Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pofte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E crunt in zona dar nu asa rau ca mai in sud.

Eu stau pe deal.

Dar pe cimpurile cu tot felul de plantatii s-au format ' lacuri' si sint lebede si giste pe ele.

 

Si inca ploua [fri] 

Foarte multe strazi sint inchise  din cauza de caderi de copaci sau inundatii.

 

La mine in curte pe alee unde am pietre apa balteste nu mai are unde sa se duca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce este in Somerset 

 

 

http://metro.co.uk/2014/02/10/somerset-floods-overwhelm-island-fortress-built-to-protect-1m-home-4297851/

 

Sotul meu azi a venit mai devreme acasa ca business park-ul in care lucreaza e aproape inundat.

Miine cica s-ar putea sa lucreze de acasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea tort de zahar ars, reteta trimisa subsemnatei de catre Mihaela, care la randul ei o primise de la Daria (traiasca reteaua de retete DC [flo2] [pk] ) Deci, cu cuvintele Mihaelei (sar'na, Miha!)

 

"intr o oala puneti la caramelizat cca 200 g zahar, apoi tapetati cratita.
pasul 2: intr un bol incapator mixati 1 l lapte + 8 oua intregi + 8 linguri zahar + aroma de vanilie si turnati in cratita tapetata.
pasul 3
: intr un alt bol faceti pandispan clasic de 6 oua: bateti tari albusurile, adaugati galbenusurile + 6 linguri zahar + 6 linguri faina + 1 praf de copt; eu mai pun coaja rasa de lamaie
turnati si acest amestec in cratita, peste laptele cu oua.
bagati la cuptor cca 50 minute la 180 de grade.
scoateti, lasati sa se raceasca, apoi rasturnati prin manevra rapida in farfurie si bagati la frigider.
rezulta tortul cu crema de zahar ars si blatul gata insiropat

 

Asadar, peste zaharul caramelizat pui amestecul de lapte cu oua si peste pui compozitia de blat...nu se amesteca,decat foarte putin...insesizabil
toata prepararea nu dureaza mai mult de 40 de minute...eu in comp de lapte pun esenta rom,in cea de blat pun essenta vanilie si ca un pont,lasati-l sa se raceasca si dupa ce s-a racit bine,il puneti pe un platou...eu il puneam imediat si se turtea blatul"

 

Mie mi-a iesit foarte bine, desi sunt cam antitalent la dulciuri. Pun si poza [:)]

 

Lapte praf nu am, dar am ochit eu ca pe website-ul de unde comand acum haleu romanesc (sar'na Letitia pentru pont [flo2] ) au lapte praf Raraul, cand fac urmatoarea comanda iau si fac si cioco de casa, tare bine arata  [pk] [pk] [pk]

post-26518-0-25426600-1392149270_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ab, da... e jale pe acolo, imi pare rau de saracii oameni de atat timp sub ape! bine ca soacra mea sta mai la nord oleac, oricum ea e cu pluta mereu, deci nu e bai cu ea  [:D] [:-)))]  [:-)))] Sotul meu a lucrat sapt trecuta de acasa din cauza de greva la metrou si lene mare sa mearga prin traficul super aglomerat cu bicla, ca el numa asa merge la munca, ii e sila de metrou la ora de varf.

 

Dark, pe ce site comanzi laptele praf Raraul aici? Al meu a venit direct de la sursa din Ro, dar am terminat stocul si pe albinuta.co.uk zice ca e produs indisponibil?! 

 

Corina , mi-ai facut pofta de coltunasi, chiroste cum le zice pe la mama in nordul Moldovei [soricel] , maine execut o portie mica pentru mine, cu branza sarata [pofticios] ...si mamaia mea face placinte cu varza, dar mie nu imi plac, mai degraba prefer coltunasii cu cartofi  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, aoleu, m-am uitat din nou si asa e, ai dreptate, e out of stock [smulgpar] [batcap]  Acolo ma uitasem, si m-am bucurat ca l-am vazut pe lista lor.  O sa-i cer atunci mamei sa-mi aduca, vine saptamana viitoare sa-si viziteze nepotii.

 

Aveti grija de voi, fetele "down south", ca vad ca e cam jale pe la voi. La noi azi a nins....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...