Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

indemnizatie crestere copil


adria.bh

Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si indiferent daca optezi pentr 1 an sau 2, minim o luna din acest CIC trebuie sa o ia celalalt parinte. Daca el nu vrea sa intre in CIC pt o luna trebuie sa dea declaratie in acest sens iar tu sa te intorci la serviciu cu 1 luna si 1 zi mai devreme de data la care copilul implineste 1 sau 2 ani. 

Buna! Ma intereseaza si pe mine acest subiect, am fost informata de catre firma ca va trebui sa revin mai devreme cu o luna la serviciu. Eu sunt tare contrariata de un lucru. In luna octombrie 2015 va trebui, conform legii sa ma intorc la munca. Pe aceasta luna firma imi va plati salariu, dar voi lua si banii de la stat, pentru ca am optat pentru 2 ani de concediu. Nu mai inteleg nimic....plus ca practic eu am nascut in noiembrie 2013, dosarul il depun abia in februarie 2014 cand se termina concediul prenatal si statul ma plateste incepand cu luna februarie 24 luni sau pana implineste copilul 2 ani??

Multumesc, apreciez orice raspuns care ma poate lumina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da.... deci ultima luna pentru care vei primi bani ca si indemnizatie va fi luna septembrie 2015. In luna octombrie 2015 trebuie sa revii la serviciu. Sotul tau daca doreste poate sa nu mearga luna octombrie 2015 la serviciu si sa ia banii de indemnizatie dar nu va lua salariul.

Din luna octombrie vei primi salariul normal de la serviciu.

Alti bani nu vei incasa de la stat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg nimic, de ce ,daca eu optez pt 2 ani(24 luni),treb sa revin mai repede cu o luna?

E o directiva europeana care impune celuilalt parinte sa stea minim 1 luna in CIC (poate sta si mai mult). Dar daca sotul tau nu opteaza sa nu stea acea perioada minima, cum e si cazul sotului meu, atunci tu te intorci cu 1 luna si 1 zi mai devremela munca si in acea luna iei, pe langa salariu, inca 500 de lei, stimulentul de reinsertie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o directiva europeana care impune celuilalt parinte sa stea minim 1 luna in CIC (poate sta si mai mult). Dar daca sotul tau nu opteaza sa nu stea acea perioada minima, cum e si cazul sotului meu, atunci tu te intorci cu 1 luna si 1 zi mai devremela munca si in acea luna iei, pe langa salariu, inca 500 de lei, stimulentul de reinsertie. 

Gresit. Nu se acorda stimulent de insertie pentru ultima luna.

Normele de aplicare art. 12 alin. 5

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...