Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Mira, proceduri complete nu vei gasi nicaieri, doar niste idei, sfaturi.Ideea e sa-ti sintetizezi tu esenta si sa intocmesti si adaptezi propria ta procedura. [flo2]

Si da, doua mese vor fi in timp inlocuite de fructe/legume, eventual cu putin laptic/apa de sete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cam astea sunt regulile ce le stiam si eu cu mici exceptii:

- in NL conopida si broccoli sunt printre primele legume introduse pentru ca au un gust mai soft si pe care cei mai multi bebelusi le tolereaza...Vad ca in Ro se recomanda mai tarziu. Aici sunt chiar in lista primelor alimente introduse

-iaurtul se introduce aici mai tarizu, aproape de varsta de 1 an

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ouch Mina, nasol [flo2]  poate rescri maine

 

Eu incerc sa imi revin dupa un weekend plin dar frumos. Dorm pe mine la lucru si ma tot uit la ceas cand se face odata 4:30 [batcap]

 

Sabinuta mea a inceput sa rada, asa un sunet frumos nu am mai auzit pana acum [il]  Abia astept sa ajung acasa sa o mai smotocesc un pic [soricel]

 

Joi avem controlul si vaccinele de 4 luni [fri] Mi-e mila deja de ea mititica ce suparata o sa fie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata....si o cafeluta bunaaa asa ca pentru trezire.

 

Nu am mai reusit sa intru...e si Sebi acasa avand in vedere ca scoala e inchisa.....si lucrez cu el sa nu piarda mai ales ca merge taree greu cu cititul. recunoaste literele dar......am ajuns noaptea sa visez numai Ana are mure/mere si restu livezii [:-)))] . Este innebunit de matematica....deja face adunari si scaderi pana la 100 dar cu citirea....off poate si faptul ca nu aude perfect cu o ureche ne impiedica sa auda sunetul corect.

 

Diersificarea pare ca merge bine....a acceptat morcovul si radacina de patrunjel, fara semne de alergie. Astazi ma gandeam sa le amestec......

Pentru inceput cam cate lingurite dam sa pape? Stef mananca undeva la 12 varfuri de lingurita...mie frica sa ii dau mai mult chiar daca pare sa mai vrea.

 

Sa le fie de bine botezul micilor crestini.

Mina imi pare rau ca ai pierdut mesajul scris...va eu ma enervez cand patesc asa ceva incat nu mai am rabdare sa o iau de la capat.

 

Si eu vreau sa dau kg jos...dar in afara de faptul ca renunt la unele alimente altceva nu pot face...parca ma impiedic [:-)))] . Am asa o stare de nimic...uneori simt ca mie greu sa ma adaptatez la tot.....poate e si din cauza vremii ca nu poti iesi mult afara.....si sunt toata ziua singura cu copii......dar sper sa fie doar din cauza neuronilor mei plecati in vacanta [biz] .

Am mai intrebat...de Raluca stie cineva ceva ??

 

Va pup pe fiecare si va doresc o zi frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci aseara spuneam ca ziua de dieta a trecut binisor cu fructe dimineata, mancare de spanac la pranz si cina si niste stafide seara la culcare, plus fro juma de litru de ceai. Grea ziua asta de vitamine, aveam stomacul...imprastiat, insa am mancat cu placere spanacul, nu mai facusem de ceva timp. Unde mai pui ca l-am combinat, pt familie, cu o friptura de porc la cuptor si gata mancarea. 

 

Si mai ziceam ca mandra e maraita, atata urlacit n-am mai auzit demult de la ea. Imi doarme f putin in timpul zilei, reprize de max 30 min intre mese, si alea de multe ori tre sa o adorm eu ca daca o las ca pe ea....Ii place f mult sa stea pe burta, deci orice incercare de a o lasa singura in pat/patut sa adoarma se termina cu stat pe burta si urlat de plictiseala/oboseala. Asearaa dupa baita era asa obosita ca urla din oficiu, aproape ca nici sa pape nu-i trebuia. Nici in nap bag nu-i mai place in casa, se suceste in toate partile c-a prins gustul libertatii. Deja ma gandesc sa aplic metoda "carucioru" pt adormit in timpul zilei. Cred ca ii si lipseste iesitul afara, ea practic atunci isi facea un somn serios de o ora-o ora jumate...

Na...acuma o pusei in patut ca-si dadea ochisorii peste cap de somn, si-a luat pozitia cu suzeta SI dejtu in gura si dupa 5 min cine ma supravegheaza cu ochi de soim din stand pe burta????  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Privitor la diversificare (ca si eu tot shed si cujet, fac planuri, scheme  si-mi notez chestii de intrebat dr la 5 luni cand mergem).

- intr-adevar scheme complete nu se gasesc pe nicaieri, tocmai ca fiecare aplica metoda personalizata per copil, in fct de sfaturile pediatrului. 

Redau mai jos (in mare) schema pe care am aplicat-o la Matei si pe care vreau sa o urmez si acum la fata (cu tot cu observatiile personale).

 
-prima zi radacinoase - doar supa daca accepta copilul, daca nu accepta se da direct leguma pasata. Eu am inceput cu morcov. Dr zicea ca in aceasta prima zi ar tre sa bea 250 ml de supa...vise! Al meu a luat o gura de supa si s-a uitat la mine ca la prosti: "ce, nu-i mancare in casa????". Asa ca am inceput cu piure de morcov. Dupa 2-3 zile am incercat cu pastarnac, apoi cu telina si abia apoi am incercat sa le combin. 
- apoi se fierbe si ceapa in piure, dar ceapa se arunca. 
- apoi se adauga cate o leguma la 2-3 zile, astfel: cartof, salata, dovlecel, gogosar, spanac, conopida, fasole verde, varza, cartof dulce, broccoli. 
 - apoi carne (pui sau vita), fiarta si pasata, cate jumate de lingurita, se creste progresiv cu jumate de lingurita, pana la un max de 3 lingurite pe zi. 
- apoi e liber la combinatii. 
- dupa un timp se adauga oul, doar galbenusul, cate un sfert, progresiv, pana se ajunge la unul pe saptamana. 
- undeva inainte de carne, pe la mijlocul legumelor, se adauga si fructe (mar si/sau para coapte), in functie de cum evolueaza odrasla. 

 

....si aici mi s-au terminat si memoriile si notitele, nu mai stiu cand/cum se introduc iaurtul si branzica aia calcica far'de gust, dar eu zic ca daca au acceptat legumele, 1-2 fructe si un pic de carne dupa aia e mai usor de adaptat. 

EDIT: am uitat sa zic de cereale. Astea din cate imi amintesc se baga in functie de dieta copilului, daca e slabut intra inainte de legume, daca nu intra dupa fructe. Bineinteles cereale fara gluten, adecvate varstei. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineat!!!

 

Azi avem 4 lunite!!!4 luni de cand cunosc fericrea absoluta!!

 

Ieri am inceput diversificarea,pt prima zi i.am dat mar,3 lingurite.I.a placut si parca mai vroia ,cand nu i.am mai dat a inceput sa maraie.

 

Doctorul mi.a zis sa ii dau 3 zile un fruct dupa care sa ii introduc alt fruct.De legume a zis ca doar de la 5 luni.

Dar eu as incepe mai repede.Voi la cat ati inceput cu legumele??

Si de cereale mi.a zis sa ii pun 2 masuri in 180 ml de lapte inclusiv noaptea,mi se pare mult

 

Azi avem vacinul de 4 luni,am emotii,sper sa nu il doara.

 

Ieri am fost la cumparaturi,sa.mi caut rochie si pantofi pt botez.L.am luat si pe Fabian ,l.am tarat dupa mine prin magazine,garderobe:))))am mancat intre 2 probe:)))))s.a purtat exemplar,a gangurit si a ras cu toata lumea.Aseara cand am aj acasa l.a luat si tati la o serie de ras si de joaca.La ora 19 a adormit fara sa manance,fara sa ii fac baita,a dormit pana la 3 ,cand s.a trezit tipand(ca niciodata),urla de foame:))))

Baiatul meu iubit cum a rezistat el ca un erou 5 ore prin magazine:))))

 

De Ella mai stie cineva daca e mai bine???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...