Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

Mina, coincidenta sau nu, dar si eu asa am inceput, cu exact acele legume recomandate de pediatra ta..Atata ca eu am subtiat cu laptic de-al lor la inceput legumele fierte pe aburi..Deci tot cam pe acolo. Chiar in primele zile si la mine avea piuree-ul consistenta unei supe creme.

Si da, si eu am dat lapte in completare. Din lista de legume, doar spanacul si salata, ceapa doar in fiertura, inca nu le-am introdus.

Carnita o voi da de pe la 6 luni jumate, in cantitati mici, cam 20g (pui sau cod). Cereale doar de orez si, cred, in biberonul de dinaite de culcare.

Uleiul de masline eu nu il folosesc des, doar de vreo doua ori am adaugat putin (o lgt in piuree-ul pregatit pentru amandoi).

 

Struguri eu nu am de gand sa le dau repede. Le dau putina banana, in schimb.

De retinut merele si perele la aburi. Eu le faceam coapte. Chiar azi o sa testez. Crude mi-e frica inca sa le dau. Pana acum le-am copt sau fiert (ca in compot., dar fara zahar, bineinteles).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am fost azi la revizia de 5 luni, raportam 6710 g si lungime 64 cm sau pe acolo. Pediatra super multumita de evolutia Ghemotoacei si eu de asemenea. Atata e de bune sa ai un dr zen care sa nu te streseze cu grfice si standarde privind luarea in greutate! Altfel mandra e bine, cica nu e chiar racita, tuseste de la cei cativa mucisori pe care si i plimba din nas in gat. Am dus si baiatul la un control general si toate bune si pe partea asta, si pe el il racaia nitel in gat dar e bine, a scapat fara niciun tratament. Am primit si schema de diversificare, f pe placul meu, maine v o scriu daca am timp, oricum maine vreau sa si incepem. Acuma is nitel happy ca s ar zice ca tati s a descurcat singur cu adormit fata in seara asta, eu stau tupilata in camera baiatului cuurechea ciulita. Multam de ideea cu o bluza de a mea purtata, inca nu am aplkcat o insa i am zis sotului de smecherie si de maine am ordin sa ma imbrac numa in trixourile lui prin casa, ca dupa aia sa le poarte el cand sunt plecata :))))). S aude mormait, fug......

Felicitari Mina pentru evolutia frumoasa a ghemotoacei, ma bucur ca sfatul meu e posibil sa dea roade. Spor acolo  [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, au venit si majoritatea analizelor. Trebuie sa elimin complet lactatele(toate, nu doar de vaca) pana la 2 ani, dar SI soia, precum si alte alimente cu potential alergen (peste, ou, nuci, alune sau eventual cu atentie si rar). eu incercasem soia, nu mai facea verde, insa tot cu mucus, deci nu o tolereaza nici pe asta.

La pranz mi-am facut legume mexicane la abur si voi incerca broccoli, sper sa nu ii dea colici, am pus putin sa testez. Din cate stiu are f mult calciu si e f sanatos. 

Avea fierul 35, unde minim e 60, transaminaze 59,, eozinofile marite... 

Momentan scormonesc netul dupa retete fara lactate/soia etc. 

E un mod de viata, incep prin a considera ca ma bag si eu la dieta :)

Oricum, sfatul doc si parerea mea inclusiv este ca e mai bine pt el sa il alaptez exclusiv pana la 6-7 luni si apoi cat pot de mult, laptele praf fara lactoza si hidrolizat complet este f scump so oricum o alternativ mai putin sanatoasa pt el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina foarte buna schema de diversificare..ca o completare eu nu folosesc zeama de la legume....pun un pic de lp ca sa subtiez...iese si mai pufos . Cine are lm se poate pune bineinteles.

Da ai dreptate cu uleiul de masline..insa este cel extravirgin sau ceva de genul care cica ar fi mult mai bun......eu asa am folosit la Sebi dar dupa 6 luni.

Foarte fain robotelul, sa il stapaniti sanatosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-am uitat sa spun la schema, ca am scris-o cam pe fuga: daca bebe nu accepta ceva nou introdus, nu insistam. Completam masa respectiva cu lapte si abia a doua zi revenim cu altceva, sau cu ceva vechi. Nu stam cu 2-3 chestii pregatita doar doar o accepta ceva la masa aia. Asa cum s-a specificat deja pe aici, pana la 1 an baza alimentatiei este laptele, asa ca nu are rost sa ne stresam si noi si cupilu'. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina multumim pentru schema. Ce avantaj pentru noi cu bebeii mai mici ca invatam o groaza de la voi. Si mie mi-a zis pediatra sa mai arunc un ochi sa vad ce e cu diversificarea pentru informare, dar incepem mai tarziu

 

Alina ce bine ca Emma si a revenit asa frumos, las ca trec zilele mai mohorate...

 

Raluca, capul sus, bine ca stii cum sa eviti probleme ulterioare.

 

Elena, succes in delegatie, o sa fie bine bebe.

 

Andra, si eu am atatea emotii cu diversificarea, dar tu tre sa fii increzatoare ca Mister uite ce fain a crescut :) Imi pare rau sa te dezamagesc dar si bebelina seamana tot cu tati :)))))))))))))) 

 

Nanne, ce mai trebaluiesti tu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina foarte buna schema de diversificare..ca o completare eu nu folosesc zeama de la legume....pun un pic de lp ca sa subtiez...iese si mai pufos . Cine are lm se poate pune bineinteles.

Da ai dreptate cu uleiul de masline..insa este cel extravirgin sau ceva de genul care cica ar fi mult mai bun......eu asa am folosit la Sebi dar dupa 6 luni.

Foarte fain robotelul, sa il stapaniti sanatosi.

Eu am o reticenta in a adauga lapte (lp, adica)  in mancare, fiindca n-as face decat sa prelungesc dependenta de gustul de lapte praf. Recunosc ca e doar o idee fixa de-a mea, de cand am adaugat lapte praf in piureul lui Matei si vreo luna nu punea gura pe nimic daca nu avea lapte praf. 

Uleiul da, extravirgin am, adus tocmai din Thassos, l-am cumparat de la tanti la care stateam, ca avea si o mica uzina de presat la rece. De 2 ani folosim ulei din asta, si in mancare si cosmetic, asa ca e destul de sigur, zic eu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...