Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Mexxa, la multi ani puiutului tau! Tare frumos e! [flo2]

 

Mina, ma bucur sa aud ca te simti mai bine! Success la control! [pk]

 

Ana, wow, acuma cand aud cum era pe vremuri si cat ne agitam in ziua de azi cu spalat, fiert, sterilizat (numai eu stiu cate basici am la maini de la atata spalat pompa si biberoane), parca a innebunit lumea. Nu zic, ca si eu fac parte din categoria speriatelor de bombe, dar tare as vrea sa fiu mai relaxata..cred ca e prea multa informatie in ziua de azi si se axeaza mai mult pe panicarea populatiei.

 

Daniela, interesanta treaba cu mancarea la bebelusi. O sa imi calc pe inima si pt binele fetei o sa o las sa faca ce vrea ea cu mancarea haha Macar e ok, ca am parchet peste tot deci e usor de sters. La treaba cu jocurile online, sunt circumspecta. Cred ca trebuie sa fie un balans bine determinat intre timpul petrecut la calculator si timpul petrecut in societate. In plus, cred ca in orice domeniu, poti gasi pareri pro si pareri contra, cu date stiintifice solide, si poti inclina balanta cum iti convine. La capitolul asta o sa prefer sa limitez pe cat posibil electronicele, sa vedem si cat reusesc..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

O data pentru totdeauna, dragelor, alaptatul LA CERERE  e exact asta: dat lapte la copil cand cere copilul, de cate ori cere copilul, cat de mult cere copilul. Nu la 2-3-4-5 ore, nu 5-10-15-30min-1h, ci exact cum vrea bebele respectiv, ca astia mici nu-s robotei trasi la xerox sa actioneze la fel. In plus, suptul sanului nu se rezuma doar la supt cand lui bebe ii e foame, ci si cand ii e sete, sau cand vrea pur si simplu comfort de la mami, sau sa se joace un pic, sau sa se alinte, sau se simte necajit dintr-un motiv sau altul, cand il doare burtica, sau il dor gingiile ca ii ies dintii. Si da, cresc copiii si cu lapte praf daca mama considera ca nu poate sau nu vrea sa alapteze. Toate informatiile sunt out there, fiecare face cum doreste si cum crede ca e mai bine, pacat ca la teorie se pricepe toata lumea si da, toate spitalele sunt pro-alaptare, bunicile, matusile, vecinele etc la fel, dar cand e vorba de partea practica, e mai usor  sa-i spui mamei inca din maternitate ca musai sa suga copilul atatea minute si la atatea ore,  si daca nu, "nu-i bine, baga lapte praf", musai sa doarma legat atatea ore noaptea de la x saptamani, daca nu, "baga lapte praf", musai sa puna kilu' si luna, daca nu, "baga lapte praf ca nu ai destul lapte/ca laptele tau nu e bun",are colici, baga lapte praf, musai sa suga copilul doar pana la luna cutare, "vai, are deja atatea luni si inca mai suge, baga lapte praf" , daca i se face foame lu' bebe cand nu e acasa "vai, cum sa alaptezi fara sa fii in casa ta, baga lapte praf" si tot asa.  OK, rant over, repet, fiecare si stie pe ale lui, fie ca alapteaza, fie ca hraneste copilul cu lapte praf, ar trebui sa se termine cu demonizatul si unora, si altora, mamicile care vor sa alapteze sa fie sustinute si incurajate si cele care vor sa-si hraneasca copiii cu lapte praf sa o faca fara sa fie aratate cu degetul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-alta ordine de idei.....am venit si noi de la control, 7.660kg, 66cm lungime, nu mai stiu cat circumferinta la capsor, dar Missy e cu toate masuratorile pe linia de 75 de percentile, perfect in proportie cu toate cele, deci... [pk] [pk] [pk]

brava Missy!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu spre exemplu nu sunt de acord cu borcansele de mancare poate sa scrie pe ele super bio ca tot nu cred in ele dar de cumparat mai iau cate unul mai ales acum cat am fost 2 zile la treviso parca m-am scapat la borcanase plasmon pentru bebelusi  [smulgpar] ca deh plasmon e firma buna si sunt bio  [smulgpar]  asta e nu ii putem feri chiar de toate, asa a devenit lumea, asa am devenit noi.imi place de nemti ca sunt foarte invechiti la idei, pediatrul meu numai idei babesti are, terapista unde mergem noi la cai are copilul de 3 ani da eu nu l-am gasit niciodata pe copilul ala curat decat murdar din cap pana-n picioare ca stau la ferma si e un copil super fericit rade mereu si e in lumea lui face ce vrea si e mai bine asa, asta-toamna al meu copil era tot infofolit si tobias era numai cu o bluzita pe el de-mi era mie frig cand ma uitam la el si nu are nimic copilul ala e mereu sanatos ma-sa a zis ca nu i-a dat niciodata pana acum antibiotic.acu ce sa cred?sa-i las si pe ai mei sa faca la fel?parca nu prea pot dar ar trebui sa ne abtinem cateodata si sa ne dam seama ca nu intotdeauna procedam corect cu fixurile astea de curatenie  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-alta ordine de idei.....am venit si noi de la control, 7.660kg, 66cm lungime, nu mai stiu cat circumferinta la capsor, dar Missy e cu toate masuratorile pe linia de 75 de percentile, perfect in proportie cu toate cele, deci... [pk] [pk] [pk]

Missy e cam ca si Patrick (Patrick are doar 2cm mai putin, la gramaj e exact la fel [:)] ) [flo2] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mexxa, la multi ani puiutului tau! Tare frumos e! [flo2]

 

Mina, ma bucur sa aud ca te simti mai bine! Success la control! [pk]

 

Ana, wow, acuma cand aud cum era pe vremuri si cat ne agitam in ziua de azi cu spalat, fiert, sterilizat (numai eu stiu cate basici am la maini de la atata spalat pompa si biberoane), parca a innebunit lumea. Nu zic, ca si eu fac parte din categoria speriatelor de bombe, dar tare as vrea sa fiu mai relaxata..cred ca e prea multa informatie in ziua de azi si se axeaza mai mult pe panicarea populatiei.

 

Daniela, interesanta treaba cu mancarea la bebelusi. O sa imi calc pe inima si pt binele fetei o sa o las sa faca ce vrea ea cu mancarea haha Macar e ok, ca am parchet peste tot deci e usor de sters. La treaba cu jocurile online, sunt circumspecta. Cred ca trebuie sa fie un balans bine determinat intre timpul petrecut la calculator si timpul petrecut in societate. In plus, cred ca in orice domeniu, poti gasi pareri pro si pareri contra, cu date stiintifice solide, si poti inclina balanta cum iti convine. La capitolul asta o sa prefer sa limitez pe cat posibil electronicele, sa vedem si cat reusesc..

Elena, traim in era digitala. Granite e foarte normal sa trasam (sa nu stea chiar toata ziua, sa aiba un nr limitat de ore la calculator. Dar de limit ff tare, asa cum ne-am dori noi, cele ce am cunoscut si perioada ne-digitala, ca sa zic asa, nu o sa putem, oricat am vrea noi de mult. Asta pentru ca ai nostri copii nu o sa cunoasca o altfel de realitate ca sa compare.Asadar, eu ma bucur sa descopar ca exista si avantaje destule , nu doar dezavantaje. In ceea e o priveste pe Alma, ma bucura faptul ca d-ra e deschisa si imi arata exact ce face, nu se ascunde de mine tocmai pentru ca nu-i interzic. Stie ca prefer sa fiu in tema cu siturile ce le viziteaza si App-urile ce le donwlodeaza. Am invatat-o sa-mi spuna cand cineva spune ceva nelalocul lui in jocurile online.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...