Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

cu siguranta Daniela, Ana a citit chestii de speriat ca nu vad ce ar putea avea bun laptele sintetic. cel mai bun e laptele mamei dar cand mama nu poate alapta sau nu mai produce salveaza vietile multor copii laptele asta praf...

numai sa ne gandim ce s-ar intampla cu copiii abandonati de mame...

si eu sunt nevoita sa ii dau compketare si uneori masa intreaga ca nu vrea sa suga la mine si ma gandesc care vor fi urmarile acestui lp daca vor fi...

de exemplu sotul meu a baut lp de la 3 luni si pana in ziua de azi a avut doar probleme cu dintii. sper sa ii fie asa si de acum incolo. eu care am baut lapte matern pana la 1 an juma am bifat mai multe boli ca el desi si eu am fost destul de rezistenta. am avut mai mult problenute in zona rinichilor..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

deci sa va zic si despre noi:eu(cu lapte praf probabil de la o luni  sau mai rau lapte de vaca cu apa) bolnavicioasa dar nu iesit din comun, adica raceli cateodata de antibiotic dar asta se petrecea cand aveam pana in 10 ani si stateam iarna o zi intreaga la sanie si mancam zapada  [batcap] dupa care boleam cateva zile si o luam de la inceput, in rest mici probleme cam peste tot  [smulgpar]  sotul meu(alaptat dar dat mancare de la 2(doua) luni jumate ca "nu se satura copilul" prin mancare sa se inteleaga mancare la propriu cartof scos din ciorba si tot asa deci nu de gustat) nu are NIMIC niciodata nu a luat antibiotic si nu a avut nimic in afara de simple raceli, astea sunt exemplele mai "vechi" am si de astea noi spre exemplu cumnata mea are 2 copii unul alaptat exclusiv care nu raceste decat f rar si unul cu lapte praf din prima luna care e vesnic cu muci la nas

dar exemplele nu sunt concludente si nu cred ca depinde de ce mananca un copil in primul an de viata, spre exemplu ii dai lapte matern pana la 2 ani sa zicem si dupa aia il umpli de E-uri si ce combinatie ai facut?

calm down ca e si laptele praf tot un lapte  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta Daniela, Ana a citit chestii de speriat ca nu vad ce ar putea avea bun laptele sintetic. cel mai bun e laptele mamei dar cand mama nu poate alapta sau nu mai produce salveaza vietile multor copii laptele asta praf...

numai sa ne gandim ce s-ar intampla cu copiii abandonati de mame...

si eu sunt nevoita sa ii dau compketare si uneori masa intreaga ca nu vrea sa suga la mine si ma gandesc care vor fi urmarile acestui lp daca vor fi...

de exemplu sotul meu a baut lp de la 3 luni si pana in ziua de azi a avut doar probleme cu dintii. sper sa ii fie asa si de acum incolo. eu care am baut lapte matern pana la 1 an juma am bifat mai multe boli ca el desi si eu am fost destul de rezistenta. am avut mai mult problenute in zona rinichilor..

Eu am baut lapte praf de la 4 luni dupa spusele mamei si pana in ziua de azi n-am avut (Slava Domnului!) decat  vreo 2 carii (capatate dupa sarcina cu Alma, pana atunci nicio problema la dinti). Si iar zic "Slava Domnului" ca n-am avut nicio problema de sanatate prea grava, doar o infectie la rinichi acum aproape vreo 12 ani, insa asta se datoreaza sistemului olandez (se da paracetamol pana aproape crapi si apoi eventual antibiotic...Eu facusem infectie urinara si pt ca nu mi-a dat medicul decat paracetamol de 6 ori pe zi...am facut infectia la rinichi)..In rest, am bifat doar maxim 2 raceli/an. Mie una, nu mi-a daunat deloc...Si eu stiu ca laptele matern e cel mai bun si de aceea as fi vrut sa le dau si gemenilor mai mult, dar ma bucur ca am reusit si 4 luni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am baut lapte praf de la 4 luni dupa spusele mamei si pana in ziua de azi n-am avut (Slava Domnului!) decat  vreo 2 carii (capatate dupa sarcina cu Alma, pana atunci nicio problema la dinti). Si iar zic "Slava Domnului" ca n-am avut nicio problema de sanatate prea grava, doar o infectie la rinichi acum aproape vreo 12 ani, insa asta se datoreaza sistemului olandez (se da paracetamol pana aproape crapi si apoi eventual antibiotic...Eu facusem infectie urinara si pt ca nu mi-a dat medicul decat paracetamol de 6 ori pe zi...am facut infectia la rinichi)..In rest, am bifat doar maxim 2 raceli/an. Mie una, nu mi-a daunat deloc...Si eu stiu ca laptele matern e cel mai bun si de aceea as fi vrut sa le dau si gemenilor mai mult, dar ma bucur ca am reusit si 4 luni.

mdap...si eu alaptata de maam pana spre varsta de 8 luni (cand am facut, din pacate, o mega infectie in tot corpul de-am luat toata dezvoltarea de la zero) ati vazut ce frumos racesc si ajunge direct la plamani.

Saaau, Matei care a mancat lapte praf de la 3 luni jumate are super dinti iar baietelul prietenei mele, alaptat exclusiv pana la 2 ani, are dintii plini de carii. 

 

Asa zic si eu, important e intregul regim de viata al copilului. 

 

Asa ca, Ana, calmeaza-te, ca nu cred ca e stii tu cine chiar asa de negru. zau. 

 

Eu despre dieta pastrez o tacere discreta....M-ai m-am gandit, vorba reclamei, si-am concluzionat ca cel mai probabil motiv de divort (if ever) nu vor fi cumparaturile on line ci meniul cinelor gatite de sot cand eu tin regim. Cine facea aseara la 9 coaste pe gratar? Ati raspuns corect, sotul meu. Ceea ce n-ar fi fost nimic, dar cand a incins gratarul a ignorat pieptul de pui de-l pusesem la marinat in condimente pt mine. Ca ce, nu mancam toti coaste?

 

Iar azi am avut o zi nasoala, mult de lucru si putin timp pt asta, plus ca mi-a venit baiatul de la scoala lovit la cap. E mai putin grav decagt pare, se pare ca s-a dat cap in cap cu un copil care a dat peste el din greseala, dar tot imi fac griji. De durut nu-l doare decat locul loviturii insa se plange de ceva greata, si asta e de fapt ceea ce nu-mi place. Daca nu ii trece pana diseara, mergem la dr. Am sunat pediatra si-a zis ca nu pare ceva grav, dar sa-l tin sub obs. 

 

Asa ca am mancat pe apucate .... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Sambata am avut si noi botezul fetitei, a fost frumos, parca a trecut prea repede pt cat ne-am agitat. Ana a plans putin cand a fost scoasa din apa, in rest destul de cumintica. Acum ma odihnesc mai mult, ma relaxez cat pot in timp ce L este la gradi ca sa mai compensez obosesala/stresul acumulat si sa-mi revin cu lapticul (care isi mai diminuase volumul in timpul sapt trecute).

Pe fata cea mare am alaptat-o pana la 2 ani, timp in care racelile au fost tinute sub control; in schimb de cand a inceput gradi, din toamna, e tot cu tuse si usoare mucozitati...nimic grav..; d-asta trag acum macar 1 an sa-i dau si celei mici lm.

 

Mi-ati facut pofta de spanac; voi il cumparati congelat? eu l-am luat doar verde din piata si e f migalos...

 

 

Mina, sanatate baiatului! sa speram ca nu-i nimic grav [pup]

La multi ani sarbatoritilor, Emma, Edward si Patrik, la cat mai multe lunite! ce dulci si haiosi sunteti! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu sunt foarte panicoasa,imediat ma alarmez,mai ales cand e vorba de Fabian.

 

 Cunosc o romanca care este aici consilier in alaptare,ea a venit de cateva ori la mine sa ma ajute cu alaptarea.Ea mi-a povestit multe´´ lucruri bune´´ despre laptele praf.Mi-a dat si de citit despre laptele praf si asa am aflat ca este un cokteil toxic pt bebelusi,ca are un surplus de vitamine care ii ajuta doar sa se umfle sa devina obezi,impiedica dezvoltarea creierului.

  Fabian doarme foarte bine si in timpul zilei si noaptea..la care tot ea mi-a zis ca asta tot din cauza laptelui praf ca e un fel de drog,ca se digera ff greu.Copilul ei are 2 ani si inca este alaptat si se trezeste noaptea aproape la fiecare ora sa suga,pe cand al meu se trezeste doar o singura data sa manance.

 

Fabian dupa parerea mea s-a dezvoltat ff bine si asta 80 %doar cu lapte praf,nascut la 2.615  si acuma are 6.500 in 3 luni si 3 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte draguti gemenii-Barbie. Clar e proba de santaj.

Azi declar o zi foarte calma, cu multe zambete largi, mult cantec, cu adormit singura in patut pentru prima oara( eu am pus-o acolo sa se joace). In schimb nu mai doarme in wrap. Scoate capul si il invarte ca un titirez chiar daca e moarta de obosita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu intarziere, La multi ani Emma, Edward & Patrick! [flo2]
Tare draguti dovlecei am vazut. Si noi avem sarafanul rosu de la Next hehe
Buna idee si cu cizmulitele, trebuie sa ii iau si ei, dar cum mititica nu a mai iesit din casa de ceva timp, nu are nevoie. Iar sunt temperaturi de sub -10 si va tine pt ceva vreme...deci asteptam primavara [smulgpar]

Voi tot vorbiti de diete  [ascuns] Eu am rezolvat altfel problema kg-lor in plus, si anume garderopa noua [:D] Nu mai imi venea nimica dinainte de sarcina pt servici asa ca a trebuit sa iau masuri extreme.

Si noi avem botezul sambata si abia astept. Vor veni multi prieteni si rude din afara orasului, unii vor sta la noi, altii ne vor vizita, deci o sa fie o nebunie de weekend. Tare sper sa fie cumintica galusca, deoarece de ceva timp daca trece de 9 seara si nu e adormita, face scandal. Voi ce o sa faceti sau ce ati facut cu micutii la petrecere?
Eu nu am rochie de alaptat, ci una midi pe corp dintr-o bucata..imaginati-va ce fericire pe mine cand o sa trebuiasca sa alaptez, mi-o ridic pe toata in cap [:-)))]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...