Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Postul intermitent


Recommended Posts

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da. Sunt multumita de rezultatele obtinute,pentru ca in general slabesc foarte greu.

 

Am facut si sport - antrenamente cu greutati de 3 ori pe saptamana cate 40 de minute + bicicleta eliptica 20 -30 min ,alergare 5-6 km de 3 ori si inca 2 ore de tenis saptamanal.

In afara de asta mai folosesc stepperul seara cand ma uit la televizor.

 

Cel mai mult ma incanta faptul ca nu am pofta de dulce,si nu simt foamea si poftele care ma apucau cand tineam alte diete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am terminat dieta - m-am hotarat sa o tin 4 luni.

 

Dieta se numeste Renegade - ar fi multe de spus,insa pentru a intelege cum functioneaza va trebui sa iti faci putin timp ca sa citesti ce am scris pana acum.

 

Nici eu nu am auzit de ea,inainte sa ma apuc,are principii controversate,care intra in conflict cu ceea ce am fost invatati pana acum in materie de nutritie.

 

Indiferent de dieta pe care o urmam, rezultatele nu vin peste noapte, e nevoie de multa rabdare,perseverenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mituri demontate de dr.Andrei Laslau (adept al dietei ketogenice) 

 

Am adresat aici trei mituri : 

1 ) ora de masa - nu conteaza cand, ci mai ales ce si cat !

2 ) e musai sa ai multe mese mici de-a lungul zile - o aberatie, care e buna pentru un sportiv de performanta cu antrenamente intense, nu pentru omul semi-sedentar care vrea sa slabeasca !

3 ) sa nu mai mananci dupa 6 seara - nici asta nu merge in practica, mai ales daca te culci tarziu - 00:00, 01:00 - pentru ca nu poti sa te culci din cauza senzatiei de foame si dai iama prin frigider, mananci iar ce nu trebuie si nu slabesti !

 

ma uimeste cita lume ia de bune teoriile acestui... hmm... doctor. 

dieta si principiile promovate de el sint... ..... ..... n-am cuvinte sa descriu. 

 

putem pacali corpul prin multe metode ca sa pierdem kilograme, in realitate ne pacalim pe noi insine si ne sabotam cel mai de pret dar: sanatatea.

 

ca doctor ar trebui sa stie de existenta ritmurilor circadiene - fiecare organ are un program de functionare si anumite ore in care atinge maxima performanta; pentru ca digestia sa fie optima, de exemplu, micul dejun se ia intre orele 7-8am iar prinzul intre orele 12-1 max 2 pm (atunci are loc cea mai mare productie/secretie de bila, HCl, enzime si alte substante care participa la digestie)

Dupa ora 7 secretiile sucurilor digestive sint mici spre deloc de aceea nu e bine sa mincam seara.

 

Digestie - Absorbtie - Utilizare, aceste 3 fenomene sint esentiale si vitale cam pentru TOT. Daca digestia nu se face corect, micronutrientii nu vor fi absorbiti, ca atare nici utilizati pentru metabolismul celular. Daca celulele sufera, organele sufera. etc

 

Toata lumea stie cum si ce sa manince, putini stiu sa se hraneasca.

E trist cind mai vine si un doctor si spune ca e ok sa maninci cina la miezul noptii doar pt ca programul de viata nu permite altfel.

 

Nici nu ma mai leg de faptul ca promoveaza carnea si grasimile animale in exces  [alcool]

 

Cind esti tinar, merge... Mai tirziu apar consecintele si nu stim ce sa facem cu ele...de obicei le tratam pe ele, in loc sa mergem la cauza initiala a problemei (pe care desigur nu o intuim)

 

M-am intins prea mult...sorry dar ma apuca frustrarile cind vad atitia "guru" conducind oameni de buna credinta spre viitoare neajunsuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fapt dr.Laslau promoveaza o variatie a dietei Atkins - proteine + grasimi.

 

Dr.Atkins insista insa pentru 3 mese principale + 2 gustari. 

 

Eu nu am luat mic dejun ani si ani pe principul ayurvedic ca 8 ore asimilam,8 ore digeram,8 detoxificare si nu am avut  exces de kilograme desi alimentatia era extrem de nesanatoasa.

 

Dupa ce am inceput o alimentatie "echilibrata",mese mici si dese am inceput sa iau in greutate,desi faceam sport. 

 

Nu spun ca a sari peste micul dejun e solutia pentru a slabi,insa,la mine functioneaza perfect si la multi altii,care au adoptat o dieta cu pauze lungi intre mese.

 

In acelasi timp,sunt foarte multi care mananca bine la micul dejun,la pranz si seara si mai iau si gustari si au un corp si psihic de invidiat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nici nu ma mai leg de faptul ca promoveaza carnea si grasimile animale in exces  [alcool]

 

 

M-am intins prea mult...sorry dar ma apuca frustrarile cind vad atitia "guru" conducind oameni de buna credinta spre viitoare neajunsuri.

 

Cu unele principii de ale lui (pardon dr.Atkins ) sunt de acord,mai putin cu consumul de grasimi (cascaval,smantana,grasimi animale fara limita) .

Noile cercetari arata ce de fapt ,consumul de proteine,sunt cele care contribuie la reducerea apetitului si starea de bine a celor care urmeaza dieta ketogenica,si nu celelalte tipuri de grasimi animale,care trebuie limitate cat mai mult.

 

Dr.Dukan a adus o varianta imbunatatita a dietei Atkins,iar faza 3 si 4 mi se par de bun simt pentru o dieta sanatoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Luna, in Ayurveda de fapt se recomanda mic dejun intre orele 7-8am. Verifica-ti sursa de informatie..

 

Proteina animala, mai ales in forma "gatita", e daunatoare corpului din x motive.

Nu sintem meniti sa mincam carne...anatomic si fiziologic tractul digestiv nu e echipat sa proceseze asa ceva.

Nici un animal carnivor nu prajeste carnea... o maninca cruda...asta inseamna sa fii carnivor adevarat :)

Prin procesare se altereaza/denatureaza dpdv chimic pretioasa proteina pe care toata lumea o ridica la rang de "super needed food".

Ce ii trebuie corpului sint de fapt aminoacizii pe care, ca sa ii ia din carne, trebuie sa descompuna ce-a mai ramas din proteina aia prajita/ coapta/ fiarta/ moarta, sa vada daca mai gaseste ceva util...de obicei nu, pt ca temperatura inalta distruge micronutrientii. Aminoacizii se gasesc in regnul vegetal din plin, in forma usor biodisponibila, simplu de absorbit si folosit pt corp.

Carnea este un mare reziduu toxic, pe care corpul se lupta din greu sa-l evacueze si daca organele de eliminare (rinichii, ficatul) nu sint super strong (si de obicei nu sint...) toxinele sau desheurile metabolice raman in corp, mai precis in sistemul limfatic ce devine "constipat"...altele sint depuse prin diverse tesuturi (exemplu acidul uric care duce la guta, etc)

 

Dietele hiper proteice sint bombe cu ceas. 

 

Satietatea e alta problema... cind maninci ce trebuie, cantitatea nu mai are nici o importanta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure, cred ca e cam exagerat sa spui ca tractul nostru digestiv nu e facut  sa proceseze carnea :)))) de fapt, e exagerat.

Noi suntem omnivori, adica mancam de toate.

Carnea este sanatoasa, dar nu orice fel, nu oricum preparata si nu in exces.

 

 

 

Luna, acea recomandare cu mancatul pana la ora 18 este evident ca nu poate fi aplicata in cazul celor care se culca la 12 noaptea.

Nu e din cauza sucurilor digestive, e din cauza ca ideal este ca dupa ce mananci sa mai existe putin efort fizic ca sa 'muncesti' mancarea ingerata. Daca mananci la 20 si te pui in pat nu te ajuta cu nimic la slabit. la fel nu ajuta daca la ora 18 ai mancat ultima masa si dupa aia te culci.

Ideal este ca ultima masa sa fie la un interval de cateva ore inainte de mancare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

nu cred ca e exagerat. diferentele intre cele sistemele celor 2 specii sint mari.

sintem adaptati oarecum sa consumam carne dar asta e altceva.

faptul ca trebuie s-o preparam si s-o asezonam inainte sa ne putem uita la bucata de carne, spune tot

 

lungimea extrema a intestinului uman (comparativ cu cel al carnivorelor) nu permite evacuarea suficient de rapida a carnii (care mai si constipa de altfel), motiv care conduce la putrefactie si aparitia parazitilor intestinali...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...