Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolile si gradinitele inchise pana miercuri


Recommended Posts

Ela, eu am bona. Nu este bona mea, adica nu vine la mine acasa, copiii merg la ea. Avantajul este ca o platesc atata cat am nevoie. Acolo sunt in mediu familial, cu alti 2 prieteni, cu care se cunosc demult. E ca acasa : daca vrea sa se intinda se intinde, daca vrea sa deseneze, deseneaza etc.

Apoi mai sunt si vacantele noastre, plus 2 perechi de bunici dornici care acopera o luna din vacanta de vara.

In plus, eu lucrez 80%, am miercurea libera.

Sistemul este un pic altfel si te ajuta.

 

Insa, si aici exista posibilitatea sa fie dusi copiii de la 4-5 ani la niste centre speciale de vacanta. Deocamdata mie nu mi se pare ok sa o duc acolo, mi se pare prea obositor. Nu stiu ce va fi cand va fi mai mare (acum are 5 ani).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ela, eu am bona. Nu este bona mea, adica nu vine la mine acasa, copiii merg la ea. Avantajul este ca o platesc atata cat am nevoie. Acolo sunt in mediu familial, cu alti 2 prieteni, cu care se cunosc demult. E ca acasa : daca vrea sa se intinda se intinde, daca vrea sa deseneze, deseneaza etc.

Apoi mai sunt si vacantele noastre, plus 2 perechi de bunici dornici care acopera o luna din vacanta de vara.

In plus, eu lucrez 80%, am miercurea libera.

Sistemul este un pic altfel si te ajuta.

 

Insa, si aici exista posibilitatea sa fie dusi copiii de la 4-5 ani la niste centre speciale de vacanta. Deocamdata mie nu mi se pare ok sa o duc acolo, mi se pare prea obositor. Nu stiu ce va fi cand va fi mai mare (acum are 5 ani).

 

 

Nu cred ca exista asa ceva la noi. Culmea e ca in vacanta impusa de zapada le-am spus la 2 prietene ca daca vor pot sa aduca copiii la mine. Adica balamuc oricum e... casa o daramam, asa ca nu dau ochii peste cap daca deseneaza pereti sau strica ceva. 

Dar au zis ca si asa e greu cu 2 si nu vor sa ma deranjeze. Mie sincer nu mi se pare asa greu... ba parca e mai bine decat cu 1 :D ca ai mei se joaca impreuna chiar daca se mai impung. 

Oricum nu cred ca e pregatita societatea noastra pt schimbari de-astea mai libertine.

 

Bunici doritori nu avem, sa aducem pe cineva in casa nu vreau dar daca o sa fie musai... asta e. 

Avantajul nostru e ca avem multe zile de co si sotul poate sa-l ia in caz de urgente si pe azi pe maine. Eu nu pot, dar pot sa-mi bag un medical cred. Adica acum 5 ani cand lucram se putea. Vedem.

 

Mariana ce sunt centrele de vacanta? Poti sa-mi dai un link ceva, ca eu am gasit doar aberati. 

O sa fie greu cu fata ca o duc la cresa si pana se va obisnui... 

 

Edit.

Am gasit ceva dar e cam mic al meu la 4 ani pt asta, parca. Nu stiu daca sunt pregatita sa-l las singur in vacanta :)

 

http://ecceeducatia.wordpress.com/centrul-de-vacanta-mamaruta/centrul-de-vacanta-mamaruta-2012/

Banuiesc ca e ceva de genul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica il trezesti si in vacanta la 7 si il duci de acasa la centru in loc de scoala . Si mie mi se pare foarte obositor chiar daca doar se joaca.

Nu mai spun daca e vorba de copii ce tot anul scolar stau si la after dupa orele de scoala ...

Sunt prea multe ore la rand prea multe zile consecutive.

De aceea le prind si lor bine cateva zile de zapada   [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, Mamica, nu se plange nimeni de vacantele copiilor, nu vrea nimeni sa scape de ei, ducandu-i la gradinita si in vacanta (eu, cel putin, nu [:D])

Insa, cum zicea si Ela, este greu cu serviciul, nu-ti poti lua atatea zile libere  cate au copii vacanta, chiar nici cumulat cu sotul.

Bunici disponibili, chiar nu are toata lumea, ghinion! Ori lucreaza si ei, ori au probleme de sanatate si nu pot, ori nu vor, ori nu mai exista, ori, ori, ori...

Eu, care lucrez pt cont propriu si imi mai pot ajusta programul, am cautat sa-mi tin copiii acasa in perioada vacantelor, ma mai ajuta si parintii, chiar daca nu full (adica nu ar putea zilnic x ore). Dar au mai fost situatii cand le-am mai dus 1-2 zile, de nevoie, cand chiar eram toti ocupati.... dar in putine cazuri in atatia ani, dar stim ca  e o solutie de avarie. Am incercat sa le respect vacantele pe cat posibil si am si reusit in mare parte

 

SI nu, nu am apaelat la vreo bona, in primul rand ca nu cunosc o persoana de incredere si de calitate, careia sa-i las copiii pe mana, doi la mana, e mai costisitor, cer si 1000-1500 pe luna la 2 copii, si nu mi-as permite, nu mi se pare sa merite. Plus ca bona de ocazie cam greu, asa pe 2 saptamani din cand in cand, majoritatea cauta (pe buna dreptatte) angajamente de lunga durata, cu continuitate...

 

Sa renunti la serviciu, o perioada, e un lux pt Romania zilelor noastre...

Se discuta si la subiectul Selenei, in vest, sistemul e ceva mai flexibil, extista posibilitati pt part time, pt 80%, miercuri liber etc. In Romania, exlus. Nu am putut sa lucrez part time, cand am vrut sa ma intorc de unde am plecat, dupa CIc (era vorba de o instituei publica), am vrut part time, mi s-a zis ca ori full, ori deloc, altfel nu se poate., si nu am auzit pe nimeni cu lucrul part time, in afara de cei care sunt pe cont propriu, firma proprie sau PFA (dar nu pot fi toti asa).

Asta e, ne adaptam Romaniei zilelor noastre.... Speram si in vremuri mai bune....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...