Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei frumusei de septembrie-octombrie 2013 #10


Recommended Posts

Neata!

 

Urata vreme. Nu mai vine primavara aia odata?

 

Asta cu laptele praf=bau bau mi se pare un pic exagerata. Pe de o parte e clar ca fiecare face cum crede ca e mai bine. Pe de alta parte sunt cazuri in care nu e dd unde. Iote io s la al doilea si tot nu mi a iesot treaba cu alaptatul. Sau am o prietena alcare a alaptat bine merci cateva luni dupa care a facut o mega mastita de a intrat direct in spital cu antib in perfuzii. Ok, inseamna ca acesti copii gata,sunt condam ati? Tanti care dadu sfaturile astea Anei, daca e asa expert in alaptare ar tre sa stie cate ceva si despre depresia post natala si cat de "bune" sunt astfel de ganduri pt o mamica si asa macinata de griji. Deci, ANA draga, tine te cu firea ca nu e chiar asa.

Ce de copii frumosi vazui, ptiu sa nu le fie de deochi.

 

Andra, suna bine dieta ta, mi am propus de luni sa incep si eu ca cum sunt vraiste cu organizarea. Am stat si m am gandit si zic ca e o dieta ok daca am de facut deplasari ca indiferent in ce zi ma peinde masa la restaurant,sigur gasesc eu ceva dw mancat sa mearga. Nu voi putea tine zilele de detox dar noci nu imi prppun asta.

 

Daniela ce distractie tb sa fi fost la voi. Si ei mai bag fata la chiuveta cat e Matei in cada si iese o chiraiala si o stropeala de ma fac fleasca amandoi.

da Mina ai perfecta dreptate,numai cine trece prin asa ceva stie despre ce e vorba.Eu si acuma sufar ffff mult si cand mi se face dor sa il simt la piept il mai pun sa suga  dar nu sta mai mult de 15 secunde.Am incercat toate variantele pt a putea alapta...am cumparat o seringa cu un furtunas am pus in seringa lapte de al meu ,puneam furtunasul in gurita lui sotul impingea laptic din seringa incet,incet iar Fabian intre timp statea la san...ne-am chinuit asa cateva zile,a fost horor sa il vad cum plange ,cum se zbate,transpira tot ,eu la final terminam plangand ,tremurand.,horor ce mai.Si atunci am luat decizia sa trecem pe lapte praf exclusiv daca continuam asa imbolnaveam copilul de nervi.dar uite ce zice fata asta despre fetele care nu pot alaptahttp://www.emigrantintenerife.info/2012/04/si-ia-zi-ai-lapte/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 329
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe mine mama m-a dus la tara la bunici cand aveam 6 luni,ea a trebuit sa se intoarca la munca.Bunica o femeie simpla de la tara care a crescut 3 copii ,m-a crescut si pe mine pana la 7 ani cum a stiut ea mai bine cu laptic de la vaca care il beam direct din cana in care mulgea,nici vorba de fiert.Imi placea la nebunie era cald avea spuma si avea un miros ,mmmm .Si am ajuns la 37 de ani fara sa fiu niciodata internata in spital,fara boli grave sau mai putin grave.Am avut doar cateva raceli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si astazi avem 4 lunite :)

La multi ani fericiti frumosului! Stef! [flo2]

 

Nici eu nu simt ca fac foamea, ladies. Cu dieta aleasa ma reeduc pur si simplu sa pap mai putin. Oricum cam asta e ideea ca sa cantaresc mai putin pe termen lung. Cand voi ajunge la greutatea dorita, nu o sa mai pot manca mult oricum..Reusesc sa ma abtin eroic de la dulciuri si prostii, cu ciocolata, chips si prajiturele in casa la distrectie ca s-a lasat sotul de fumat si si-a facut aprovizionarea cu junk [batcap] . Acum sa speram ca nu ajunge el cat casa pe cand ma fac eu silueta. [clo]

 

Pisoii mei dorm amandoi. La 15 mergem dupa Alma la scoala. Pana atunci, ma apuc de calcat o tura.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o luna de cand Fabian nu mai sta la san.Iar eu nu m-am muls ,oare am facut bine???

trebuia sa iau ceva pentru oprirea lactatiei??Mi-e frica sa nu fac vreo complicatie.

Si eu am deja vreo 3 saptamani..Mie mi-au secat treptat izvoarele, ca sa zic asa, in ciuda faptului ca m-am muls cat am putut de mult si des (pana sa plec in concediu, ca mi-am uitat pompa acasa)..Numai eu stiu cata determinare si bunavointa am avut sa alaptez inca din spital, cand nimeni nu ma incuraja acolo...Sunt cu constiinta impacata ca am facut tot ce am putut..Poate alta mamica de gemeni ar fi reusit mai mult daca avea ori servitori, ori cine o ajuta non-stop ca sa prinda si ea un pic de somn.

 

Consider, la fel ca Mina, ca stilul de viata in general isi poate pune amprenta asupra copilului. Si eu, la fel cum are de gand Miralexia, am preferat sa fac o prajitura in casa, de obicei in weekend, pentru Alma decat sa-i ofer  tot felul de prostii de pe piata.Rezultatul e ca Alma exact asta prefera si nu se atinge de bomboane sau drajeuri din comert.Nu le mananca nici daca le primeste. Le imparte altora. Cat pot de mult, gatesc si am gatit cu legume/fructe proaspete. Prefer sa trec pe la toate supermarketurile sau sa-l trimit pe sot si sa iau tot ce e in oferta proaspat. Normal ca uneori gatesc si cu legume congelate. Spanacul ce mi-l fac eu la dieta e congelat ca altfel mi-ar lua mult mai mult timp si oricum e tare scump spanacul acum...cam 6 euro/kg proaspat in tp ce congelat e 1 euro. Conservele nu ma atrag si folosesc doar mazarea la borcan uneori pt salata de boeuf sau sfecla rosie.

In rest,o sa-i stimulez si pe baieti sa inoate la fel ca Alma.

 

Mi s-a astamparat din dasa elanul de calcat. Puii mei s-au trezit si papat pre rand. Edward a readormit intre timp.

 

O sa fac salam de biscuiti pentru Alma si sot azi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am abonat la o revista pentru parinti pentru ca acolo sunt multe articole despre copii (majoritatea mai mari, cum e Alma) pentru ca mereu sunt articole fascinante, mai mult de natura psihologica legate de dezvoltarea copiilor. Mai mereu gasesc un subiect care ma intereseaza. Acum citesc despre copiii de azi (de 9-10 ani) si era digitala, avantaje si dezavantaje. Cica jocurile pe calculator ii ajuta sa rezolve mai usor si probleme din viata reala pentru ca le stimuleaza gandirea, contrar a ce se crede in general. La fel, interactionarea online ii ajuta sa isi formeze emotiile, sa fie mai puternici..Noi, parintii, trebuie sa stim in permanenta cam ce fac ei online, trebuie sa avem o comunicare buna cu ei si in cazul in care se face "misto" de ei in acel mediu, sa stim cum sa reactionam, sa ii invatam cum sa raspunda, sa le vindem ponturi, etc..Nu se recomanda deloc sa le interzicem sa acceseze calculatorul sau retelele sociale. Trebuie doar sa-i ajutam sa fie ei safe si dpdv emotional, sa aiba incredere in ei, etc..Normal ca putem sa trasam granite, dar nu incercand sa-i dominam. Trebuie creat un raport de intelegere reciproca...

Sorry de paranteza:))

 

Tot in revista respectiva am citit un articol interesant despre bebelusii care mananca singuri in scaunel mai incolo (adica dupa 8-9 luni),aceia care fac mizerie in jur, insa au libertatea de a analiza cu manutele si privirea tot ce papa (dpdv al texturii, culorii, mirosului)...Se pare ca e stiintific demonstrat ca acei copii pot dezvolta o gandire mai profunda, spirit de analiza si o memorie mai buna. Singurul dezavantaj pentru parinti e ca murdaresc totul in jur [:)] , insa avantajele pentru copil se pare ca sunt pe termen lung. Nu e acelasi lucru cu a primi totul in gura de-a gata, daca se poate si tocat fin/pasat, fara sa vada/constientizeze ce mananca.

Ce chestie! Eu intuitiv am procedat exact asa cu Alma, fara sa stiu ce scrie in articolul de fata si pot spune ca mademoiselle se incadreaza in profilul copilului descris in articol. Na, ca m-am gandit sa scriu repede sa prindeti si voi ideea daca va intereseaza, sa nu uit.

Pont à la moi-même: sub scaun si in jurul mesei am pus mereu o fata de masa de plastic pe care sa zboare mancarea aruncata de bebelusa Alma/mizeria si curatam apoi cu un burete fata de masa pe care o reutilizam mereu...Cand era ponosita, cumparam alta (astea oricum se gasesc peste tot la 2-3 euro). Cel mai simplu si fara batai de cap. Asa e scutita si mama de curatenie suplimentara si frustrari ca nu papa copilul sau ca murdar pe jos.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am deja vreo 3 saptamani..Mie mi-au secat treptat izvoarele, ca sa zic asa, in ciuda faptului ca m-am muls cat am putut de mult si des (pana sa plec in concediu, ca mi-am uitat pompa acasa)..Numai eu stiu cata determinare si bunavointa am avut sa alaptez inca din spital, cand nimeni nu ma incuraja acolo...Sunt cu constiinta impacata ca am facut tot ce am putut..Poate alta mamica de gemeni ar fi reusit mai mult daca avea ori servitori, ori cine o ajuta non-stop ca sa prinda si ea un pic de somn.

 

Consider, la fel ca Mina, ca stilul de viata in general isi poate pune amprenta asupra copilului. Si eu, la fel cum are de gand Miralexia, am preferat sa fac o prajitura in casa, de obicei in weekend, pentru Alma decat sa-i ofer  tot felul de prostii de pe piata.Rezultatul e ca Alma exact asta prefera si nu se atinge de bomboane sau drajeuri din comert.Nu le mananca nici daca le primeste. Le imparte altora. Cat pot de mult, gatesc si am gatit cu legume/fructe proaspete. Prefer sa trec pe la toate supermarketurile sau sa-l trimit pe sot si sa iau tot ce e in oferta proaspat. Normal ca uneori gatesc si cu legume congelate. Spanacul ce mi-l fac eu la dieta e congelat ca altfel mi-ar lua mult mai mult timp si oricum e tare scump spanacul acum...cam 6 euro/kg proaspat in tp ce congelat e 1 euro. Conservele nu ma atrag si folosesc doar mazarea la borcan uneori pt salata de boeuf sau sfecla rosie.

In rest,o sa-i stimulez si pe baieti sa inoate la fel ca Alma.

 

Mi s-a astamparat din dasa elanul de calcat. Puii mei s-au trezit si papat pre rand. Edward a readormit intre timp.

 

O sa fac salam de biscuiti pentru Alma si sot azi.

ai `perfecta dreptate Daniela.Alta femeie in locul tau sigur isi angaja o bona.

Eu o sapt cat am stat cu el in spital m-am luptat cu sistentele,eu vroiam sa ii dau tata si ele m-il luau din brate si imi spuneau ca e suficient 30 de min si in rest BIBERON.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sezut si am cugetat si mi am luat avant: lasat sotu cu baiatu si dus la cumparaturi, de maine ma pun pe ea, pe rina. Mi am luat chiar si fsina integrala sa fac paine sau aluat de pizza desinu sunt sigura ca ajung pana acolo cu hotararea.

deci maine zi de proteine: la micul dejun mar/banana, pranz pulpa de pui dezpdata despielitata cu pastai, cina idem ca pranzul. Pt hidratare ceai detox de la fares. Am zis!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...