Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pofte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna! Imi cer scuze pentru intrebarea mea off topic. Ar putea sa-mi zica cineva cat inseamna un pliculet de praf de copt masurat cu lingurita? Am gasit praf de copt doar in recipient mare, iar la retetele unde se specifica "un pliculet" de praf de copt nu stiu cat sa pun. Multumesc frumos!

Esti chiar on topic  [flo2]

 

"Gospodina" din mine (sint de fapt un mare antitalent) cind scrie asa pun o lingurita rasa  .....si eu praf de copt tot in cutie mare cumpar, si eu mereu il sting cu otet.

 

Poate sint doamne mai pricepute sa iti zica ....dar eu asa fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphitza, aoleu, m-am uitat din nou si asa e, ai dreptate, e out of stock [smulgpar] [batcap]  Acolo ma uitasem, si m-am bucurat ca l-am vazut pe lista lor.  O sa-i cer atunci mamei sa-mi aduca, vine saptamana viitoare sa-si viziteze nepotii.

 

Aveti grija de voi, fetele "down south", ca vad ca e cam jale pe la voi. La noi azi a nins....

De ce nu folosesti lapte praf de aici?

Mie chiar imi place .......adevarul e ca fac ciocolata cam la 10 ani.

Voi la ce mai folositi laptele praf?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Imi cer scuze pentru intrebarea mea off topic. Ar putea sa-mi zica cineva cat inseamna un pliculet de praf de copt masurat cu lingurita? Am gasit praf de copt doar in recipient mare, iar la retetele unde se specifica "un pliculet" de praf de copt nu stiu cat sa pun. Multumesc frumos!

 un pliculet are 10 grame, echivalentul a doua lingurite rase, o lingurita cu varf sau o lingura rasa.

iata echivalenta grame/lingurita sau lingura pentru ingredientele folosite de obicei la gatit

http://prima-zi.blogspot.ro/p/masuri-in-bucatarie.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand fac placinte (o data la 5 ani [batcap] ) fac cu varza ,cartofi si branza (in stil ardelenesc)

Aluatul e ca cel de paine.

- Varza taiata fidea o calesc in putin ulei si (eventual adaug ceapa tocata)sare ,piper si putina apa sa nu se arda.O las pana e patrunsa bine si o las la racit. 

- Cartofii ii fierb in coaja, apoi zdrobiti si amestecati cu ulei fierbinte unde am calit o juma' de ceapa ca-i da un gust tare bun.

- branza : de obicei telemea ,amestecata cu cozi de ceapa verde si piper  sau cu branza de oaie (cand am de acasa) si le servesc fierbinti cu smantana acida deasupra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, retete sunt destule pe net.

ce-mi amintesc eu despre placinta cu varza facuta de bunica : folosea varza cruda, nu murata. aluatul cred ca era din acela obisnuit, ca de paine. intindea foaia, punea varza taiata fin (nu stiu sa-ti spun daca o calea inainte sau nu, daca punea ceapa sau alte condimente), impacheta placinta pana capata o forma rotunda si dimensiunea unei farfurioare de desert, ca sa incapa la fix in tigaie. placinta o prajea sau cocea in tigaie, pe aragaz. nu-mi amintesc sa fi mirosit a prajeala sau sa iasa fum, deci cred ca doar ungea tigaia cu ulei si cocea placinta in ea...cred...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...