Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Buna seara, dragi mamici de dovlecei!!

 

Sper să mă mai primiţi printre voi după o absenţa de mai bine de 4 luni.... [batcap]

Vă citesc zilnic şi n-am ratat nici o postare de la Odisee încoace, mi-aţi fost de un mare ajutor în toate etapele pe care le-am parcurs de la naştere ..vă mulţumesc din suflet [flo2] Fiind la primul bb, experienţa mea nu e cine ştie ce, aşa că am invăţat multe de la voi!!!

 

Sper sa pot să vă scriu mai des, acum am în sfârşit net klumea, am mai scris vreo 3 mesaje kilometrice, dar s-au dus pe apa... conexiunii şi de atunci am renunţat, mă enervasem prea tare şi am zis că mai bine să fiu zen pt. bubu, ...care se numeşte Tudor Ştefan, s-a născut natural pe 17 septembrie 2013 (3.400g şi 52 cm) ...asta dacă îl primiţi pe micul întârziat pe prima pagina [clo]

 

Ataşez si o poză, să fim mai convingători hihi

 

Poze dec-ian 13-14 550.jpg

 

 

LE . nanne, îţi datorez nişte scuze, am reuşit cumva să dau şi eu dislike unei postări de-a ta, făra voie binenţeles [flo2] [flo2] [flo2]

bine ai revenit! Ce baiat frumos ai, sa va traiasca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am fost azi la doctor si i-a facut si vaccinele. A plans cand a bagat acul si un pic dupa dar s-a linistit repede si acasa era chiar vesela si vioaie. Cu nasucul tot infundat din pacate..dar vad ca nu o deranjeaza prea tare, mananca si doarme bine.

 

Si noi ne incadram la grasunele cu 7,512g si 67 cm inaltime la 4 luni si 3 zile.

Cu diversificarea m-a sfatuit doctorul ca aprox intr-o luna pot sa incep. Tare sunt curioasa cum reactioneaza [il]

 

Voi le dati sa bea apa? A mea e numai cu lapte de mama dar a zis doctorul ca pot sa incep sa ii dau 50-70 ml apa asa ca sa se obisnuiasca cu ea.

mi se pare cam multa apa....pai asta ar inlocui o masa de lapte,aproape. Oricum eu stiu ca pana la diversificare nu au nevoie de alt lichid.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu de varzutele de Bruxelles zici? Se pot gati in mai multe feluri:a) le fierbi si le adaugi la piuree de cartofi, unde mai pui costita afumata prajita. Amesteci totul bine, de fapt sfarami si varzutele cu ustensila aia de facut piuree; b) le fierbi si le pui intr-un bol, peste care adaugi costita afumata taiata fasii si prajita un pic. Aici poti adauga si nuci. c) le fierbi al dente, le pui in wok cu fasii de ardei si ceapa, cativa stropi de ulei de masline..Si aici poti adauga nuci

Sau trase la tigaie in ulei de masline cu costita afumata si apoi gratinate nitel cu cascaval. Mmmmmmmmm ......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,mie imi cade parul exagerat de mult.

Azi dupa ce m.am spalat pe par am plans.Am citit pe net ca e normal dupa naztere sa ne cada

Parul,dar chiar asa de mult???oare ce sa fac???

 

Cu pantofii si eu am aceiasi problema,nu imi intra piciorul in 39.Acuma pt botez mi.am luat pantofi 40:)))))

e normal, nu te speria. In sarcina nu ti a cazut din cauza hormonilor iar acum cade cat pt alea 9 luni de pauza. Trece. Ajuta uleiul de maslkne, cum zice si pisellino sau ulei de cocos daca ai. Sau banana+galbenus+miere +ulei de ricin aplicat ca o masca inainte de baie si stat cu un prosop incalzit pe cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa Mina, toata lumea zice ca pare mai mare. L-am cantarit deci la 4 luni are 7.480 si 65 de cm - laptic de mami exclusiv, dar el era mare si la nastere. 3850 gr. asa ca e logic

Mexxa ne batem in kilograme cu baietii? [:-)))]  pup

Andra, asa e ca e pletos? Ce fac eu la vara, ca saracutului o sai fie cald  [alcool] Nu vreti sa stiti cum e cu uscatul parului cu prosupu' in fiecare seara... Ce faine sunt sambetele si duminicile vostre cu totii in patuc la distractie :)))

 

Da, Daniela, deci vad ca sambureii nostri au cam acelasi program in mare. [pk] Imi place la nebunie carutul tau, ca se privesc puii intre ei! Cum interactioneaza unul cu celalalt?

 

Nanne, stiu ca pandesti gena buna pentru albinuta, dar tre' sa mai discutam una alta :))))  [il]

apropo de masa nu poti vorbi sa schimbe culoarea? sau il pasezi si gata!

 

Miralexia, ce frumos doarme puiul tau noaptea ..eu la tot 3 -4 treziri am ramas.... [biz] sunt harnica ca mi-a pus mama banutul de la taiatul motului in stupul de albine. Vezi Nanne?

 

Elena, de ce pui ceapa sub pat? [batcap] mersi mult intr-adevar are niste ochi frumosi baiatul meu, nu stiu cu cine seamana... eu verzi, tati caprui negri [alcool] Esti sigura ca vrei sai dai apa? Is curioasa ce imi zice si mie pediatrul marti..poate ma pune si pe mine sa i dau mancare deja..... [batcap]

 

Adicris, ce baiat frumusel acolo! [il] Bine ai revenit!

 

Felicitari Lory pt micul crestin

 

Pisselino..si eu am multi neuroni plecati, deci esti fericita numa cu unu dus :))) pe alta rotita [flo2]

 

 

Alina, tin pumnii acolo la puseu de crestere

 

Pastiluta sunteti minunate, ce obrajori faini are :) [flo2]  Las; ca te mai linistesti dupa Botrez, ai sa vezi.

 

Ella oare ce mai face? o sa o sun maine

 

va pup

Arnnia, ceapa e un remediu foarte bun in caz de gripa sau raceala. Citeste mai multe aici:

http://neclintit.com/2014/01/29/atentie-la-ceapa-si-usturoi-2/

Eu am testat-o (si aveam mari dubii prima data, insa am tot citit despre ea si am primit sfatul asta inclusiv de la pediatra copiilor) si am avut impresia ca a ajutat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arnnia, ca intrebai cum interactioneaza..Pai deocamdata ganguresc unul catre celalalt cand sunt pusi fata in fata si dau din manute, rad amandoi cand se vad. Pe  salteluta de activitati sau in tarc se iau de manute si se pipaiesc. Patrick e mai brutal putin si  il loveste (nu cred ca intentionat, bineinteles) pe Edward peste cap cand sunt unul langa celalalt, deci trebuie sa fiu atenta. Nu ii las singuri impreuna nici cand ma duc la toaleta..Mai bine unul in leagan si celalalt in tarc, de exemplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda si eu am dubii cu apa de aia am intrebat.. Daca era din cauza d aer uscat mai ziceam dar sa ii dau doar asa de incercare nu mi se pare normal.. O tin tot pe laptic pana la diversificare

 

Cum ma asteptam, am avut scandal cu sotul cand am vrut sa pun ceapa in camera fetei ca cica sunt bazaconii... Hmmm poate o pun cand nu vede el hehe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda si eu am dubii cu apa de aia am intrebat.. Daca era din cauza d aer uscat mai ziceam dar sa ii dau doar asa de incercare nu mi se pare normal.. O tin tot pe laptic pana la diversificare

 

Cum ma asteptam, am avut scandal cu sotul cand am vrut sa pun ceapa in camera fetei ca cica sunt bazaconii... Hmmm poate o pun cand nu vede el hehe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...