Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pediatrul a zis sa incerc sa ii dau dar nu exagerat si nu mai mult de una pe sapt.pai daca nu mai mult de 1/sapt nu mai bine nu ii dau deloc?albert nu are semne de rahitism sau si asta se arata mai tarziu?nu stiu ce sa fac, chiar nu stiu, osteopata e pe alta planeta cu vitaminele  [smulgpar]

si la noi e frig si am fost afara 2 ore si ceva  [pk]  albert a dormit neintors si in scaun in masina si afara si acum tot doarme.i-am cumparat in disperare un borcanel de pere de la hipp si l-a mancat pe tot acu ce sa-i fac???eu daca fac in casa nu se atinge de ele si urla de zici ca-l bat.cum sa i le dau facute in casa oare?nici compot nu le vrea nici crude.ce reteta sa fac sa iasa gustul ca astea de cumparat?la aburi tot nu ies la fel ca nu sunt la fel de dulci.oare pot sa pun miere?

Nicidecum mere!!! Incearca sa coci un mar sau  o para la microunde.

Si apoi sa pasezi fructul in blender/cu mixerul sa iasa fin tare piuree-ul.

Perele cumparate sunt destul de tari...Lasa-le vreo doua-trei zile la temperatura camerei sa vezi cum se "coc" si devin zemoase si dulci de la sine! Eu asa fac si n-am nicio treaba. Papa fiecare cate o para facuta piuree si inca se ling pe bot dupa aceea [:)] .

La noi preferatele sunt dovlecelul, conopida, fasolea verde. La fructe prefera para, in detrimentul marului, dar si pe ala il mananca. Nu le place morcovul deloc. Broccoli nu prea agreaza. Deocamdata papam ce vad ca le place si mai incolo o sa introduc pe rand altele si o sa incerc candva din nou cu corcov, eventual in combinatie cu unul din legumele acceptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu la fel, ca fara miere sub un an. Incearca sa le coci, din cate stiu coptul potenteaza gustul dulce chiar si la legume, acuma nu stiu sa zic daca smecheria asta emrge si la bebelusi. 

Si eu stiu la fel despre gustul fructelor/legumelor. Din experienta proprie, bebelusii prefera fructele coapte. Asa sunt si mai indicate , mai ales marul ca cel proaspat are ceva acizi si am inteles ca nu prea e bun proaspat (nu mai stiu acum detalii, insa asta imi amintesc ca am tot citit).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar oare chiar sa nu ii placa lui albert astea facute in casa sau azi am prins eu pur si simplu un moment mai potrivit sa ii dau sa manance?m-am innebunit de cap...

Si asta e ff posibil. Nici tu nu mananci cand nu ti-e foame..In plus, cand ii dai lui bebe de mancare trebuie sa fii ff relaxata si sa ai rabdare. Sunt multi bebelusi care trebuie sa se obisnuiasca cu gustul. Si la mine reactioneaza diferit bebelusii la acelasi tip de mancare. Patrick testeaza mult si intr-un final papa.Edward savureaza de la bun inceput mancarea care ii place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe un forum italienesc am citit ca se poate da gust la mancare de legume cu umpic de grana padano sau parmezan si umpic de ulei de masline dar la robi imi amintesc abia pe la 8 luni i-am pus parmezan in mancare

Eu zic ca e devreme sa bagi astfel de tipuri de branzeturi. La fel si pt uleiul de masline.

 

Despre copt perele....na, la ochiometru. Puse la cuptor in tava pe hartie de copt si supravegheate, focul sa fie moale. Noi mancam mult gutui coapte (noi adica eu cu sotu si baietul, mandra inca nu, bineinteles). 

 

Daniela marul se recomanda copt fiindca cel crud, adica natur, nu crud, e acid. Parca asa tin minte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...