Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Postul intermitent


Recommended Posts

Am citit pe forum despre foarte multe diete,metode de slabire pe care le folositi,insa nu am gasit nici o mentiune despre metoda de slabit ,care impune postul intermitent.

 

Am gasit mai multe variante ale ei,insa cea aparuta recent,Renegade mi-a atras atentia pentru ca in afara pierderii in greutate,promite si o crestere in masa musculara,fara exercitii fizice extenuante.

Exercitiul fizic,este totusi parte componenta a dietei,insa efortul nu trebuie sa fie mai lung de 20 de min.si trebuie sa fie intens,cu greutati. ( exercitiul fizic se face dupa 10-12 ore de post,cand rezervele de glucoza ale organismului sunt terminate,iar corpul trebuie sa apeleze la rezervele de grasime).

 

Principiile dietei,sunt cele in voga acum,mai multe proteine,carbohidrati sanatosi ,nuci,seminte,folosirea uleiului de susan,masline la salate,si cel de cocos pentru gatit.

 

Ceea ce diferentiaza dieta,de celelalte este postul de 16 ore,intre ultima masa si micul dejun. Se pare ca in perioada postului,stomacul neavand nimic de digerat,rezervele glucidice se termina rapid,iar corpul intra in chetoza ( se ard grasimile),in acelasi timp se activeaza hormonul HCG,care duce la crestere in masa musculara.

 

O alta noutate,este ca masa consistenta se ia seara.

 

Sunt curioasa de parerile voastre,caci intr-adevar este o dieta ce contrazice tot ce am auzit pana acum,insa are foarte multi adepti in SUA si Canada,iar rezultatele sunt peste asteptari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E destul de laconic descrisa in link ul promo pe care mi l-ai dat.Un lucru m-a frapat.23 LBS DE MASA MUSCULARA CASTIGATA IN 6 LUNI???Asta e gogorita, crede ma...Barbatii care fac body building, si care au  regim de antrenament si hrana special pentru castig de masa, care se indoapa cu suplimente, nu prea reusesc mai mult de 4-5 kg de masa /an...Da mi voie sa ma indoiesc sincer ca e posibil sa castigi peste 10 cu antrenamente moderate...Mai ai alte link uri?Ca principii pare f ok, dar as vrea sa vad orientativ care sunt perioadele de fasting si cam din ce e compusa dieta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat putin dupa Warrior diet si se pare ca exista de la sfarsitul anilor 90.

Eu am citit o varianta imbunatatita a dietei Warrior,acum 2-3 ani care se numea Eat Stop Eat,care la vremea aceea mi s-a parut buna, caci nu vorbea de "ghiftuirea" aceea nocturna,care mie mi se pare o aberatie. Insa micul dejun cu fructe si nuci mi se parea ideala,o supa putin mai tarziu iar apoi masa bogata.

 

Nu am incercat dieta la vremea respectiva,caci era exact ceea ce fac eu de aproape 20 de ani - insa greseala in cazul meu ,numarul mare de carbohidrati,treceau cateodata luni si luni fara sa mananc carne,oua branza.

 

Ultima varianta este Renegade

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Omul vrea sa isi vanda cartea - normal vrea bani.

Fiind dieta noua,si pe youtube ,informatiile sunt putine , insa am gasit multi sportivi care urmeaza alte variante ale dietei,pe principiul acesta.

 

Mai jos este un interviu cu o campioana de fitness care da explicatii foarte interesante.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Vu387MHVs_4

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum functioneaza dieta ?

 

Ziua se imparte in trei sectiuni:

 

- faza de post (16 ore)

- faza de mancat putin - in revista o descriu undereating (4 ore)

- faza de mancat abudent ,overeating (4 ore)

 

De ex. daca masa de seara se ia la ora 20,micul dejun se va lua la ora 12.

 

Pentru micul dejun se recomanda suc de legume sau bautura proteica amestecata cu spanac,sau orice alta  combinatie de proteina care se digera usor,si legume care sa nu contina amidon.Ca ex: peste,oua,nuci,iaurt.

La categoria fructe recomanda numai afine,zmeura,capsuni  - si altele din categoria berries.

 

Masa urmatoare ,numita si festin culinar, carne + legume,fara limita,pana se ajunge la saturatie.

 

Pe parcursul zilei se recomanda 2 litri de apa,ceaiuri neindulcite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...