Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

Acum depinde, daca sunt la magazin si sunt inregistrata video, sau ma vede o camera in parcare nu e acelasi lucru cu camera care ma vede la lucru de exemplu. Pentru ca in magazin sau in parcare stiu ca daca nu fac ceva considerat ilegal (acel ceva fiind definit clar in lege). Pe de alta parte la serviciu, daca seful meu monitorizeaza frecvent camera si nu ma are la suflet, poate sa-mi contabilizeze de cate ori m-am ridicat de pe scaun sau am schimbat o vorba cu colegul, si poate sa ma traga la raspundere pe nedrept (poate a trebuit sa alerg la un caz de suport, sau sa cer o parere la colegul tot pentru serviciu). Eu cred ca un om poate fii mai stresat si in final mai putin dispus la inovare daca este supus monitorizarii.

Nu stiu daca ideea mea e usor de inteles asa ca o sa dau un exemplu din job-ul meu. Seful vechi era interesat de cat timp petrecem on line (nu neaparat ce facem), accesul pe web era un big NO-NO, la fel si conversatiile pe mess. Important era sa ne atingem dead-line-ul. Bun, si ne-au plecat oameni, am fost si eu mustrata, cand de fapt noi lucram (research pe web, conferinte pe mess) la un tool de testare automata care ar fi redus timpul necesar testarii si ne-ar fii dat posibilitatea sa creem ceva nou. Pana nu l-au schimbat n-am mai incercat nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deceneus asta cu directiunea care sicaneaza profesorii incomozi loveste aproape de casa la mine. Mama a patit-o cand a sustinut reclamatia parintilor din clasa la care era diriginta la inspectorat, impotriva unei profesoare de franceza "cu spate". Profesoara care nu facea orele si era si abuziva cu copiii. Vinovata, a fost "mustrata", mama a avut inspectii doi ani dupa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Eu nu stiu ce ne tot invartim sa reinventam roata. Oameni buni, camere in clase exista. Inregistrari se fac. Singurul lucru pe care ar trebui sa-l dezbatem e cat timp sa fie pastrate, cine sa se ocupe de soft + costuri, cine si cum sa le poata accesa.

   Pentru ca aceste camere exista pot sa va spun ca nu stiu ca profesorii sau copiii sa fie deranjati de ele. Poate au stat ariciti cateva zile, dar le-a trecut si au uitat de existenta lor.

  

  PS. Si eu mananc peste tastatura, la birou si camerele sunt prezente. Dar cum sunt prezente si in sala de mese, si in lift... unde sa mancam? La toaleta? Noi si glumim cu colegul de la securitate ca n-are camere suficient de performante sa faca zoom pe decolteul vreunei colege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faci abstactie de ceea ce este esential. Omul si relatia interumana stabilita intre ei in conditiile lor nu ale altora.  Tu nu vezi relatia interumana vezi doar aparatele video si ceea ce poti vedea cu ajutorul lor. Insa degeaba tot iti spun eu sau altii pe aici. Pierdere inutila de resurse. Am fost la catedra am avut sute de oameni sub mana conteaza cum iti construiesti relatia cu ei, cum ii formezi cum interrelationeaza cu tine si intre ei si toate acestea se petrec intr-un mediu de grup privat. Relatia profesor - elev/student. Eu iti vorbesc de oameni si relatia dintre ei tu vorbesti de aparate video. Eu iti vorbesc de necesitatea specializarii, profesionalizarii, dezvoltarii relatiilor tu vorbesti de "cine cui a dat la ghioale in pauza de la 9" eu iti vorbesc de importanta omului si a relatiilor dintre ei tu imi vorbesti de importanta supravegherii permanente a omului fara sa conteze omul si relatia lui... multi iti sugereaza ca esti pe un drum nu paralel ci chiar divergent cu sensul real al relatiilor interumane insa cum spunea cineva mai sus, nu e ca mine? Atunci nu e nimic.

 

Marius se impun cateva completari pentru o imagine mai intreaga a demersului acestei dezbateri.

 

Nu am cum sa iau personal afirmatiile de mai sus. Eu pun mare pret pe relatiile interumane. Multe proiecte ale mele se bazeaza pe relatiile interumane. Ceea ce am apreciat si criteriul de baza la inscrierea copiilor mei in gradi/scoala a fost OMUL! Acel dascal care e asa cum il prezinti mai sus. TU faci abstractie de un lucru esential al realitatii romanilor si nu doar al lor.

Lumea cu oameni ca acestia, asa cum frumos prezinti experienta ta si cum si eu vad ca si normalitate, este una ideala.  Aceasta lume ieala, un sistem ideal...NU exista - nici in tarile civilizate si nici la noi!

 

Eu nu vorbesc neaparat despre aparate video. Nici macar nu vorbesc in detaliu, ca nu ma pricep la detalii tehnice despre domeniu.  Acestea sunt un instrument - varianta propusa spre dezbatere, varianta pe care o vad ca posibila solutie in vederea responsabilizarii actului educational si a atitudinii in scoli atat din perspectiva elevilor cat si a cadrelor didactice.

Despre asta vreau sa vorbim  - CUM sa responsabilizam, CUM sa ne responsabilizam pe noi, pe copiii nostri, cum sa limitam situatiile prezentate pe zeci de pagini aici in multe topicuri in care se discuta despre MULTE situatii neplacute pe care le intalnim in sistemul de invatamant.

 

Poate exista si alte variante, nu le exclud. Astept idei constructive pentru descurajarea unor asemenea realitati ale vietii copiilor nostri:

-violenta in scoli s-a exacerbat fata de ce era pe vremea noastra; de la apelativele gen "aragaz cu patru ochi" s-a ajuns la amenintari, batai in toata regula, acte de violenta si intre copii si in relatia copii - cadre didactice.

-cu parere de rau se poate constata ca in vremurile pe care le traim calitatea profesionala cat si cea morala a celor care ar trebui sa ne invete copiii are multe minusuri; (profesori care dorm cu capul pe catedra; directori, cadre didactice care impun taxe pentru actul educational, cadre didactice care jignesc si abuzeaza, etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, daca deja exista camere video in unele clase, se poate face un mini studiu de fezabilitate sa se vada: s-au rarit actele de agresiune? S-au rarit incidentele de copiat? profesorii vin la ore punctual? S-au facut abuzuri/presiuni asupra profesorilor? etc. Adica sa se vada daca sistemul aduce o imbunatatire substantiala in privinta obiectivelor voastre. Dupa aia e usor- se implementeaza la scara larga au ba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...itzi inchipui tu ce-o sa iasa cind apare conflictul elev-profesor.perinte ce supravegheaza video????

 

Aoleuuu...va iesi un circ...de nici nu-mi pot imagina.

 

Dana

 Nu, Dana ,in vreo 10 ani , de cand "traim monitorizati" pe la scoli/gradinite , nu a iesit niciun circ...

 

Si nu cred ca exista vreun parinte care sa stea 8 ore/zi cu nasu' in PC sa distinga ce se intampla in clasa copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius se impun cateva completari pentru o imagine completa a demersului acestei dezbateri.

 

Nu am cum sa iau personal afirmatiile de mai sus. Eu pun mare pret pe relatiile interumane. Multe proiecte ale mele se bazeaza pe realtiile interumane. Ceea ce am apreciat si criteriul de baza la inscrierea copiilor mei in gradi/scoala a fost OMUL! Acel dascal care e asa cum il prezinti tu mai sus.

Tu faci abstractie de un lucru esential al realitatii romanilor si nu doar al lor.

Lumea cu oameni ca acestia, asa cum frumos prezinti mai sus si cum si eu vad ca si normalitate este una ideala.  Aceasta lume ideala, un sistem ideal...nu exista - nici in tarile civilizate si nici la noi!

 

Eu nu vorbesc neaparat despre aparate video. Nici macar nu vorbesc in detaliu, ca nu ma pricep la detalii tehnice despre domeniu.  Acestea sunt un instrument - varianta propusa spre dezbatere, varianta pe care o vad ca posibila solutie in vederea responsabilizarii actului educational si a atitudinii in scoli atat din perspectiva elevilor cat si a cadrelor didactice.

Despre asta vreau sa vorbim  - cum sa responsabilizam, cum sa ne responsabilizam pe noi, pe copiii nostri, cum sa limitam situatiile prezentate pe zeci de pagini aici in multe topicuri in care se discuta despre zecile de situatii neplacute pe care le intalnim in sistemul de invatamant.

 

Poate exista si alte variante, nu le exclud. Astept idei constructive pentru descurajarea unor asemenea realitati ale vietii copiilor nostri:

-violenta in scoli,s-a exacerbat fata de ce era pe vremea noastra; de la apelativele gen "aragaz cu patru ochi" s-a ajuns la amenintari, batai in toata regula, acte de violenta si intre copii si in relatia copii - cadre didactice.

-cu parere de rau se poate constata ca in vremurile pe care le traim calitatea profesionala cat si cea morala a celor care ar trebui sa ne invete copiii are multe minusuri; (profesori care dorm cu capul pe catedra; directori, cadre didactice care impun taxe pentru actul educational, cadre didactice care jignesc si abuzeaza, etc.

Ohhh pot sa raspund foarte simplu si fara atata teorie.

 

Este vorba de lipsa crasa a educatiei de acasa. Motivele sunt diverse. Majoritatea actelor de violenta sunt rezultatul dezintegrarii raporturilor sociale, a regulior sociale, a inculturii personale, a promovarii ambalajului sclipicios fara continut pe fond, a confuziei intre libertate si libertinism samd.

De aceea reprecizez ca daca vrei sa nu te muste cainele probabil ca solutia nu este sa gasesti cea mai tare zgarda ca sa-l legi de un gard ci sa-l educi. Problemele sunt de educatie nu de monitorizare video. Ma astept sa vad dezbateri cu cei care sunt sau vor sa devina parinti despre cum sa fac cu copilul meu? cum sa fac cu colectivitatea in care traieste? Cum sa fac sa creasca nivelul de educare? Cum sa fac sa scada nivelul violentei juvenile? Cum ajunge un copil sa fie integrat social? De ce raporturile intre copii sunt de violenta si cum se pot remedia? De ce nivelul profesionalizarii cadrelor didactice a scazut si care ppot fi solutiile pentru remedierea acestor probleme? Ce solutii se pot propune la nivel de parinti pentru a sprijini scoala in vederea cresterii motivationale a elevilor? Care sunt erorile de perceptie si de sistem? Cum pot fi ele ierarhizate si care ar putea fi o strategie de solutionare a  acestora? Drogurile/fumatul/alcoolul - ce stiu eu despre ele in raport cu scoala/colegii/anturajul copilului meu? Care este nivelul de risc si cum pot reduce acest nivel? Ce stie copilul meu despre acestea si care este perceptia lui acum?   Sunt zeci/sute de intrebari grele cotidiene care nu costa bani dar exista exact dar exact langa noi. Si nu e vorba de camere video.... ci de oameni/elevi/profesori/anturaj/relatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A si mai e un aspect ... la un 'parents evening' un tatic si-a aratat interesul mai mult in mine decit in ce face odrasla lui.

 

Astea se rezolva usor, cei din management se plimba printre mese si este suficient sa le faci semn ca se si infinteaza linga masa ta si se rezolva frumos.

Mi-ar conveni sa stiu ca un astfel de 'tatic' se poate uita la mine tot timpul?  In nici un caz. 

Avem multe profesoare tinere si frumusele, oare pe citi tatici sau frati mai mari nu ii tenteaza sa le spioneze? 

 

brrrrr...mi se face pielea gainii.....

Oh , da [:-)))]  tu ai impresia ca rezolutia imaginii e ca la un film , probabil . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...