Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Postul intermitent


Recommended Posts

Allure, la ce conferinte se discuta?

 

Cand am spus ca nu a iesit nimic pozitiv la pacienti ma refeream bineinteles la analiza scaunului, nu la partea vizuala.

:)))

 

Pana acum toti parazitii despre care am citit pe net si pe care i-am 'vazut' in diverse emisiuni TV au fost cei pe care i-am invatat la Parazitologie si la Parazitologie tropicala. Altii nu. Ai vreun link cu nou aparutii? ca's curioasa ce s-a mai descoperit.

 

 

pana sa ajunga parazitii cunoscuti in oganele in care se dezvolta trec printr-un ciclu celular si nu sunt deloc afectati de secretia gastrica.  in plus exista mecanisme de aparare, HP de exemplu migreaza acolo unde nu e acid, in profunzimea peretelui gastric.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  

constipatia e un termen relativ... pina nu demult credeam ca daca ai un scaun "sanatos" in fiecare zi esti "normal". realitatea e ca daca nu ai minim 2-3 pe zi, se cheama ca esti constipat.

deci, da...este multa lume constipata :)

 

 

 

Si eu stiam ca un scaun pe zi e suficient - chiar m-am bucurat cand am ajuns la "performanta" zilnica.

 

Eu prefer sa cred ca nu am viermi intestinali - recunosc ca nici nu as avea curaj pentru o "inspectie" vizuala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

"produsul final" al procesului de alimentatie este la fel de important si chiar mai semnificativ decit materia prima, adica mincarea...

 

din inspectia visuala a "scaunului" se pot citi multe aspecte de sanatate.

forma, culoarea, dimensiunea, textura, "elementele extraterestre" respectiv eventualii paraziti [:D] etc... toate furnizeaza detalii importante despre cit de bine si eficient functioneaza tubul digestiv. De ce sa ne fie frica sa-l analizam? :)

 

mirosul e un alt indicator important :)))

nu dezvolt aici ca deja e super off topic. alta data la alt subiect.

poop talk is good.  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Foarte interesanta tema. Mi-ar placea sa stiu mai multe despre subiect.

 

Ai citit vreo carte pe tema asta?

 

Cu ani in urma am fost intr-un grup de suport pentru cei ce foloseau Colon cleanse si am fost socata de ce postau fetele.

 

Eu urmaream doar consistenta insa nu m-am pretat la fotografii,analize amanuntite - cred ca muream pe loc daca vedeam ceva ce misca.

 

Am oroare de rame,viermi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

nici eu nu suport ramele..

daca faci tratament, nu mai misca nimic, stai linistita.

 

din pacate curatirea intestinelor nu e o metoda bine promovata. daca nu esti informat pe cont propriu, nu-ti spune nimeni ce important e si ce beneficii aduce.

trebuie sa citesti singur.

experienta altora este de asemenea o sursa buna de informatie. poate cea mai buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ieri citeam de o alta varianta a postului intermitent - The every other day diet - in care se alterneaza o zi de alimentatie normala,cu una de post (in care nu se vor depasi 500 de calorii).Dieta e recomandata in primul rand celor care isi doresc sa piarda ultimele 2-3 kg.,fara a se infometa sau a-si schimba radical obiceiurile alimentare.

 

Se pare ca autoarea a avut ca sursa de inspiratie The fast diet a lui David Morsley,in care subiectii se alimenteaza normal 5 zile, dupa care urmeaza 2 zile in care nu se vor depasi 500 de calorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Luna ,vezi ca le-ai molipsit si pe fetele de la monti cu poatul intermittent si vor s-o faca a la monti . Ai identificat vreo variant digitala a cartii sau unde se poate citi un pic despre ce ar trebui mincat /cum /cind si de ce?

Cind am vazut prima data luna aceasta la tine in poza, am crezut ca-i ceva artistic,asa ca atunci cind am vazut-o live ,nu mi-a venit sa cred.Superb!

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am trecut pe aici cam demult.Se poate face si in varianta Monti,de ce nu?!

 

Varianta de post intermitent aleasa de mine este Renegade diet - de Jason Feruggia,insa cum am mai tot scris sunt n.de variatiuni,toate avand un factor comun pauza mai lunga intre mese decat ne-am obisnuit.

 

La inceput e mai greu,dupa care devine obisnuinta.Eu am intrat incet in luna a patra cu dieta si pot spune ca nu m-am simtit niciodata mai bine ca acum.

 

Pentru prima oara in viata,pot spune cu mana pe inima ca NU MI-E FOAME! desi sunt la dieta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...