Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pana cand?


Recommended Posts

In cea mai mare parte, chiar te lupti cu morile de vant. Este certitudine, nu senzatie.

 

Intr- o alta ordine de idei, dintre noi sunt vocali aceia care te cutremura de cat de danga si de rai sunt, a se vedea comentariile horror ac a murit Ionut.

 

Subscriu titlului celuilalt topic cu toata clasa politica de azi...la gunoi. Ei, pana cand mare parte dintre votanti nu vor intelege treaba asta si inca vor mai crede ca unii sunt mai buni ca altii, isi dau la tibii ori de cate ori e de ales ceva...nici sa nu ne asteptam la o minima schimbare decenta. Cam totate varfurile partidelor au avut de a face cu Iliescu and FSN ori PSD. Pana cand comunismul nu va fi condamnat cu adevarat, adica implicit pe aceia care au functionat in acel sistem, nicio sansa de mai bine. Sau sa asteptam sa le vina randul copiilor nostri ca sa decida, nespalati pe creier de nimic din ceea ce pe noi ne- a atins.

Un om politic are o anumita culoare dp meu dv, doar dc are minim 10 ani vechime intr- un anume partid. Restul sunt oportunisti de moment. Si acestia din urma fac jocurile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • Administrators

 

Sunteti muti basisti pe aici, dar Basescu a fost o dezamagire mai mare decat Constantinescu, pentru ca li s-a spus la oamenii ca numai unul din "sistem" stie si pote sa demoleze "sistemul",  si el a incercat sa-l subordoneze.

Constantinescu a fost onest, s-a declarat invins de "sistem".

Basescu s-a dovedit ipocrit.

 

 

tu faci greseala sa etichetezi si atat!!! si e o mare porcarie asta.

Nu conteaza cu cine am fost - nu e corecta aceasta etichetare. NU am timp acum sa te conving - si nu imi planific asta, dar Basescu e mai mult mai valabil decat cei de azi de la putere si decat viitorul presedinte Antonescu.

 

Dar pentru a discuta asa cum ar trebui si tu sa accepti - DA IMI ASUM TOT CE AM SPUS PANA ACUM - da frate am fost basista si voi fi orice in afara de PSDista sau 'liberala' antonesciana. Tu poti sa recunosti ce esti?

 

De ani de zile diaspora este in fruntea sustinatorilor valului reformist din Romania. Te rog nu fa din acest topic o porcaiala iAntena3.

 

Atata timp cat ne pasa de Romania, cred ca este o mare sansa pentru toti din tara. Nu ne pasa pentru ca avem interese, nu vrem nici macar s ajungem la putere, ne pasa insa pentru ca e posibil ca intr-o zi, diaspora sa revina in tara (ceea ce ar fi marele noroc al Romaniei). Avem inca parinti si familie acolo. Si inca o parte din inima.

 

 Daca ai sti politica si istorie ai cunoastre rolul extraordinar de pozitiv pe care l-a jucat diaspora altor tari: ca diaspora evreiasca pentru Israel, diaspora poloneza pentru Polonia, diaspora ungara pentru Ungaria.

Numai romanii nu inteleg aceasta forta de lobby pozitiv pe care o poate face diaspora romana... pentru ca nu exista educatie politica si pentru ca universul multora se reduce la interese bazale de existenta.

 

 

Nu conteaza ce sustinem, aici suntem pentru a dialoga si nu pentru a pune etichete. Ne pasa de Romania si asta ar trebui sa fie ceva (foarte) apreciat. Ori discutam contructiv ori facem eternul joc:ba pe-a ... stii tu,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt inregimentat in gasca nimanui!
Nu puteti intelege ca lumea nu se imparte in doua, in basisti si USL-isti, si ca majoritatea nu sunt nici cu unii nici cu ceilalti?

Daca schimbam timpul si partidele ce spunea Caragiale este perfect valabil
1907 din primvara pana-n toamna
 

această oligarchie legiferează, administrează, calcă astăzi legile pe care le-a făcut eri, preface mîine legile făcute azi, ca poimîine să le calce și pe acelea, fără spirit de continuitate și fără altă sistemă decît numai împăcarea momentană a exclusivelor ei interese, pentru perpetuarea sacrei organizațiuni numite aci democratice.

Se 'nțelege dela sine că tot ce spunem și aci privește generalitatea; firește, între politicienii romîni și în rîndurile profesiunilor liberale, se găsesc și mulți oameni de inimă, de caracter și de ispravă; ei văd și deplîng, ca și noi, răul patriei; dar, perduți în mulțimea celor răi n'au puterea să răstoarne blestemata sistemă, în care sînt ținuți captivi, cu zălogirea intereselor lor vitale...

Iată ce se petrece d'asupra; ceea ce se petrece de-desubt am spus, și lumea uimită asistă la prăpăstiosul faliment al oligarchiei de strînsură din Romînia, la catastrofa care era inevitabilă. Care ar fi leacul la aceste adînci rele ?... Cu conștiința pătrunsă de nevoile mult-încercatei patrii romîne, răspundem.

Fatalitatea istorică cere, se vede, jertfe, de îngropat sub temeliile unei sănătoase clădiri de Stat. Revoluția oarbă de jos s'a produs; era, cum am văzut, inevitabilă; ea își dă fără cruțare jertfele ei... Facă Dumnezeu să fie jertfirea cît mai puțin dureroasă !... Pentru ridicarea Romîniei la situația și dignitatea de Stat normal european, ar trebui numaidecît acum o revoluție luminată și conștientă de sus... Și cîți aliați devotați n'ar găsii în captivii de cari pomenim mai sus, sătui de a-și călca mereu pe cuget și pe inimă, de a-și jertfi zilnic, pe altarul minciunii și inichității, convingerile lor adînci, dragostea de adevăr și de patrie !... Prinsă între două revoluțiuni egal de întemeiate și de puternice, oligarchia despotică de strînsură, ea singură vinovată și răspunzătoare de tot dezastrul, ar fi ușor îngenuchiată și funesta ei sistemă pe veci abolită. Ar trebui o francă lovitură de Stat pentru realcătuirea acestuia din temelii, pe temeiul îndreptățirii raționale și echitabile a producătorilor, și înfrînării speculatorilor de tot soiul. Altfel nu se mai poate liniște în țară.
Cele două facțiuni se pot perinda la putere an de an, spre a decreta pe 'ntrecute fel-de-fel de paliative; răul va rămînea; va coace, cu cît mai năbușit cu atît mai profund, și va isbucni periodic și din ce în ce mai grozav,pînă la o statornicire adevărat sănătoasă sau la un desăvîrșit desastru - fiindcă despotismul bizantin al oligarchiei de strînsură nu mai poate fi de suferit.

In ce priveste diaspora, pana acum nu a demonstrat nimic.
Este la fel de dezbinata ca romanii din tara, si dezbinarea asta nu-i intamplatoare sau naturala.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt basista, sunt indignata. Atat de indignata ca mi-as dorii sa am puterea sa scot eu lumea in strada.

Zici ca va mai dura? Cat va mai dura pana cand romanul de rand, se va trezii din stupoarea in care traieste zilnic? Unde e limita rezistentei si apatiei poporului asta?

Mai avem nevoie de motive? Ne ascundem la nesfarsit dupa aceeasi scuza "Pe cine punem in loc". 

Gata, hai sa iesim cu milioanele in strada si sa ii tinem inchisi in cladirea parlamentului pana iau o decizie de bun simt. 

Indecizia si lipsa de solidaritate a societatii romanesti le da lor puterea de a ne scuipa de la inaltimea scaunelor lor. Ei sunt "demi-zei" societatii romanesti, si evident noi prostimea nu putem "intelege" deciziile lor. 

89 n-a fost o revolutie, a fost o fatada pentru ca Iliescu si clica sa ia puterea dar asta nu inseamna ca nu putem avea o revolutie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zambesc amar, e grav daca intr-o tara in care toata lumea se plange de cat de mult se fura nimeni nu se ingrijoreaza ca legile sunt date de hoti dovediti si condamnati.

Pai noua ni se tot spune ca avem nevoie de oameni competenti, ca x-ulescu este incompetent, si ar fi bun un altul mai pregatit.

 

Se vorbeste de meritocratie.

Nimeni nu aduce in discutie moralitatea si transparenta.

 

Dimpotriva ni se spune ca nu-i treba noastra, ca "stiu ei ce au de facut", sa-i "lasam sa lucreze", sunt "informatii care sunt confidentiale".

Confidentialitatea ii apara pe mafiotii d la putere.

 

Pana cand lumea nu v-a constientiza ca trebuie sa pretinda ca orice ceheltuiale de bani publici nu poate fi confidentiala si sa pretinda sa primeasca informatii despre cum s-au cheltuit, nu se schimba nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie cel mai mult imi place cand ii spun lui taica-miu :"nu merge la nu stiu ce demonstratie ca esti batran si mai patesti si ceva pe acolo" si el imi raspunde aducandu-ma la realitate: "daca tu ce esti tanara  ai gasit solutia ta plecand, am ramas eu sa ies ce sunt batran" .

Unora le convine (probabil majoritatii ), altora nu le convine si pleaca din tara, altora nu le convine si ies in strada, altora nu le convine dar sunt convinsi ca nu pot schimba nimic . Insa, mass media e aceeasi pentru toti .Aservita si proasta in mare , este adevarat ,dar aceeasi. Fiecare alege insa dupa capul lui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...