Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

Of, Rufus...Chiar daca am plecat de 15 ani din România m-am considerat intotdeauna românca. Doar vorbeam limba, citesc in romana, vin destul de regulat in tara, nu ma pierd in Bucuresti, tin legatura cu prietenii...Si-mi dau seama acuma ca oamenii care formeaza societatea româneasca de astazi imi sint necunoscuti. Aveam impresia ca (mai) simtim la fel, ca ridem si ne indignam in acelasi fel, de aceleasi lucruri. Realizez ca nu pot intelege ce se intimpla. Incerc sa dau un remediu la o gripa cind pacientul are un cancer.

 

Societatea in care traiesc acuma nu e perfecta si nici nu o consider perfecta. Si aici lumea se inflameaza pentru diferite subiecte. Dar intre scoala copiilor mei si scoala mea, o prefer pe-a mea. De aceea mi-e atit de greu sa concep ca s-a schimbat atit de mult, incit nu numai ca n-as mai recunoaste-o, dar, probabil, as uri-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

    Daca prin ilegalitate intelegi spaga - se va ascunde. Dar daca e un profesor care umileste sau agreseaza verbal copiii ori se potoleste, ori este prins. Pentru astfel de situatii se impune inregistrarea. Conform regulamentelor din multe scoli copiii nu au voie sa inregistreze pe telefoane ce se intampla in ore - daca o fac sunt sanctionati. Cum demonstreaza ca profesorul l-a injurat (sa zicem)? E cuvantul unui copil versus cuvantul cadrului didactic. O inregistrare oficiala va arata adevarul. Dupa primele cazuri de acest gen mediatizate, ma gandesc ca se va schimba ceva in atitudinea tuturor - elevi si profesori.

anya(parca tu si P_ANa spuneatzi ca avetzi deja camere video al scoala)sunt atit de performante incit s epoate auzi ce vorbeste profesorul sau elevul din fundul clasei?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Daca prin ilegalitate intelegi spaga - se va ascunde. Dar daca e un profesor care umileste sau agreseaza verbal copiii ori se potoleste, ori este prins. Pentru astfel de situatii se impune inregistrarea. Conform regulamentelor din multe scoli copiii nu au voie sa inregistreze pe telefoane ce se intampla in ore - daca o fac sunt sanctionati. Cum demonstreaza ca profesorul l-a injurat (sa zicem)? E cuvantul unui copil versus cuvantul cadrului didactic. O inregistrare oficiala va arata adevarul. Dupa primele cazuri de acest gen mediatizate, ma gandesc ca se va schimba ceva in atitudinea tuturor - elevi si profesori.

anya(parca tu si P_ANa spuneatzi ca avetzi deja camere video al scoala)sunt atit de performante incit s epoate auzi ce vorbeste profesorul sau elevul din fundul clasei?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sa fiu mama fetei careia i se scade nota la purtare la 3 pt ca a inregistrat cu telefonul i-as lasa sa o scada si i-as da in judecata individual pe fiecare membru din comisie.

cum zicea cineva mai sus fara niste reguli clare si concise cu pedepse adecvate nu o sa se faca nimic in invatamantul romanesc. Sa urmaresti non stop orice misca in scoala nu e o solutie. Solutia e sa sanctionezi abaterile constant, fara urme de interpretare si subiectivisme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alte tari parintii sau elevii noteaza pe profesori, sau se fac evalauri ale elevilor care influenteaza calificativele si veniturile profesorilor.

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Asta chiar e tare de tot....nu mai spune la nimeni ca poate chiar esti crezut. 

 

Pai ar sari sidicatele 11 metri in sus .....ar urla ziarele sa se intimple asa ceva, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, eu cred ca n-are a face reforma invatamantului cu camerele alea sau cu catalogul virtual.

Mai mult...cum reformele de orice fel intarzie si poate o sa intarzie la nesfarsit, ce facem...asteptam reformele cu calm?

Eu nu aud decat "ar trebui sa...", ar trebui sa...pai nene, sigur ca ar trebui. Ar trebui multe. Si? Pana atunci? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez ceva : copiii ii evalueaza si ei pe profesori. La sfarsitul fiecarui an primesc un chestionar cu diverse intrebari; tot acolo pot sa-si scrie si doleantele, ce nu le place, ce le place ft mult. Plus ca o data pe saptamana au o ora (un fel de ora de dirigentie pe vremea noastra) in care poarta discutii libere, incearca sa gaseasca solutii la anumite probleme, propun anumite lucruri. Deci aici dialogul profesor-elev este unul intensiv si deschis. La fel si relatia profesor - parinte; daca am ceva de spus, spun direct; daca nu-mi place ceva ma pronunt (Marcia sta acum in ultima banca - aici copiii se rotesc tot timpul, cam la 2 sapt., isi schimba colegul de banca si locul; asta e un lucru bun, pt ca asa se cunosc mai bine intre ei - numai ca nu prea vede bine si colegul de banca o deranjeaza mereu; i-am scris profesoarei si a zis ca va rezolva problema). Plus ca si parintii primesc astfel de chestionare. Aici mai exista parlamentul elevilor, din fiecare clasa sunt alesi democratic 2 copii; au sedinte lunar, discuta despre probleme scolii, propun lucruri noi (Marcia a fost si ea a propus sa deschida un chiosc...cum fac ? cumpara cateva produse - de ex. mere, kiwi, suc de portocale, painici cu lapte - apoi tot copiii le vand si incaseaza banii, preturile fiind modice...chioscul asta de tine o data pe luna).

 

Am mai scris aici ca de 2 ori pe an parintii pot sa asiste la ore (toti parintii din scoala respective, pt ca daca vrei poti asista zilnic la ore, fara sa anunti....); mi se pare ft interesant, pt ca asa vezi ce fac copiii, cum sunt profesorii (Marcia de-abia asteapta ziua asta, e ft fericita ca vine mama la scoala si vede ce face ea).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Rufus...Chiar daca am plecat de 15 ani din România m-am considerat intotdeauna românca. Doar vorbeam limba, citesc in romana, vin destul de regulat in tara, nu ma pierd in Bucuresti, tin legatura cu prietenii...Si-mi dau seama acuma ca oamenii care formeaza societatea româneasca de astazi imi sint necunoscuti. Aveam impresia ca (mai) simtim la fel, ca ridem si ne indignam in acelasi fel, de aceleasi lucruri. Realizez ca nu pot intelege ce se intimpla. Incerc sa dau un remediu la o gripa cind pacientul are un cancer.

 

Societatea in care traiesc acuma nu e perfecta si nici nu o consider perfecta. Si aici lumea se inflameaza pentru diferite subiecte. Dar intre scoala copiilor mei si scoala mea, o prefer pe-a mea. De aceea mi-e atit de greu sa concep ca s-a schimbat atit de mult, incit nu numai ca n-as mai recunoaste-o, dar, probabil, as uri-o.

 

Stiu. Si eu te consider romanca doar...ca nu traiesti in Romania. Asta nu-i de rau...e de bine. Nu am fost in stare sa ma decid sa plec si eu...acum dezbat cu tine camerele de supraveghere in scolile romanesti. Eu sunt disperat...tu nu intelegi de ce.

Saptamana trecuta, joi, Teodora a luat o palma de la o colega. Stiu, pare chiar hilar, intr-un liceu bun din Bucuresti, in clasa a 10-a, o fata loveste alta fata dupa ce nu ajung la un acord verbal. Vineri si luni, Tora e la scoala, dezbat problema cu diriginta si celalalt parinte, se ajunge la un compromis. Violenta este la ea acasa, oriunde. Absolut oriunde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marina, din nefericire si cu datul in judecata in Romania s-ar putea sa iasa tot ca ei. Asta este problema: intr-o tara normala nu isi are rostul din punctul meu de vedere urmarirea asta non stop ba mie chiar mi se pare putin injositoare insa cand e vorba de asa minunatii ca cele scrise de Rufus pana si eu incep sa ma clatin....

 

Daca un profesor jigneste constant un elev si acest elev se plange acasa intr-o tara in care lumea are insusite deja anumite criterii si societatea aplica in mod sigur anumite reguli clare, parintele merge la prof si discuta situatia. in cele mai multe cazuri se rezolva , daca nu insa merge la director si atunci sigur se rezolva. Daca nu ar fi asa exista si catedra superioara din partea ministerului pe zona respectiva si sigur nici un cadru didactic sau director nu vrea sa-si stie numele pomenit acolo. Deci, exista parghii si functioneaza. In Romania insa se prea vede ca nu functioneaza nimic. Atunci, spera si parintii ca poate va functiona asta cu camerele.

Pana la urma eu incep sa inteleg,  se spera la o solutie pe termen scurt intr-un sistem in care daca te pui de-a latul unui invatator/profesor  ce se poarta rau risti sa mori cu dreptatea in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...