Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

carmencat , cred doar ca vrei sa te afli in treaba .  Daca un copil isi luxeaza ceva sau are un accident la scoala , invatatoarea te suna sa vii sa-ti iei copilul . E normal asa nu ? m Pai si daca mamica era intr-o sedinta 2 ore , sau in deplasare . cum face?

 

Si ce fac parintii care lucreaza in invatamant si ii tin parintii sub observatie in permanenta , ei cand mai au timp sa se uite ce fac copiii lor ?

 

nu lucrez in invatamant.

Nu, nu vreau sa ma aflu in treaba, eu imi exprim parerile personale. Nu prea vorbesc sa ma aflu in treaba, nu in ceea ce priveste lucrurile serioase.

Unde e de glumit, glumim.

Cu exacerbarea violentei in scoli, cu scaderea calitatii invatamantului, nu cred ca ar trebui sa se glumeasca.

Si parerea mea sincera este ca o monitorizare video, chiar real time, ar fi de mare ajutor. Este parerea mea si o sustin cu argumente.

Dupa cum parerea ta este ca nu e necesara monitorizare video, expunandu-ti propriile argumente.

Eu nu mi-am permis sa iti spun tie ca vorbesti ca sa te afli in treaba.

E parerea ta, argumentele tale.

Aici chiar asta facem, dezbatem. Chiar asa se numeste topicul.

 

Si sa stii ca chiar nu ma aflu in treaba. Am si lucrat intr-un program de reabilitare ateliere scolare din tara, cu fonduri partial rambursabile, din punct de vedere al constructiilor.

Incredibil cat de multe s-au facut pe acel program. S-au reabilitat si scoli profesionale agricole. Pana si grajdurile de animale de la aceste scoli s-au reabilitat. pe langa laboratoarele si salile de clasa aferente.

Nu, perdele nu le-am pus, dar le-am facut fosa septica, veceuri, alimentare cu apa. Si s-au reabilitat cladirile.

Mobilierul si aparatura (de la banci la strunguri, masini de cusut si orice altceva, functie de specificul respectivei locatii de invatamant) intra pe alte programe. Dar erau si programele astea. Unele deja primisera tot ce trebuia, altele erau in curs.

Stii ce trebuia sa faci ca sa accesezi acest program? O cerere si un memoriu la inspectorat. Si de acolo mai departe se ocupa cine trebuia sa se ocupe, de proiecte si asa mai departe.

 

Dupa cum am zis, trebuie sa vrei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  Nu cred ca discutia e despre clase sociale. Cu ce ma incalzeste ca tata lu' x-ulescu e misistru sau muncitor? Se intampla in clasa ceva ce nu se face in mod normal in public? Personalul scolii nu sta permanent in clasa. Daca un profesor lipseste exista si varianta sa ramana singuri o ora.

  Marox, poate in Franta o fi altfel....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Carmen, este groaznic ce i s-a intamplat copilului. Dar , tocmai asta demonstreaza faptul ca acele camere nu si-au facut treaba la timp.

 

Acea ingrijitoare era la prima abatere , crezi? Eu nu cred din moment ce nici nu i-a pasat ca are o camera deasupra capului. Si totusi pana  cand a fost aceasta  situatie foarte grava nimeni nu a deschis discutia sa o miste din loc desi probabil si alteori parintii au mai vazut treburi nelalocul lor.

 

Da, cu banii la unele scoli au ajuns, la altele insa s-au cerut  de la parinti pe motiov ca "sunt pentru scoala, nu se imbogateste invatatoarea cu ei".

 

Eu in Romania am cerut la gradi la fata sa ma lase sa vin uneori inopinat sa o vad (fara exagerari chiar le-am precizat asta ) si nu au acceptat sub nici o forma nici educatoarele nici parintii desi in afara tarii nimeni nu s-a opus cand am intrebat)   Nu cred ca sistemul asta va fi usor pus in practica  in Romania si din punctul asta de vedere. .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa dezbatem:

  1. argumente pro si contra
  2. ce experiente sunt in alte tari pe aceasta directie

 

 

Mi-am permis sa intru in aceasta discutie pentru ca am crezut ca mi s-a cerut parerea. Si ca pot aduce un punct de vedere exterior. Am mai intrebat: de ce in alte tari aceasta supraveghere in clasa nu exista si scoala functioneaza? De ce România (sau Bucurestiul???) vrea sa fie mai cu motz la capitolul asta? Daca am fi comparati cu Venezuela sau Rusia la capitolul insecuritate ne-am simti jigniti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum si ce fel functioneaza in alte tari.

Ceea ce stiu este ca la noi in tara sistemul de invatamant s-a degradat rapid si grav.

Sa spun de ce... sunt cumuli de factori, de situatii, printre care si nou dobandita noastra democratie. In mintea unora democratia se confunda cu anarhia, eu cred ca in punctul asta suntem noi acum. In sensul ca democratie nu inseamna sa faci orice, chiar si/sau sa incalci drepturile altora. Democratie inseamna sa ai niste drepturi si sa ai si garantia ca iti sunt respectate.

la acest capitol suntem deficitari.

Pentru marea majoritate exista numai drepturi, nu si obligatii. Avem dreptul sa avem salarii, dar nu si obligatia sa muncim pentru ele.

Nu stiu cat de clar reusesc sa exprim ceea ce vreau sa spun.

Avem legi, avem parghii pentru respectarea lor, dar nu le foloseste nimeni. Avem politie care trece nepasatoare pe langa cei ce vantura facturi in drum, trec pe langa cei parcati ilegal, intorc capul cand se trece pe rosu, se fac ca nu vad cand este cineva agresat in plina strada.

Avem cadre didactice, ai nostri copii ar trebui sa fie in siguranta la scoala, dar, iata ca sunt din ce in ce mai multe cazuri in care clar nu sunt supravegheati in pauze si se intampla nenorociri, cand actul de invatamant este putin spus deficitar, cand mita este atat de bine inradacinata, intr-un fel sau altul, de a ajuns sa fie ceruta de la obraz, de a ajuns o obligatie generala...

Toate astea au intrat asa intr-o generala si tragica obisnuinta. Din cand in cand, la cazuri mai grave, realizam ca nu e ok, ca ar trebui sa facem ceva, dar ridicam din umeri obositi, zicem mersi ca nu ni s-a intamplat noua si ne intoarcem la cotidianul apasat de alte griji.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ar trebui sa atasam un sondaj de opinie topicului, sa si votam. Eu as vota pentru monitorizare in timp real. Cred ca ar aduce un plus de responsabilizare si de o parte si de alta a celor implicati.

Desigur, opinii pro si contra ar fi la infinit, fiecare vorbind din experienta lui, din convingerile lui si tinand cont de ceea ce considera limitativ ca invadare a vietii personale.

Sa nu uitam insa ca procesul de invatamant se desfasoara in spatiul public si ca implica interactiune publica. Si ca, din pacate, in momentul acesta, este cam scapat de sub control.

Cadrul didactic este stapanul absolut pe catedra lui, putand sa dea note mici indiferent de materie si de cunostintele elevului, putand sa scada note la purtare chiar si numai pentru faptul ca parintele respectivului elev nu cotizeaza corespunzator. Cu reversul medaliei, de favorizare vizibila a altora.

Nu spun ca toti sunt asa, departe de mine asta. Dar, din pacate, sunt din ce in ce mai multi.

Pe de alta parte si intre elevi, tupeul, ignoranta, violenta, au ajuns sa copleseasca sa deranjeze, sa impiedice chiar buna desfasurare a orelor. Sunt si cazuri in care pana si profesorii sunt agresati chiar in sala de curs de astfel de elevi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

   Marox, daca orice parinte se uita la copilul meu in clasa sau pe strada sau.. pe plaja (ca sa duc discutia mai departe) care e diferenta? Sunt persoane bolnave (cunosc o intamplare) care se duc in tribune la concursurile de inot. Copilul meu sta in slip ore bune si se poate uita oricine la el.

Sigur,doar ca pe plaja,pe strada nu potzi impiedica lucrul asta,pe cind existentza camerelor in clasele de curs,incurajeaza actul.

 

Nici eu nu pot intzelege de ce deranjeaza sau este sanctzionat in alte locuri,iar in clase parintzii incurajeaza supravegherea prin camera.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai omis o paralela, monitorizarea video cu amprentarea romanilor! [:)]

Unii considera ca-i utila altii sunt oripilati.

Deceneus,am auzit la cineva ca exista camere de supraveghere si la tarabele din piatza care fac mici! [fri] [batcap]

 

Este purul adevar,ca m-am uitat si eu la camera respectiva(cind am mincat cei mai buni mici posibili [:-)))] [:-)))] ),deci daca voi imi putezi explica eficientza existentzei camerei la taraba de mici...eu nu mai spun nimic.

 

Cred ca uneori se exagereaza cu...supravegherea!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...