Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Parul gras


paty2014

Recommended Posts

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Corina...supliment pentru ...par gras?????Adica vrei sa spui ca luind supliment,dispare parul gras?

 

Incearca sa nu-l mai speli asa des(desi stiu ca e o problema in momentul in care trebuie sa mergi la serviciu),ai grija la produsele cosmetice pentru par folosite(spuma pune-o doar pe virfurile firului d epar,incearca cit mai putzin contact cu pielea capului),ai grija la samponul folsoit.

 

E o problema cu care se confrunta mai multa lume,solutzie universala nu exista...trebuie doar sa gasim ceva ce ni se potriveste noua.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dana, oricat ar parea de ciudat, aportul de seleniu si zinc are ca rezultat, printre altele, reducerea secretiei de sebum de la nivelul fetei si scalpului.

am facut si eu acest tratament, in combinatie cu anticonceptionale (la recomandarea unui medic dermatolog cunoscut la noi - mihaela leventer), pentru rezolvarea problemelor cu tenul (acnee). secretia de sebum s-a redus vizibil in cazul meu, acneea a disparut (pentru o perioada, pentru ca am facut tratamentul doar 6 luni, nu ma simteam bine folosind AC).

nu dispare parul gras :-))) ci doar grasimea din el.

am inteles ca si folosirea hennei neutre (cassia) ajuta. este o henna care nu coloreaza parul, este echivalentul unei masti-tratament pentru par.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suplimentele in sine nu te scapa de parul gras,insa combat stresul,care se pare ca favorizeaza ingrasarea parului.

 

Incearca sa te speli mai rar pe cap,nu folosi balsam,clateste -ti parul cu apa in care ai stors o lamaie. 

 

Am observat ca si dupa colorarea parului,parul nu mai este asa de gras.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dana, oricat ar parea de ciudat, aportul de seleniu si zinc are ca rezultat, printre altele, reducerea secretiei de sebum de la nivelul fetei si scalpului.

Cred ca si asta e ...de la caz la caz!

 

Stateam si ma gindeam ca in copilarie/adolescentza ne clateam la cap cu apa cu otzet si zau ca nu-mi amintesc sa fi avut probleme cu parul...poate totusi ar fi si asta o idee,o solutzie,mai laesc ca otzetul e intradevar un bun degresant.

 

Oricum,cu cit parul e mai scurt cu atit trebuie sa te speli mai des pe cap...asta e concluzia mea .Cind ai parul lung...il mai potzi "fenta"cu spalatul,cind e scurt...n-ai sanse.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...