Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

Am mai scris: daca parintii ar avea incredere in profesor ca-si face treaba pentru care e platit nu ar fi necesara monitorizarea video.

 

Daca ar avea incredere in director ca e in stare sa rezolve conflictele, nu ar fi necesara monitorizarea video.

 

Daca un profesor nu si-ar selecta elevii pentru meditatii printre elevii din clasa nu ar fi necesar sa-si faca ora in fata parintilor care monitorizeaza via PC.

 

In fine, pe vremea mea, in secolul trecut, mai apucam sa chiulesc fara sa stie ai mei! Aku', bietii copii, nici macar asta nu mai pot sa faca!!!

 

Ba eu cred ca tot ar fi necesara.

Dar oricum...la cate apar din culise, sunt destule motive pentru lipsa de incredere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am mai scris: daca parintii ar avea incredere in profesor ca-si face treaba pentru care e platit nu ar fi necesara monitorizarea video.

 

Daca ar avea incredere in director ca e in stare sa rezolve conflictele, nu ar fi necesara monitorizarea video.

 

Daca un profesor nu si-ar selecta elevii pentru meditatii printre elevii din clasa nu ar fi necesar sa-si faca ora in fata parintilor care monitorizeaza via PC.

 

In fine, pe vremea mea, in secolul trecut, mai apucam sa chiulesc fara sa stie ai mei! Aku', bietii copii, nici macar asta nu mai pot sa faca!!!

 

Marox increderea asta... o au. Cel putin din partea mea. Eu am incredere in oamenii cu care imi las ce am eu mai de pret: copiii!!

Altfel nu m-as mai putea ocupa de nimic ..as sta cu gandul numai la ce fac la gradi-scoala.

 

Doar ca sunt multe cazuri in care increderea s-a pierdut ..din motive de experiente neplacute.

Chiar topicul de fata e generat de o asemenea poveste.

 

cu chiulul, nu-mi fac griji si nici nu ii voi pazi ca gardianul

 

Mai dar despre ce vorbim... suntem peste tot monitorizati de camere de luat vederi. spatii publice, benzinarii, supermarketuri, gari, malluri, etc

 

Ne-am obisnuit asa de tare cu ele, incat fac parte din normalitate...nu-i asa!?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, sincer eu nu cred ca supravegherea video va aduce un plus. Profesorul se va limita la strictul necesar, atat cat sa nu fie tras la raspundere, profesorii buni nu vor mai incerca sa inoveze de frica sa nu isi puna in pericol slujba. Copii vor fii mai stresati de faptul ca sunt urmariti in permanenta si vor trai cu frica ca orice greseala va fii "publica".

Ce anume se doreste cu sistemul asta? Eu una cred ca modul actual de functionare a invatamantului va continua si cu obiectivul camerei activat. Parintii se pot intalnii in privat cu cadrul didactic, presiunile pot fi facute si in alte locatii decat scoala samd.

Un sistem de supraveghere nu rezolva problema de baza: sistemul de evaluare si remunerare a cadrului didactic, si modalitatea de evaluare a elevului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox increderea asta... o au. Cel putin din partea mea. Eu am incredere in oamenii cu care imi las ce am eu mai de pret: copiii!!

Altfel nu m-as mai putea ocupa de nimic ..as sta cu gandul numai la ce fac la gradi-scoala.

 

Doar ca sunt multe cazuri in care increderea s-a pierdut ..din motive de experiente neplacute.

Chiar topicul de fata e generat de o asemenea poveste.

 

cu chiulul, nu-mi fac griji si nici nu ii voi pazi ca gardianul

 

Mai dar despre ce vorbim... suntem peste tot monitorizati de camere de luat vederi. spatii publice, benzinarii, supermarketuri, gari, malluri, etc

 

Ne-am obisnuit asa de tare cu ele, incat fac parte din normalitate...nu-i asa!?

Faci abstactie de ceea ce este esential. Omul si relatia interumana stabilita intre ei in conditiile lor nu ale altora.  Tu nu vezi relatia interumana vezi doar aparatele video si ceea ce poti vedea cu ajutorul lor. Insa degeaba tot iti spun eu sau altii pe aici. Pierdere inutila de resurse. Am fost la catedra am avut sute de oameni sub mana conteaza cum iti construiesti relatia cu ei, cum ii formezi cum interrelationeaza cu tine si intre ei si toate acestea se petrec intr-un mediu de grup privat. Relatia profesor - elev/student. Eu iti vorbesc de oameni si relatia dintre ei tu vorbesti de aparate video. Eu iti vorbesc de necesitatea specializarii, profesionalizarii, dezvoltarii relatiilor tu vorbesti de "cine cui a dat la ghioale in pauza de la 9" eu iti vorbesc de importanta omului si a relatiilor dintre ei tu imi vorbesti de importanta supravegherii permanente a omului fara sa conteze omul si relatia lui... multi iti sugereaza ca esti pe un drum nu paralel ci chiar divergent cu sensul real al relatiilor interumane insa cum spunea cineva mai sus, nu e ca mine? Atunci nu e nimic.

 

Ok.

 

Succes! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici exista camere si in gari, in tren sau autobuz (dar se specifica lucrul asta, nu e nimic ascuns). Asta pt a preveni vandalismul (in special in weekend). Dar dupa cateva zile inregistrarile se sterg. La servici nu avem camere (eu una mananc in general la birou in pauza - imi iau ceva de la supermarket sau restaurant si mananc, in acelasi timp si lucrez, sincera sa fiu m-ar deranja sa ma vada mai stiu eu cine mancand). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, sincer eu nu cred ca supravegherea video va aduce un plus. Profesorul se va limita la strictul necesar, atat cat sa nu fie tras la raspundere, profesorii buni nu vor mai incerca sa inoveze de frica sa nu isi puna in pericol slujba. Copii vor fii mai stresati de faptul ca sunt urmariti in permanenta si vor trai cu frica ca orice greseala va fii "publica".

Ce anume se doreste cu sistemul asta? Eu una cred ca modul actual de functionare a invatamantului va continua si cu obiectivul camerei activat. Parintii se pot intalnii in privat cu cadrul didactic, presiunile pot fi facute si in alte locatii decat scoala samd.

Un sistem de supraveghere nu rezolva problema de baza: sistemul de evaluare si remunerare a cadrului didactic, si modalitatea de evaluare a elevului.

 

Orice lucru bun are si un revers al medalie, sau cum spune proverbul "drumul spre iad este pavat cu intentii bune."

In Romania unde nu se respecta nimic, nici regimul datelor personale nu se va respecta.

Exista riscul ca directorii sa controleze pe profesorii "incomozi" pentru ei, si sa-i sicaneze, sa-i faca sa plece.

Exista riscul sa se utilizeze inregistrarile in alte scopuri, sa se copieze si sa comercializeze.

S-au vazut pe internet fimulete facute cu telefenul mobil. De ce nu s-ar vedea si cu camerele video. Pirateria este in floare!

 

Eu nu cred ca ar fi indicat sa se filmeze in sala de clasa!

Pe holuri si in curte ar avea efecte benefice, pentru ca reduce agresivitatea existenta in scoli.

 

 

Doar ca sunt multe cazuri in care increderea s-a pierdut ..din motive de experiente neplacute.

Chiar topicul de fata e generat de o asemenea poveste.

 

Si daca nu ai incredere in cadrele didactice, ai incredere sa dai in administrarea conducerii scolii inregistrarile video de la ore?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...