ta ,din punctul meu de vedere.Multzumesc de intzelegere si...sa revenim la subiect.

 

Dana

 

edit.Nu stiu ce bataturi o fi calcat Deceneus pe forumul asta,insa atitea lovituri in partzile moi luate...zau ca n-am vazut la multzi pe forumul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa-ti fac schema?  [:)]

Nu.... nu sint la solar.

Pacat ca atit ai inteles.

Pai ce-i mai asa de...inteles? Ce, e vorba de vreo integrama?

Niste profesoare (ok, tinerele, frumusele...) la servici...

Daca un parinte ar vrea sa vada clasa si desfasurarea orei, noooo....ca le spioneaza pe dame...hai mai...sa fim seriosi...ca se vede si foarte clar pe camerele alea din tavan.

In fine, fiecare cu problemele lui... [flu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris: daca parintii ar avea incredere in profesor ca-si face treaba pentru care e platit nu ar fi necesara monitorizarea video.

 

Daca ar avea incredere in director ca e in stare sa rezolve conflictele, nu ar fi necesara monitorizarea video.

 

Daca un profesor nu si-ar selecta elevii pentru meditatii printre elevii din clasa nu ar fi necesar sa-si faca ora in fata parintilor care monitorizeaza via PC.

 

In fine, pe vremea mea, in secolul trecut, mai apucam sa chiulesc fara sa stie ai mei! Aku', bietii copii, nici macar asta nu mai pot sa faca!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...