Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

Inteleg ca unii dintre noi suntem pro, altii contra.

 

Monitorizez asta si multumesc tuturor pentru opinii.

Le consider constructive si e important pt mine ce scrie fiecare.

 

Dincolo de demersul - care se va finaliza sau nu, care va capata sau nu reprezentare in realitate - prin prisma dezbaterii de aici imi construiesc o paradigma cumva diferita de cea dinainte.

 

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aici daca i se intampla ceva copilului (sau nu se simte bine) esti sunat imediat de catre profesor.

 

O remarca din partea mea ref. la violenta. Sa zicem ca prin amplasarea camerelor dispare violenta din scoli. Dar ce faceti daca acea violenta se muta apoi pe drumul spre casa? Ca de, in scoala sunt mielusi, pt ca ii urmaresc camerele video. Dar pe drumul spre casa sunt liberi sa faca ce vor. Eu cred ca pt combaterea violentei elevilor trebuie umblat in alta parte; doar acele camere video nu vor face mare branza. Cu acei elevi care sunt violenti trebuie lucrat pe alte cai. Este strict parerea mea. Aici daca exista copii violenti, iar dupa discutii cu ei si cu parintii nu se rezolva nimic, copiii merg la psihologul scolii, incercand sa se gaseasca cauza/cauzele care ii fac pe acestia sa se comporte asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una sunt pro. sunt convinsa ca daca s-ar implementa sistemul (lasam detaliile deoparte), anumite comportamente, incidente, samd. se vor rari pana la disparitie.

 

strict tehnic, ma gandeam ca filmarile pot fi stocate securizat in cloud (parca asa se spune acum?), asa ca scolile n-ar trebui sa investeasca prea mult in cine stie ce servere super-performante, cu capacitate mare de stocare. ma rog, nu ma pricep eu prea bine la detalii tehnice, dar am inteles ca exista aceasta alternativa de stocare imagini, fisiere, samd. in cloud, daca dispozitivul pe care il ai are memoria limitata. cat costa stocarea in cloud, cat de securizata e, nu stiu din pacate, poate au altii detalii concrete si exacte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multi copii sunt dusi si adusi de la scoala.

Psiholog? In Romania marea majoritate considera ca e o rusine sa se afle sau chiar sa ajungi la psiholog. In plus nu prea cred ca exista multe scoli care sa aiba psiholog. Noi cica avem, dar in 5 ani nu l-am simtit (sa vina la vreo sedinta, sa aud ca exista copil cu care sa fi discutat...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca cei din clasele mai mari si din liceu merg singuri la scoala. Aici merg copiii si la gradinita singuri.

 

Nu trebuie neaparat sa fie psihologul scolii (la noi sunt 2-3 pt toate scolile din oras, nu e unul pe scoala; si sunt angajati ai primariei), poate fi si o alta persoana, gen mediator. Si aici nu e o rusine sa mergi la psiholog (si nici la psihiatru). 

 

Deci parerea mea ramane aceeasi, pt a disparea violenta din scoli trebuie lucrat si la cauzele care ii fac pe acei copii sa fie violenti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu continui sa spun este  un "moft" al parintilor cu bani (CCTV  si catalog on line) ...cu ce vor beneficia marea majoritate a elevilor care nu au computer acasa si parintii care nu au atins in viata lor unul - si din pacate sint multi ?

 

Sint sute de alte chestii arzatoare care trebuiesc rezolvate intii.

 

Sint scoli la tara care nu au WC in cladire ce sa mai vorbim de internet....etc

 

Daca parintii platesc nu au decit sa puna si marmura ...dar sa nu se ceara bani de la stat din nou .....bani aia pot fi investiti de exemplu in materiale didactice.

 

Inca se scrie cu creta pe tabla in majoritatea scolilor (ce tabla interactiva - banuiesc ca se considera un moft al profesorului ) dar le trebuie CCTV .....tichie de margaritar cum am mai scris.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...