Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei scumpi de noiembrie-decembrie 2013 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa e fetelor. Mai intru si eu in panica cand vad ca sanii sunt moi. De gras e gras laptele, poate e satios si nu-i trebuie mult , ca nu suge decat 10 min. Rar suge din ambii sani. Intoarca capul cand i-l dau pe al doilea. Am muls zilele trecute cand am mers la ecografia de sold si cand am spalat biberonul ca mai ramasese putin in el, am pus in mana si era gras bine. Noaptea daca trec mai multe ore se fac sanii piatra, in rest ziua sunt moi. Ehhh sa speram ca e ok, o sa ii monitotizez greutatea . :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici de brumarei scumpi si frumosi,

 

Sunt o mamica de la Minuni de noiembrie-dec 2012:) si am intrat, cu zambet, curiozitate si placere sa rasfoiesc cateva pagini ale mamicilor de brumarei din acest nou capitol.

Vreau sa fac cateva mici mentiuni, cu dorinta ca ele sa ajute si sa nu se erijeze in "ea stie mai bine".Vreau doar sa fiu de folos un pic:), atat.

 

1. Pentru cojitele de pe cap, uleiul de masline este excellent, masat pe pielea capului cu o ora inainte de baita, acoperit capsorul cu o caciulita (daca accepta bubulinii vostri, la noi era cu jale mare:)), apoi spalat usor si  masat cu peria aceea speciala de bebei (mai aspra) care vine "la pachet" in kit-ul lor de frumusete:), iar la sfarsit pieptanat usor; veti fi surprinse de cat de repede vor scapa de ele si cum va incepe sa creasca un par superb, curat, stralucitor, nou nout!

 

2. Nu va grabiti cu diversificarea, daca aveti papa sufficient.

 

3.Cineva spunea/intreba aici de suc de portocale la bebei asa mici.O mare greseala, da, fiindca este acid si organismul lor inca nu e pregatit sa tolereze toata acea aciditate..In plus, unii bebelusi mai au si reflux gastric si in cazul acesta tot ce e acid ii chinuie, dragii de ei..

 

4. am citit si o postare despre schimbat formulele de lapte.Un sfat bun, da;noi am schimbat 7 tipuri pana am gasit ceea ce ii mergea bine.Mare atentie la cele care sunt pe baza de soia, constipa ingrozitor!

 

5.Pentru bubite aparute asa aiurea, e foarte buna crema de galbenele (care face minuni si la funduletele cu eritem), dar la fel de buna este si apa termala, care nu trebuie sa va lipseasca din geanta, va va ajuta de multe ori.Aveeno sau Vichy sunt minunate.

 

6 Uleiul de migdale dulci este fantastic pentru masajul bebelusilor.Folositi-l ca atare, fara nici o alta combinatie.Cu cat mai putine produse si cu cat mai naturale, cu atat mai bine.

 

7. masajul este fantastic in constipatiile rebele, mai ales cel tip bicicleta, insa cautati pe you tube  masajul special care se face pentru constipatia la bebei, e f util. Mai tarziu, sucul de morcov crud va face minuni.

 

Pentru dermatita atopica, -e posibil ca de aici bubitele, uneori, crema cu ovaz Aveeno, Eczema care, speciala pentru acest gen de probleme, e f buna.

 

ei, cred ca ar mai fi si altele de scris, dar e trecut de mult de miezul noptii la noi si eu mai am inca de pregatit cate ceva pentru bubulinul meu, asa ca va doresc clipe minunate, de neuitat, alaturi de bebeii vostri frumosi si va rog sa primiti postarea mea fara sa va suparati ca am dat buzna.Am scris totul cu drag.

 

sanatate si numai bine tuturor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dim si de la noi!!!

 

bubulina, ms mult de sfaturi!!!se poate spune k te "cunosc"!!!am citit mult la odiseea voastra, ti-au fost colege cateva foste "aspirante optimiste" cu care eu mi-am inceput drumeyia pe DC!!

 

 

eu am sa incep sa mai scriu dintre ele, pt k se pare k memeroia imi joaca feste cam des, de altfel nu-mi aduc aminte cum procedam nici cu Iustin in anumite sit, parca as fi la primul copil, cred k singurul lucru la care sunt mai relaxata este la felul cum il tin in brate, il iau( am scapat de teama k se rupe sau sparge [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] )!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!

Multumim bubulina de sfaturi. Si eu ii fac masaj cu ulei de migdale ..imi ramasese din sarcina ,pt ca imi luasem de imi dadeam pe burtica, o sticla mare (gandindu-ma ca imi voi da in nestire) si ii place + jhonson cu miros de musetel. Imi place mie mult cum miroase asa ca le-am amestecat :))

Noi o noapte bunicia. Pt prima data a dormit aproape 5 ore minune. Dar dupa trezire , papat si adormit la loc.. au urmat treziri din aproape 2h in 2h cu fataiala. Cum de imi permiteam sa il bag al somn daca el e odihnit.

Si asa s-a frichinit ca imi venea sa il arunc pe geam.. glumesc.. nici macar pe burtica mea nu statea .. ziceai ca are tepi.

Va pup si va urez o zi frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata la pranz :-)

 

Multumim Bubulina. Cum sa ne suparam, din partea mea esti invitata sa ne scrii de cate ori vrei. :-). E important sa primesti sfaturi de la cineva care a trecut recent prin asta.

 

Noi azi trebuie sa mergem sa rezolvam din treburi , vine bunica si sta cu el, am muls deja vreo 110 ml sa ii dea in caz ca intarziem. Oricum vreau sa ii dau sa pape inainte sa plecam. :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...