Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Hello!

din zapezi si ninsori potrivite Craciunului, raportam vaccin de 4 luni efectuat cu succes. Măsuratorile sunt cam asa: 5710 g si 60 cm. Deci cine-i Fotomodelul Odiseei? Eu oricum nu imi fac absolut deloc probleme din punctul asta de vedere. Ma tot întreb cum tin copii aia de 7 kile in brate? Nu mi-s mititica, dar imi cam rupe bratele. :)) cand vrea sa stea, pentru ca de obicei se impinge din picioare :)) si cand o pun pe pernuta sa stea inclinat se impinge in picioare si isi ridica umerii de parca ar vrea sa se ridice mai sus, in fundulet?!

 

Elena, azi am prins Scăpăriciul si am fost tare încântate sa il scârțâim si sa il tragem de una, alta. Pana acum doar mami il manuia, bebe doar il atingea. 

fenugreek este schinduf, parca. Nu stiu ce-i aia, dar cred ca asa scria pe cutia mea. Eu am luat Mother Milk Plus, care continea si din asta. Si la mine efectul a fost foarte bun, insa, cum nu pot fi toate frumoase, dupa ce am luat vreo 3-4 zile, albinuta făcea gaze, cum se intampla la 10-20% din cei care le folosesc. Nu am avut ce face si le-am intrerupt. Alti 200 de lei zburați. Dupa asta, eu una am inceput sa trec pe LP. Inca continui cu Galafor si ceai amestecat de mine cu marar, fenicul si anason. Sa speram ca o mai duc asa macar o luna...

 

Mira, intrebai de o schema de diversificare mai completa. Am gasit eu una, e făcută de pediatra fetiței respective, dar se pare ca a fost cu succes si pentru alți copii.

 

eu am primit un scaun de masa la botez, care e roz. Nici n-am desfacut cutia. :(

 

Notez pe aici ce ziceti despre diversificare, chiar daca mai asteptam putin ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alina, cerealele le dadeam cu lingurita, amestecate cu lm, deci erau piure, iar un pic mai incolo, la childminder (deci avea peste 9 luni) primea cereale cumparate deja combinate cu lp, trebuia adaugat doar apa, sau porridge cu diferite fructe, tot asa, trebuia adaugat doar apa. Mister a refuzat biberonul complet, nu a acceptat nici lm si nici un fel de lp la biberon, nici din canita (abia pe la un an si ceva a acceptat lapte de vaca in canita, apa si sucul le accepta la canita, dar lapte nu in primul an, iar biberoanele le-a refuzat cu totul). De asta m-am bucurat ca mandra a acceptat ieri sa bea din biberon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne, felicitari pentru parametrii Albinutei. Ea e micuta, delicata... n-or fi toate bebelusele amazoane gen Xena, ca Missy Pixie a noastra :)))  Noi o ducem mult in sling/wrap, ceea ce ne menajeaza bine bratele si spatele... si o tin mult in brate stand jos. Ca da, 7 kile catre 8 cantaresc ceva :)

Sa folositi sanatoase scaunelul roz! [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportez un Botez minunat, cu ceva plans (ca s-a speriat micutul), petrecere reusita.:)

Eu cred ca sunt racita - temperatura 38+, dureri musculare de burta, frisoane, gatul ma ustura...meniu complet. Eu inca alaptez sper ca nu il afecteaza pe bebe....

Sper sa reusesc sa va scriu mai multe dar sa imi revin nitel...

felicitari Nanne pt vaccin si greutate si scaparici prins :)))) e minunata albinuta

felicitari andra pentru micuta Pixie, creste frumos :)

va pup pe toate, vreau sa ma fac bineeeeeeeeeeeee sunt o leguma :)))))) apropo de diversificare [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne, felicitari pt vaccin si control :) Ai dreptate, nu e usor sa ti 7 kile, mai ales la orizontala :)) ma dor mainile de numa. Asa face si Sabina cand o pun inclinata, vrea sa se ridice, mai ales daca o tin de manute. Ce frumos se joaca si Albinuta cu Scapariciul hehe Si Sabina a inceput sa analizeze jucariile, sa se intoarca pe toate partile si sa le pupe, ca de supt nu prea le suge, dar le duce la gurita si le tot gusta. Acum vreo 2 zile era in tandreturi mari cu capul Scapariciului hahaha funny rau :) tre sa ii fac si eu o poza. E super dulce Albinuta cu jucarioarele :)

Si eu ma intrebam de suportul de cap. Il ti tot timpul sau numai cand e treaza?

Ouch, ce cadou ai mai primit si tu... Mie imi era frica ca a mea o sa primeasca lanturi cu cruci care ii atarna pana la buric haha noroc cu oamenii inspirati care au dat numai bani. In schimb, de la nasi a primit o pereche de cercei draguti asa ca acuma abia astept sa ii facem gauri hehe

M-au sunat de la doctor si cum a zis Andra, nu amana vaccinurile (sau vaccinele?) pt o simpla raceala, doar daca are febra, ceea ce nu are.. Eu o sa insist totusi sa amanam macar o saptamana, ca totusi o vad eu ca nu e in apele ei... o mai si inteapa si avem una bucata bebe suparata foc! no way!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...