Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Buna dimineata si o cafea cu indulcitor nu zahar :)

 

Am fost ieri la vaccin, Stefy are 7800 si 65 cm.....un dovlecel in toata regula. [pk]

A stat cuminte..mai mult la deranjat imobilizarea piciorului decat vaccinul.

Si eu ii dau 5 pic Vigantol/zi deoarece a fost destul de mult in greutate. Dar cu cele  pic mergem doar 4 sapt...apoi revenim inapoi la 2 pic/zi

De astazi incepem diversificarea.....acum sunt foarte contrariata.....cu ce sa incep...mar copt sau morcov ???? Astept pareri [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata si o cafea cu indulcitor nu zahar :)

 

Am fost ieri la vaccin, Stefy are 7800 si 65 cm.....un dovlecel in toata regula. [pk]

A stat cuminte..mai mult la deranjat imobilizarea piciorului decat vaccinul.

Si eu ii dau 5 pic Vigantol/zi deoarece a fost destul de mult in greutate. Dar cu cele  pic mergem doar 4 sapt...apoi revenim inapoi la 2 pic/zi

De astazi incepem diversificarea.....acum sunt foarte contrariata.....cu ce sa incep...mar copt sau morcov ???? Astept pareri [flo2]

eu as inclina spre morcov&radacinoase (pastarnac, patrunjel, telina). Marul, chiar copt, e mai acid. Pe de alta parte e dulce si exista riscul ca bebe sa se invete cu dulce si sa nu mai accepte altele dupa aceea. Acuma depinde ce zice si pediatrul, bineinteles. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si o cafea cu indulcitor nu zahar :)

 

Am fost ieri la vaccin, Stefy are 7800 si 65 cm.....un dovlecel in toata regula. [pk]

A stat cuminte..mai mult la deranjat imobilizarea piciorului decat vaccinul.

Si eu ii dau 5 pic Vigantol/zi deoarece a fost destul de mult in greutate. Dar cu cele  pic mergem doar 4 sapt...apoi revenim inapoi la 2 pic/zi

De astazi incepem diversificarea.....acum sunt foarte contrariata.....cu ce sa incep...mar copt sau morcov ???? Astept pareri [flo2]

Si eu cred ca e mai bine cu radacinoasele sa incepi. Mar copt le-am dat dupa cateva zile de la radacinoase, mai intai doar sa testez reactia. Acum, dupa 2 saptamani si ceva le dau putin mai mult (dar nu o portie intreaga nici acum). Si mie mi-e frica sa nu se invete cu dulcele. Prefer sa pape legume. Asa ca fructe le dau o data la 2-3 zile deocamdata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne distractie placuta....da intr;adevar la radacinoase ma gandeam si eu.....schema pediatrei never...cica incepem su suc de portocala, morcov, mar.......si eu nu sunt de acord cu aceste sucuri.

Astazi am testat morcovul.....nu se poate spune mancat. Cum trebuie sa iasa piureul de inceput..la mine a iesit ca o compozitie de clatite.....e bun asa sau mai diluat? Ma gandesc ca poate de asta nu a fost asa de incantat.

La cate zile se introduce o leguma noua ??

 

Si da puteti spune ca mai am un copil...dar dupa 7 ani nu imi mai aduc aminte mare lucru [batcap] .....

 

Ella sanatate multa si multe imbratisari [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sucurile astea nu-mi inspira nici mie deloc incredere, Mexxa. Portocala de acum...no way!!

Piuree-ul eu nu-l fac nici ca o compozitie de clatite..Mie deja mi se pare supa crema ce zici tu [:)] . Eu fac morcovul pe abur, il mixez sa iasa o pasta, pe care o diluez cu lapte praf
(gata facut, deci lichid), de regula. Daca mai ai lapte tu, poti adauga lapte matern. Iese un piuree fin si pufos [:)] .  Asa functioneza la noi, adica aceast e consistenta ce le place strumfilor..Si eu am exersat deja 2 saptamani pana sa ma prind ce si cum sa le dau, desi teorie stiam destula. In practica, poate diferi de la bebelus la bebelus si doar experienta proprie te va invata exact ce ai de facut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...