Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tabel responsabilitati pt. copil 5 ani !


Recommended Posts

 

Cred ca o sa cumpar un acvariu, e o idee buna... si mai vedem cu organizarea...

Aoleu ....ai grija cu acvariul ca sa vezi plinsete cind mor pestii.

Am o prietena care a facut gresala sa cumpere acvariu .....cind a murit primul peste ce plinsete au mai fost, 

Acum daca vad ca un peste nu e prea bine, se si duc repede si cumpara altul si il inlocuiesc.

 

Eu recunosc ca am un 'soft spot' pentru elevii mai strengari .  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu consider ca nici libertatea asta exagerata nu este buna. Am citit de o gramada de ori chestia cu "are doar X ani!!! Lasa-l sa copilareasca, ce responsabilitati la varsta asta?"

 

Eu am avut responsabilitati la X ani, conform varstei, si nu m-au impiedicat sub nicio forma sa copilaresc.

 

Ideea cu fetze zambitoare/triste nu imi surade, insa.

 

Insa parerea mea este ca responsabilitatea - simtul raspunderii - se invata de la X ani. Consider ca, asa cum este responsabilitatea mea sa spal vasele si sa le pun la scurs sau in dulap, copilul poate avea responsabilitatea de a-si strange jucariile. Ca, asa cum este responsabilitatea mea sa am grija ca imbracamintea si incaltamintea sa ii fie curate, asa poate fi responsabilitatea lui sa isi traga/dea jos pantalonii/incheie/descheie pantofii cu scai. Ca, asa cum este responsabilitatea mea sa ii pregatesc pachetelul pentru gradinita, asa poate fi responsabilitatea lui sa nu arunce ambalajele pe jos, prin casa.

 

Pe mine ma deranjeaza sa intru in camera copilului si sa gasesc o harababura totala, haine aruncate pe jos si calcate in picioare, pixuri, creioane, carioci ascunse in sertarul cu lenjerie intima, jucarii aruncate dupa pat, foi rupte si aruncate sub birou.

 

Consider ca, daca ma fac acum ca ploua si stau eu de 1.000 de ori in patru labe, sa strang dupa el, copilul o sa considere ca nu e nicio problema in a proceda asa in permanenta, ca este cineva care e mereu la dispozitia lui, sa se ocupe si de acele lucruri - minore - de care s-ar putea ocupa si el, chiar in colaborare cu parintele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca se impun la 5 ani niste reguli. Fetita mea de 5 ani jumate, este mult mai dezordonata si delasatoare decat mezina care are doar 3 ani si jumatate. De educat le-am educat la fel, zic eu. Mereu am incercat sa le implic in stransul jucariilor, in dusul hainelor murdare la cosul din baie, la pusul hainei in cuier cand intra in casa. Ca sa pot forma o rutina, si eu m-am gandit la tabelul cu fete vesele/triste, asa cum au la gradi. La noi amenintarea ca jucariile ne puse la locul lor vor fi aruncate nu tine. N-are nici un efect. Si asa cum spune si Selene, nu mi se pare nici mie ok sa fie lasat copilul de capul lui. De exemplu ma supar foarte tare cand vad ca zilnic trebuie sa-i amintesc fetei ca dupa ce foloseste wc-ul trebuie sa se spele pe maini. Si eu caut o cale de a sadi in copilul meu niste reguli minime de igiena si disciplina. Ca descriere generala, copilul este unul normal, istet, descurcaret, cu o farte mare energie pe care si-o consuma de regula prin activitati fizice. Invata si deprinde foarte usor multe lucruri. Numai la capitolul igiena si strans dupa activitatea prestata e mult in urma. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mariana_flo, spalatul mainilor dupa folosirea toaletei este obligatorie si la noi. Insa si eu trebuie sa repet zilnic, de mai multe ori, asta - spala-te pe maini, spala-te pe maini, spala-te pe maini. Nimic nu imi garanteaza ca nu uita sa faca asta la gradinita.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca se impun la 5 ani niste reguli. Fetita mea de 5 ani jumate, este mult mai dezordonata si delasatoare decat mezina care are doar 3 ani si jumatate. De educat le-am educat la fel, zic eu. Mereu am incercat sa le implic in stransul jucariilor, in dusul hainelor murdare la cosul din baie, la pusul hainei in cuier cand intra in casa. Ca sa pot forma o rutina, si eu m-am gandit la tabelul cu fete vesele/triste, asa cum au la gradi. La noi amenintarea ca jucariile ne puse la locul lor vor fi aruncate nu tine. N-are nici un efect. Si asa cum spune si Selene, nu mi se pare nici mie ok sa fie lasat copilul de capul lui. De exemplu ma supar foarte tare cand vad ca zilnic trebuie sa-i amintesc fetei ca dupa ce foloseste wc-ul trebuie sa se spele pe maini. Si eu caut o cale de a sadi in copilul meu niste reguli minime de igiena si disciplina. Ca descriere generala, copilul este unul normal, istet, descurcaret, cu o farte mare energie pe care si-o consuma de regula prin activitati fizice. Invata si deprinde foarte usor multe lucruri. Numai la capitolul igiena si strans dupa activitatea prestata e mult in urma. 

 

Incearca sa printezi o poza cu maini care se spala si lipeste poza pe perete in fata WC-ului si pe usa de la baie, sa ii sara in ochi cand iese :). La noi a facut minuni  un tabel in care bifeaza cand se spala pe dinti (seara ba uitau, ba le era lene, ba deja erau aproape adormiti cand isi aminteau. De cand cu tabelul lipit pe perete in baie, sar din pat cand isi amintesc, sa nu rateze x-ul ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Responsabilitatile vin impreuna cu varsta. La 5 ani nici eu nu cred ca 'trebuie' sa invete ce-s alea, vorba cuiva de mai inainte, mai e putin si vine si scoala. Insa, eu cred ca daca vrem ca un copil sa invete cu adevarat ce este o responsabilitate, nu-i dam bulinute, ci ii explicam de ce trebuie sa faca acel lucru si il invatam sa se bucure ca l-a facut, nu ca a primit un abtipild pt el pt ca in acest fel va astepta recompense toata viata.

Baiatul meu e si el f imprastiat (si are 7,5 ani), dar nu uita niciodata sa se spele pe maini, dinti si fund/puta pt ca stie ca se poate imbolnavi daca n-o face. A mai invatat ca daca nu-si strange sacul de piese lego vine sora-sa si i le arunca in toate zarile, deci acum le strange fara exceptie.

L-am mai insarcinat cu pusul tacamurilor la loc in sertar din scurgator - nu vede rostul acestei munci, deci n-o face cu placere :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa-i explic de ce este obligatoriu spalatul pe maini, dar nu reusesc neam sa o conving. De-aceea ma tot gandesc la bulinute. Sora-sa mai mica e la polul opus. Toata ziua se spala pe maini sau pe dinti, cauta carpite in baie si-si sterge pantofii, citez" ca nu e fumos sa fie muldali, ca ne imbolnavim". Chiar nu inteleg cum pot fi atat de diferite. Si trebuie musai sa gasesc o metoda sa o conving pe cea mare ca este chiar important sa pastram curatenia noastra si a casei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...