Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Postul intermitent


Recommended Posts

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ceva asemanator am inceput si eu, Luna, si eu care credeam ca am descoperit coada de la pruna  [:)]

Se numeste the Venus Factor, si e tot pe bani, dar mi l-am luat pentru ca stiam ca o sa ma motiveze macar pentru ideea ca am scos bani din buzunar. 

Metoda e foarte asemanatoare cu ce descrii tu, doar ca pe ici pe colo difera. Nu scrie nicaieri cat anume poti slabi cu ea, ci trebuie sa iti calculezi in functie de inaltime, de conformatie, de osatura.

Apoi, la Venus-ii astia nu conteaza cat anume sau ce mananci seara, dar pentru ca e tot pe baza de post (16 ore), logic ar fi ca cina sa fie cea care completeaza totalul de calorii de peste zi. Deci, daca oricum ai trecut peste micul dejun si apoi la pranz ai mancat mai echilibrat, pentru ca inca te mai abtii si te gandesti la calorii, seara poti sa adaugi restul pana la maximum necesar de calorii.

 

Dar se aseamana in ideea ca sari peste mic dejun, ca trebuie sa ii lasi corpului niste ore de post negru ca sa poata arde, si ca exercitiile nu trebuie sa fie cardio ci greutati.

Oricum, eu ma tin de el, programul in sine e 12 saptamani, dar eu nu vreau doar sa il tin 12 saptamani ci sa vad daca ii pot da un locsor in obiceiurile mele zilnice.

Si iti urez succes, poate mai intri sa ne spui daca e ceva de capul lui Renegade  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu  sunt inca in faza de cercetare...ma apuc de dieta in prima zi cu Luna plina - undeva la mijlocul lui februarie.

 

Eu m-am hotarat sa tin dieta 16 saptamani .

 

Cu postul o sa ma descurc bine,caci am experienta indelungata in domeniu,insa cu proteinele animale o sa imi fie mai greu.

 

Am cumparat si cartea - sper sa o termin in cateva zile.

 

ziki, de Venus factor nu am auzit - tu la a cata zi esti? Rezultate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu sunt la a 9-a zi de dieta si pana acum totul merge conform planului.

 

Aveam ceva temeri cu nemancatul timp de 16 ore,dar se pare ca nu este atat de dificil precum pare - in ultimele doua zile am observat ca nu mi-e foame nici cand a venit timpul mesei,ceea ce nu mi s-a mai intamplat pana acum.

 

Un alt lucru pozitiv este ca noaptea nu ma trezesc cu foame de lup si nu pot sa adorm cum mi s-a intamplat cand faceam dieta daneza sau faza de atac de la Dukan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Deci in fiecare zi maninci la prinz si seara si o data pe luna, 2 zile post cu lichide? Cit ai dat jos pina acum? Faci si sport?

Eu sint intr-un blocaj la montignac si as vrea sa deblochez cu ceva.Cel mai sigur vooi vedea o schimbare ,cind se incalzeste putin si ies sa alerg.

Luna ,pe 6 martie vin 9 zile in emirate. Sper ca voi avea vreme buna de plaja si balaceala.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dulcetica, la platou se recomanda sa mananci bine 2-3 zile,dupa care intri la dieta din nou.

Dieta cu lichide nu are legatura cu dieta Renegade,e mai mult pentru purificare.

 

Eu mananc cam de 3-4 ori pe zi,

 

Ex meniu de ieri : ora 12 - rodie cu iaurt

                ora 14 - salata asortata cu piept de pui

                ora 17 - ou fiert cu mustar Dijon,o felie de paine proteica 

                ora  19 - salata de tuna cu rosii,castraveti murati.

Azi mi s-a facut foame numai la ora 14 - chiftelute din piept de pui la cuptor si rosii,

putin mai tarziu imi fac niste clatite dukan (iaurt,ou,faina de ovaz) iar seara voi manca cartofi copti cu branza de vaci,patrunjel,smantana,7 migdale.

 

Dieta da o mare libertate in alegerea meniului,insa ca regula orice masa trebuie sa contina proteine.

Poti sa te inspiri din dieta paleo,ketogenica,Dukan.

 

Ceai,cafea se poate bea insa nu ai voie sa depasesti 25 de cal. - indulcitorii artificiali nu sunt agreati de cel  care a creat dieta.

 

 

In ceea ce priveste vremea,e foarte frumos (29-30 de grade) - poti pleca acasa frumos bronzata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeam ieri ca actorul Hugh Jackman,s-a tonifiat tot cu ajutorul dietei de 8 ore pentru rolul din Wolverine ( nu am vazut filmul,insa in revista avea niste muschi super - el consuma 6000 calorii pe zi).

 

dulcetica,sport se recomanda cam de 3-4 ori pe saptamana nu mai mult de 20 - 30 de minute,insa intens cu greutati.

 

Culmea,nu recomanda alergare si nici exercitii cardio spunand ca e pierdere de vreme si genereaza stres inutil asupra organismului .

 

Oricum,exista atatea contradicitii intre diete si regimuri de sport - fiecare trebuie sa gaseasca calea de mijloc si sa isi observe cu atentie reactia organismului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am mincat numai aiurea in ultima vreme si avind in vedere ca plec joi ,practic n-are sens sa mai incep ceva, acum. Cind ma intorc voi fi cuminte la superlativ si dau jos tot ce voi pune.

Cit ai slabit pina acum ,in cite zile si cum arati? Se vad muschii?

Eu nu sint genul numai fibra si parca n-as crede sa-mi apara din senin.

Si Montignac spune ca sportul nu ar merita deranjul.

Voi fi pe baricade incepind de pe 17 martie.

Pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...