Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Missy Pixie acum o saptamana, la 5 luni, avea 7.660 si 66 centimetri, cu un kil mai putin ca frate-sau cand avea un an, si 1 cm mai mult de cat avea tot mnelui la 6 luni (el a fost mereu pe linia de 25 de percentile). Adica e lunguta, dar perfect proportionata pentru lungimea ei (percentila 75 "pretutindeni"). Pentru un bebe complet alaptat, nediversificat, e minunat.  Eu o sa mai astept vreo 2 saptamani pana incep cu diversificarea, si apoi legume (pastarnac, cartof dulce, morcov, fasole verde) si apoi fructe, si apoi cereale, branza, galbenus de ou, carne, iaurt. Fara sare, fara zahar, fara miere pana la un an. Aici se recomanda laptele de vaca dupa 1 an, mai devreme cica e posibil doar prelucrat sau gatit (adica in iaurt, branza, gris sau orez cu lapte - nu recomand grisul cu lapte, doar "umfla" copilul, dar you get the idea). Suc de fructe doar FOARTE diluat, 1:10 (o portie suc, 10 apa) si nu de citrice in primele luni, e prea acid pentru stomacelul bebelui sucul de citrice si citricele in general.

 

Daca bebe e mai subtirel, se poate incepe cu cereale  - fara gluten pana la 6 luni.

 

Da, sunt bebei care papa de toate din start, accepta tot, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le si dam. Nu de alta, dar uitati-va si voi in jurul vostru cati adulti si copii cu probleme de stomac, de ficat, cu rinichii, cu diabet, cu probleme de greutate, avitaminoze etc avem in jurul nostru. Din pacate ideea cu "pe mine m-a crescut mama/bunica cu lapte de vaca, ceiutz, gris cu lapte si biscuiti razaliti cu mar de la 3 luni, supica de la 4 si de la 6 luni mancam deja sarmale si chiftelute si uite ce bine mi-s"... nu merge in toate cazurile si in atat de multe situatii a dat gres, mai bine sa nu ne jucam cu sanatatea copilasilor.

 

Azi la mine zi de proteine, mi-am facut o salata de telemea, sunca si rosii la pranz, la cina vad eu ce fac, fie o omleta cu sunca si branza, fie chiftelute cu zarzavele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bre ce ma amuzati cu planurile de diversificare de genul "o sa incep cu..." pai nu depinde de noi fratilor ca si eu vrusei sa incep numai cu legume fara fructe deloc si al meu copil nu e de acord cu mine  [:-)))] eu va doresc sa aveti copii din categoria "ce ii pui in farfurie aia mananca" si nu exceptii cum am eu prin casa, dar la mine e genetic probabil, toti suntem ciudati la gusturi inclusiv sotul meu asa ca e normal sa fie si copilul la fel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bre ce ma amuzati cu planurile de diversificare de genul "o sa incep cu..." pai nu depinde de noi fratilor ca si eu vrusei sa incep numai cu legume fara fructe deloc si al meu copil nu e de acord cu mine [:-)))] eu va doresc sa aveti copii din categoria "ce ii pui in farfurie aia mananca" si nu exceptii cum am eu prin casa, dar la mine e genetic probabil, toti suntem ciudati la gusturi inclusiv sotul meu asa ca e normal sa fie si copilul la fel

aici ai dreptate ca nu dupa cum te pregatesti tu ca mama ci dupa cum vrea el ca bebe. Insa eu clar incerc toate neamurile de legume nainte sa ii bag fructe si sper sa nu am prea multe " moafte" la donsoara. Vad eu cum oi face dar no way sa vada fructe nainte de legume. Oricum noi suntem mari amatori de zarzavele, cum le zice Andra asa ca are de unde invata fata. Sper!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisellino, si asta e drept, mama propune si bebe dispune [:)]  Dar ideea e sa nu se abandoneze usor, oferi o varietate de legume, daca nu doreste morcov, incearca cartof dulce, daca nici cartof dulce, vezi dupa 3 zile (in care i-ai dat mar, sau ce ii place) incearca un pic de pastarnac, sau dovlecel, sau amesteca un pic de fruct acceptat cu un pic de leguma noua...incerci ce poti, cheia e perseverenta, sa se obisnuiasca bebe cu gusturi si texturi noi (si Mister a fost un copil dificil cu mancarea, si acum e destul de fussy, si recunosc ca si eu am facut unele greseli la diversificarea lui in ceea ce priveste legumele, greseli pe care voi incerca sa le evit, vorba aia, ce tot atatea greseli vechi, ia sa sar cu greseli noi [batcap] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scris ca poti sa dai mar intre legume, deoarece deja ai inceput cu marul. Altfel, pentru mamicile care inca nu s-au bagat la diversificare, cum a zis Mina, e mai bine sa se introduca vreo cateva legume si combinatii de legume pe cat posibil, si apoi fructele - ca bineinteles la inceput bebe va refuza pastarnacul dar va papa mar copt, ca deh, e dulce. Nu uitati, vorbim de bebelusi mici inca, pana catre un an baza mancarii e tot laptele, nu e vorba sa-i "saturam" cu solide, ci sa-i invatam cu gusturi si texturi noi [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu din cauza ca sunt dulci fructele nu se introduc la inceput, ci din cauza de aciditate. Deoarece, daca ati gustat, ati vazut ca si laptele matern e foarte dulce, deci ei sunt obisnuiti deja cu gustul asta.

 

Si eu bag la cap tot ce spuneti despre diversificare, ca inca nu am de cand sa incep, pe la sfarsitul lui Martie de abia, cand va avea 6 luni. Acuma e si asa durdulie. Ultima data cand am cantarit-o pe la 3 luni jumate avea 7,200, acuma o fi ajuns pe la 7 kile jumate. Deci nici o graba, ca lapticul meu e inca bun, slava Domnului.

 

Noi suntem amandoua cobza [zirea] Mititica asa se chinuie cu mucisorii, tot incerc sa o ajut cu picaturi saline si pompita, dar tot degeaba.. Noroc ca nu mi-a facut febra si ca mananca si doarme ok inca..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina si eu ii mai dau lui albert cereale de la milupa sau ma rog ce mai gasesc si in oferta ca eu cumpar cantitati mari pt copilul mai mare ca ii plac, i le mai dau dimineata cu lapte praf daca ai lm sa faci cu ele e mai bine, eu nu am la orele respective.mananca maxim 50 ml de lp cu cereale 

uite ca uitai sa zic de cereale, astea le mai mananca albert nu numai fructe  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...