Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mergeti cu adolescentii la psiholog?


mirelam

Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu cred ca nu face rau ... Nu stiu cat face de bine, dar rau nu are cum sa faca.

Eu zic ca sfatul unui om care macar a auzit situatii asemanatoare, are impact pozitiv asupra persoanelor flexibile in gandire ..adolescentii au aceasta flexibilitate data de varsta, adultii unii o au, unii si-o mai exerseaza in timp.

 

Din cate am inteles, pe la mine pe aici exista psiholog in liceu , deci este o practica incurajata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, pishologii aia de liceu de acolo de la voi au o alta experienta practica iar prezenta lor are un scop bine determinat.

Elevul se poate duce la el din proprie initiativa sau obligat dupa ce comportamentul lui in cadrul scolii lasa de dorit.

Apoi el are un rol important ca indrumator pentru alegerea colegiului potrivit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Psihologi sunt unul la mai multe scoli.

Valabil si la scoala primara.

In principiu este privit ca un bau-bau, cum e privita in general consilierea la noi.

Teodora a fost la psihologul scolii ca asa a vrut ea si a mers si la liceu la cel de acolo. Nu stiu cu ce problema...dar ma bucur ca si-a infrant o prejudecata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E in funcție de fiecare unitate școlara cum se organizează,dar astăzi,in marea majoritate,fie scoala centrală sau liceu ,exista câte un psihopedagog angajat care are rolul de a consilia elevii si parintii acestora ,atât la solicitarea familiei,cat si a școlii.Depinde acum de cat de mult cooperează ambele părți.Solutii sunt,intenție si curaj avem nevoie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...