Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Am vazut ca ultimele msj,. sunt din sua si alte orase europene ,ma gandeam ca ati folosit acest produs (e adevarat, ma ocup de un market dar asta chiar era un cadou si vroiam sa fie si util) dar mai bine intreb mamele sa nu ma incurc degeaba ...

Ma scuzati ca am deranjat...

 

O seara placuta si sa creasca dovleceii sanatosi, sa va bucurati de ei (si bobocica mea este nascuta in octombrie dar anul 2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asta cu mancarea in parc e alta "mancare de peste" haha Eu intentionez sa o invat pe Sabina cu un program strict de mancat. Cand se mananca, sta in scaunelul ei la masa ca toata lumea. Cand a terminat, sau daca nu are chef de mancare, nu mai pupa nimic. Nu o sa alerg dupa ea prin casa cu lingurita, prin parc nici atat. Mi-as programa iesirile sa nu fie in timpul meselor importante. Asa un snack (felii de fructe, biscuiti) sau o sticla cu lapte pot sa ii iau cu mine afara daca i se face foame. Dar in rest sunt total impotriva alergarii dupa copil cu mancarea. Sa vedem si cum o sa imi reuseasca strategia asta [soricel]

acu depinde. Ajustrzi tu strategia daca e cazul. Matei mamca in parc dar nu in sensul ca alergam dupa el. Daca rra ora de masa ( de regula gustarile de fructe) scoteam cutiuta pregatita de acasa, manca in fund in carucior, dupa care se juca sau dormea. Avea pofta de mancare f buna in aer liber asa ca profitam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o cu jupanul cu borcanelele... ce faceam eu nu era bun, ce facea Hipp Organic era yummy!  Asa ca uneori imi bagam picioarele si scoteam borcanul, mama lui! Cand, cum... Apoi a trecut pe mana lui Lynn, childminder-a, de la 9 luni... si nu se stie cum, ce facea ea manca destul de bine (lucru care a continuat pana a inceput scoala, aceeasi mancare facuta de mine nu avea atata succes, chit ca foloseam reteta ei de, sa zicem, supa de linte :)) ) Acu' sa vedem cu pitica, mai ales ca "trece" la Lynn si ea, din  mijlocul lui martie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu raportez prima zi de dieta cu madam Rina. Dimineata a fost o banana si o cafea, cu zahar din pacate. Pranzul pulpa de pui inabusita fara ulei, doar cu un pic de zeama de lamaie si oregano cu garnitura de pastai. Pe la 5 inca o banana ca imi era foame rrrau. La cina tot pulpa de pui dar cu dovlecei la gril si salata de rosii cherry. Acum bag un mar pt tranzit. A, si 3 cani de ceai de slabit de la fares.

cam greu cu micul dejun de fructe ca ma roade stomacul dupa ele, dar de maine ma gandesc sa bag la.micul dejun felia de paine integrala permisa la pranz.

 

maine am zi de amidoane dar sunt singura la pranz a ca improvizez eu ceva.

 

noapte buna tuturor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o cu jupanul cu borcanelele... ce faceam eu nu era bun, ce facea Hipp Organic era yummy! Asa ca uneori imi bagam picioarele si scoteam borcanul, mama lui! Cand, cum... Apoi a trecut pe mana lui Lynn, childminder-a, de la 9 luni... si nu se stie cum, ce facea ea manca destul de bine (lucru care a continuat pana a inceput scoala, aceeasi mancare facuta de mine nu avea atata succes, chit ca foloseam reteta ei de, sa zicem, supa de linte :)) ) Acu' sa vedem cu pitica, mai ales ca "trece" la Lynn si ea, din mijlocul lui martie.

pai da, stiu, macaroanele mele nu s niciodata ca alea de la gradi, chit ca alea is doar paste fierte amestecate cu branza, pe cand ale mele is treaba cu dichis si cu de toate la cuptor.

 

chiar aa, oare niste macaroane in ziua de carbs ar merge?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahaha, dieta! Deci: fructe dimineata, pranz niste mazare verde cu vesnicul meu ratatouille (parca vad ca dupa ce termin cu dieta nu o sa mai vreau sa vad), gustare fructe, o banana pe la 6 seara, iar cina la 7.30-8 stir-fry de zarzavele cu ciuperci, iar un mar, cativa struguri, si cateva migdale si stafide ca desert. Nu mai mentionez si ceaiul meu decaf si ceaiul de la Fares (4 cani din fiecare pe zi), indulcite cu stevia (indulcitori), iar decaful si cu un pic de lapte.

 

Mina, macaroanele merg in ziua de carbs, dar eu le-as manca cu legume, sau cu sos de rosii (am in plan pe luni sa trantesc niste paste  cu pesto si antipasti  - ardei copti, rosii uscate, anghinare, masline, las parmezanul deoparte de data asta). Maine e zi de proteine, la pranz ma gandeam sa-mi fac o salata cu telemea, oua, sunca si rosii, iar la cina chiftele cu garnitura de ceva zarzavele (am in congelator o punga de chiftele de la Ikea, ar fi cazul sa le mancam).

 

In legatura cu mancarea copiilor, de la mama citire, la fel am fost si eu, supa "de chimie" de la gradi era superba, acasa cah, mama nu nimerea niciodata tocanita, macaroane, compot etc ca la gradi... pana si painea cu unt si gem era mai buna acolo [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Facui mar copt - no chance

Cred ca o iau razna eu borcanase nu vreau cumpar oare un copil de 5 luni chiar nu intelege ca astea facute in casa sunt bio fara conservanti fara e-uri si ca se digera mai usor??? [:D]

Nu vreau sa te zapacesc de cap de tot. Incearca si un alt tip de mar...De care i-ai dat? Mar ionatan, Elstar sau Golden? Unele sunt mai acrisoare. Poate asa ai nimerit...Se poate si sa-i placa altceva mai mult, asa cum ai prefera perele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o cu jupanul cu borcanelele... ce faceam eu nu era bun, ce facea Hipp Organic era yummy!  Asa ca uneori imi bagam picioarele si scoteam borcanul, mama lui! Cand, cum... Apoi a trecut pe mana lui Lynn, childminder-a, de la 9 luni... si nu se stie cum, ce facea ea manca destul de bine (lucru care a continuat pana a inceput scoala, aceeasi mancare facuta de mine nu avea atata succes, chit ca foloseam reteta ei de, sa zicem, supa de linte :)) ) Acu' sa vedem cu pitica, mai ales ca "trece" la Lynn si ea, din  mijlocul lui martie.

Si Alma manca uneori mai bine la dadaca, dar se datora gastii de copii de la masa si atmosferei din timpul cinei..Nu era mai bun, cu siguranta. Stiu asta pentru ca si eu am gustat din mancarurile doamnei la niste aniversari si mi s-au parut cam fara gust si nesarate deloc..Si sotul a constatat acelasi lucru..El s-a mai si strambat in public ca nu e diplomat deloc [:)] [batcap] ..Mereu se vede pe fata lui daca ii place sau nu ceva. Macar eu mi-am pastrat parerile pana acasa pentru mine.

 

Eu am observat ca la toti copiii mei le plac mancarurile/combinatiile ce imi plac si mie..Am incercat sa combin dovlecelul cu morcov si nu le-a prea placut, desi predomina dovlecelul. Cand l-am combinat cu pastarnac le-a placut din start. Asta a fost si varianta ce mi-a placut mie. Incerc sa le fac piuree-ul ff fin si cand  iese mai gros (broccolli, de ex. ) adaug laptic (praf in cazul nostru. Oricum, si din experienta de la Alma pot spune ca, in general, copilasii prefera combinatiile de legume, nu piuree-urile dintr-o singura leguma. Acelasi lucru l-am observat la pisoi, deci tind sa cred ca asa e. Sau s-a nimerit sa semene fratii astia trei asa de bine [:)] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A propos de gasca, Alma si-a adus unul dintre prieteni acasa azi si ramane copilul peste noapte. Pe vremuri (a se intelege acum vreo doi-trei ani), era copilul in cauza chiar "prietenul" ei..Acum cica e "un prieten bun si-atat" (ca sa o citez pe d-ra). D-ra are 9 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...