Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Botez reusit! Stop! Albinuta scâncit putin de tot la final cufundare! Stop. Mami ceva emotii, putine lacrimi. Stop. Albinuta sociabila si extrem de frumoasa. Stop. Zic unii :)) stop. Mami si tati sunt de acord. Stop. Unii zic -> mare schioare din cauza vremii. Stop. Altii zic -> vanjoasa daca a avut de înfruntat asemenea vreme si a răzbit. Stop. Multumim de urari. Stop.

 

Elena si Arnnia va doresc petrecere frumoasa si poate aveti emotii mai putine decat subsemnata! Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Distractie placuta la botez fetelor! Azi a fost iar foarte frig -9 grade pe la ora 13, cand am iesit la plimbare, dar azi am fost cu masina si ft putin cu caruciorul. E totusi prea frig.

A luat ft mult in greutate in ultima saptamana. Nu prea vad unde pentru ca e slabanoaga dar cred ca iar s-a lungit. Eu nu reusesc sa o masor. Hainele de 6 luni ii vin fixe. ( 68 cm). In ritmul asta o sa cumparam la botez hainute de 2 ani. Eu inteleg ca o sa semene cu taica-su care are 1, 97 m dar chiar asa...o sa raman pitica familiei.

Eu deja m-am impacat de ceva vreme ca voi fi in curand pitica familiei [:)] . Peste cel mult 2 ani, Alma ma depaseste..Ma consolez putin pana au si baietii vreo 10-11 ani [:-)))]  ca de atunci ma uit la toti in sus.

 

Si al meu sot are cam 1.90. El zice 1.88, dar e vizibil mai inalt decat un var de-al meu ce a fost fotbalist si despre care stiu sigur ca are 1.87.

 

Cat despre hainele in marimea 68, sa stii ca si gemenilor le vin la fix salopetele de la Next (am vreo patru salopete de jeans de la ei, super faine si practice, dar deja le-am lungit bretelutele/folosesc ultimul nasture) si unele haine de la alte marci in marimea asta. Doar de la H&M si Mexx ce li-s mai lejere in marimea 68. Ei cresc acum mai mult in inaltime, in greutate nu iau prea mult. Cred ca acum se stabilizeaza putin si nu vor mai fi chiar asa de dolofani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin iar la raport cu dieta [:)] . Ieri, cum am zis, a fost zi de proteine, adica mic dejun, fructe, pranz o salata de rosii cu telemea si sunca, iar la cina in final am facut carnati pe gratar cu garnitura de varza murata calita. Desert, un pic de branza cu cateva boabe de struguri. Iar gustari, tot fructe.

 

Azi, mic dejun as usual, fructe, la pranz... vor fi chipsuri  - ne vine peste o ora in vizita o prietena la cafea si printre altele, punem pe masa vreo 3 feluri de chipsuri, inclusiv chipsuri vegetale (din pastarnac uscat, sfecla rosie etc foarte bune). Asa, sa putem rontai si noi. La cine, fac un risotto cu ciuperci si mazare. Azi e a 6-a zi de dieta, pana cum a fost bine, zic eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Junioara are 66 cm masurati joi, dar deja multe hainute marimea 68 ii vin fix, ma indoiesc ca le va mai putea purta inca o luna :)) Las' sa creasca, trecem la marimea urmatoare si gata [pk]

 

Distractie faina la plimbare si sueta cu Lena, Daniela [:)] 

Merci, merci. Tare fain a fost!! Le-am luat cate un tricou si alor nostri, drept bonus ca au facut pe dadaca [:)] .  A decurs totul struna. Pe cand ne-am intors, bebelusii dormeau, fetele mari se jucau pe consola Wii, fata mica a Elenei se juca pe telefonul tatalui si barbatii se jucau pe Ipad [:-)))] ..Traiasca tehnologia!

Am facut barbecue de iarna, adica carnaciori si aripioare pe grilul de aragaz, cu salata de legume si o salata de vinete si ardei pe grill. Cartofiori pt doritori. Prajitura mea facuta azi-noapte a avut succes, desi am adaptat-o la greu (nici pe sfert n-a fost reteta initiala ca pe parcurs am tot descoperit ca-mi lipsea cate ceva..pana si zaharul tos. Am facut sirop din cuburi de zahar pana la urma si am dres situatia)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi ne refacem si noi dupa un botez si o petrecere reusite :) piticuta a plans tot timpul in biserica pana la poze, cand s-a gandit ea ca poate nu da bine la camera cu lacrimi de crocodil pe fata. Mititica mi-a fost mila tare de ea nu stiu ce a apucat-o ca in rest e o cumintica. A trebuit sa o tin eu in brate pe toata perioada slujbei ca altfel nu aveam liniste.. Oh well a avut si ea de zis ceva, ce numai preotul sa vorbeasca? Si-a luat revansa in schimb la petrecere unde a fost o cuminte, nu a zis nici pss pana la 3 noaptea cand am ajuns acasa. A mai dormit asa pe reprize, a mancat de la mami, a zambit la invitati, nu a avut nici o treaba :) si mami si tati au reusit sa se simta bine, sa danseze si sa manance bine .. Chiar sunt multumita ca le-a placut tuturor si a fost un succes! Acum toti invitatii ne-au spus ca s-au simtit asa bine ca il asteapta pe urmatorul botez..hmmm :)) nu e o idee rea :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne, Elena, ma bucur ca au iesit bine botezurile si v-ati distrat si voi si printesele! Sa va traiasca si sa fie sanatoase!

 

Daniela, faina fu iesirea ta si tare bine s-au descurcat taticii. Mai repetati!

 

Andra, bravo pt cele 6 zile de dieta! 

 

Eu n-am cu ce ma lauda, ieri fusera mosafiri asa ca s-a lasat cu dezmat culinar. Eram in ziua de carbs dar am cam gustat de toate, portii fff mici dar totusi....Insa nu disper si continui azi cu ziua de vitamine. Incet incet oi intra si eu in ritm. 

 

Asa ca azi dimineata a fost banana de rigoare cu cafeau, la pranz probabil o salata de pastai (ca alte legume sau fructe fresh n-am in casa, poate conving sotu sa iasa la supermarket) si diseara om vedea....Am si tot familionu acasa ceea ce ingreuneaza un pic tinutul dietei ca trebe sa le asigur cele necesare traiului. 

 

ZI frumoasa va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta mai repetam, Mina! E minunat un moment de respiro din cand in cand.

 

Azi am prima zi din saptamana de portocole...Dimineata la mic dejun o felie de paine prajita cu branza light. Gustare 1 kiwi. Pranz vor fi 2 portocale cu 1 piept de pui la gratar, gustare iar 1 kiwi si diseara 2 portocale si un file de cod pe aburi la cina, desert iaurt natural cu seminte de in.

 

Pisoii mei sunt tare cuminti..Tre sa-i trezesc eu sa pape dimineata [alcool] ..A mai pomenit cineva asa ceva la pitici asa de mici gemeni? Acuma Patrick (care se trezea mereu mai devreme) doarme si mai mult ca fratele lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari fetelor care au facut botezul! copii sanatosi va doresc!

Felicitari fetelor care se tin de dieta! cap de lista Daniela, Andra si Mina din cate citesc pe aici.

Vin si eu din urma...insa mai calc si pe alaturi insa controlat zic eu ca ard calorii cu pilates in sufragerie si bicicleta eliptica in dormitor :))

am mancat destul de sanatos dar gustos (pui, peste cu salate) insa am comis-o cu dulce...Praji din aia cu nuci, kinder bueno cand am fost la cumparaturi iar astazi, pentru ca e vreme de stat la gura centralei de apartament :), fac lasagna...Asta e mananc doar asta toata ziua k portie si am papat bineinteles iaurtul meu cu musli de dimineata.

 

Daniela ziceai de somnul lui bebe pana dimineata tarziu. eu n am gemeni dar una bucata copil de care ma minunez ca doarme de seara de la 20.30 dupa baita pana a doua zi la 8-9 daca o las.Si asta se intampla de la 2 luni juma cand sugea exclusiv lapte matern deci nu are treaba cu lp pe care sunt nevoita sa ii dau acum.

Insa din cauza faptului ca ea acum vrea sa pape cam la 4 ore ajungem sa avem cam 4 mese si mi se pare cam putin mai ales ca ea mai mult de 120-150 ml la masa nu suge. Asa ca dimineata la 7 e prima masa acum astfel incat sa avem pana seara 5 mese. vad ca vrea papa la 3 ore jum ceea ce e bine ca daca incepem la 7 dimineata pe urma papam la ore rezonabile.

Apropos, in timp dupa ce incepem diversificare (acum inca suntem doar la lapte) credeti din experienta ca masa de fructe i-o pot da la 10.30 si cea de solide la 14? iar la 7 dimineata, 17.30 si 21.00 lapte?. parca asa se intampla nu, 2 mese nu mai sunt doar de lapte.

off ce de dileme cu diversificarea asta. si cand am fost ultima data la control doc mi a zis si mie desuc de morcov sau mar deci nu suntem pe aceeasi lungime de unda..am simtit ca ne cobtram putin insa am lasat o moale ca nu incepeam acum diversificarea. insa luna viitoare am de gand sa ma duc cu temele facute si sa ii spun ca eu nu m am razgandit si vreau tot piure de radacinoase, apoi alte legume, piure de fructe, suc de fructe, cereale, carne...o sa am mult de citit dar ce ma enerveaza e ca nu gasesc o procedura completa pe unde citesc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...