Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


Recommended Posts

Exista monitorizare ca s-au consumat pe proiectul avizat.

Problema este la proiectele aprobate, si acolo nu sunt conditionari sau prioritati.

Am intzeles.

 

Deci de aprobat sunt aporbate local proiectele astea...ceea ce nu  e ok.

 

Adica EU controleaza daca s-au consumat banii,insa nu si pe ce si de ce, s-au consumat acolo banii aia?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am intzeles.

 

Deci de aprobat sunt aporbate local proiectele astea...ceea ce nu  e ok.

 

Adica EU controleaza daca s-au consumat banii,insa nu si pe ce si de ce, s-au consumat acolo banii aia?

 

Dana

Nu prea se aproba local, sau se aproba local dar formal.

Banii pentru cofinantare se aloca de la Bucuresti si pentru judete.

Daca nu exista fonduri pentru cofinantare nu exista proiect aprobat.

Pentru invatamant au fost proiecte la nivel de minister.

 

UE nu stabileste ce-i prioritar la invatamantul romanesc.

Daca invatamantul a solicitat camere video pentru a supraveghea examenul de bac, pentru a reduce fraudarea, solicitarea a fost considerata Ok.

 

deceneus,deci toata framintarea asta cu camerele video,are in spate vreo afacere a unui barosan politic sau a familiei lui?

 

Dana

Nu stiu, dar nu-i exclus.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca functionarii aia care distribuie banii europeni nu-si pun intrebarea pentru ce sint cheltuiti banii. Daca dosarul e beton dpv administrativ, nu-i mai intereseaza. Sau nu au capacitatea sa judece oportunitatea unei investitii intr-o tara UE. Eu vorbesc strict de opinia publica, nu ma pronunt in alte tari, dar in Franta sigur ar fi socata daca ar stii ca exista monitorizare video in clase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinuk,dar daca astia sunt bani europeni,de ce nu facetzi o campanie pentru modernizarea invatzmintului rual?

 

Mie nu mi s epare normal ca banii astia sa fie folositzi pentru supraveghere video in scoli clase din Bucuresti sau Cluj,iar scoli din mediul rural sunt inca la stadiul de "comuna primitiva".

 

Pai ce acolo nu invatza tot copii?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca functionarii aia care distribuie banii europeni nu-si pun intrebarea pentru ce sint cheltuiti banii. Daca dosarul e beton dpv administrativ, nu-i mai intereseaza. Sau nu au capacitatea sa judece oportunitatea unei investitii intr-o tara UE. Eu vorbesc strict de opinia publica, nu ma pronunt in alte tari, dar in Franta sigur ar fi socata daca ar stii ca exista monitorizare video in clase.

Cu sigurantza si in Germania ar fi la fel.

 

Eu nu cred ca nimeni nu poate arata ca aceste fonduri sunt folosite in alte scopuri decit cele pentru care au fost initzial repartizate.

 

Fitzele se pot plati din buzunarul personal(de exemplu)nu din cel european/public.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinuk,dar daca astia sunt bani europeni,de ce nu facetzi o campanie pentru modernizarea invatzmintului rual?

 

pai sa facem ..desigur.

si acolo-s tot copii!

 

Dar daca la topicul asta tema e "monitorizare video" eu v-am informat ca exista logistica (cum si in ce fel s-a decis directionarea unor bani catre asa ceva, barosani nebarosani, politic, nepolitic... habar nu am, ma depaseste) intrucat am descoperit materiale despre asta si am primit feedback de la parinti care au copii in asemenea scoli.

 

Inclusiv in scolile-gradi copiilor mei exista. (holuri, curtea scolii, proximitate scoala-gradi)

 

si daca tot exista... ma intrebam de ce nu ar fi valorificate si camerele din clase

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

update al sondajului pe tema de aici

Intr-un grup de peste 3000 de parinti din Ro (majoritatea mamici).

Scorul e 67 la 3. Varianta pro.

Postez aici rezultatul de pe grupul cel mai mare (am facut in 3 grupuri), ca sa nu existe suspiciunea ca o persoana voteaza de mai multe ori

 

post-22998-0-09585700-1391116778_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...