Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Na, ca uitam sa va relatez reactiile publicului, respectiv bunicile deja ingrijorate ca "fata aia are 5 luni si tu tot pe lapte o tii". Prima intrebare stupefiata a fost: cum, fara suculet de fructe?  [:-)))] A doua a fost: pai si carnea? din ce sa se sature? 

Oricum, asta la capitolul diferenta intre generatii, ca eu demult nu ma supar cand primesc intrebari din astea de la ele, le explic frumos ca da, asa voi face eu si gata. 

 

Si gata si eu cu "laptopu ala", ma duc sa curat legumele ca sta nu spun cine cu ceasu aci la fundu meu sa nu ramana sora-sa flamanda

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] buna asta, eu i-o spuneam mamei ca tine la glume :))) te pup imi place atitudinea :) stii si eu am ramas cu o gaurica in plus de la nastere :))))))) asa ca tre sa fie sotu atent :))))))) [alcool]  [alcool]  [alcool]

rasu' plansu rasu'

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, tare buna schema de diversificare, asa am zis ca o sa incep si eu, sau cam asa, adica pastarnac in prima zi, dar singur, dupa aia mai bag o leguma, cartof dulce sau dovlecel, morcov, telina etc, sa iasa ca o supa crema. Eu cred ca o sa o subtiez intai cu lm, apoi o sa vad cu ulei de masline ultravirgin. Si asa mai departe, mai o leguma, mai o fructa... in prima zi o lingurita, a doua zi doua, si tot asa. Sambata face donsoara 5 luni si 3 saptamani, de luni incepem si noi  :)) Si eu o sa fac fructele la abur (mar, para). Grozav fratiorul, mi-e o mila de baietii care vor fi interesati de Ghemotoaca mai incolo, va fi paznic de nadejde!

Ai dreptate, relaxarea face minuni (am vazut ca asa a fost si cu alaptatul)

 

Arnnia, da' nu-s deloc dezamagita, ca uite ce flacau fain am, iar tati seamana f bine cu surorile lui, care-s frumoase amandoua deci daca si junioara o ia pe linia lor... eu ma bucur. Da' gura ambilor copii a "a lu' mama", adica e pe linia familiei mele [pk]  A, inca o chestie, asta mica cand se uita la noi isi ridica spranceana  exact ca tat-su... e asa de comica [:-)))] [:-)))]

Dar nu asa comica precum ai fost tu azi... m-ai facut sa pufnesc in ris exact cand imi beam ceaiul, de mi-a dat pe nas [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Ma bucur de vestile bune de la ortoped, Alina, sper sa aveti azi o zi mai buna! [flo2] [flo2]

 

Mexxa, multumim pentru retete, o sa ma uit mai incolo, ca acum sunt cu asta mica in brate.

Mina, pai si in comert se gasesc borcanele  "carribean pork casserole", "egg custard cream" care cica pot fi date de la 4 luni incolo.... [batcap] [batcap] [batcap]

Macar pe aici totusi nu am binevoitori sa ma intrebe ingrijorati de ceiuturi, suculete, carnita, eventual sarmale, carnati si chiftele, sa se sature copilu' asta din ceva, ca ui' ce slab e (trage catre 8 ocale saraca slabanoaga). E drept ca majoritatea mamelor incep aici diversificarea intre 4 si 5 luni, sau imediat dupa 5 luni, si majoritatea de pe la 3 luni incolo alapteaza si dau si lp  (din gasca de mamici cu carucioare care mai discutam in curtea scolii sunt una dintre putinele care a alaptat exclusiv pana la 5 luni + si inca nu a diversificat) dar aici nu se apuca nimeni sa te sfatuiasca cum e mai bine, eventual daca intrebi iti spun cum fac ele si gata.

 

Pisellino, zic si eu ca daca vrei sa alaptazi si tratamentul nu e o urgenta, poti sa mai continui cu alaptatul (lapte o sa continui sa ai cat timp alaptezi)

 

Raluca, incearca laptele de migdale pentru tine, poate pe acela il tolereaza bebe. Acu' ce sa-i faci, de musai ca de voie buna....daca trebuie, trebuie [flo2] [flo2] .Dar si mama ta figura... "Deci e alergic la lapte de vaca copilu' ? Da' poti alapta daca-i alergic?" "Tu ce crezi, mama mea ? [:-)))] [:-)))] "

 

Ela, voi cum sunteti? [flo2] [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut fructele (un mar si o para) la aburi si a iesi un piuree (de fapt arata ca o spuma de fructe [:)] ) ff delicios. ]

Eu mi-am facut conopida in wok (ca m-am luat dupa ideea de "trasa la tigaie" a Minei; eu in loc de tigaie folosesc mereu wokul ca e mai rapida prepararea si e mai incapator, se foloseste si mai putin ulei) cu doar o lingura de ulei de masline (mai am voie una la cina [:)] ), ardei capia (o jumatate), o ceapa verde, pudra de usturoi si pudra de turmeric (curcuma. Alaturi am pus o bucata de peste preparat la aburi, dupa ce facusem deja piuree-ul de fructe al puilor). Ff bun a iesit. Si f slab caloric, sunt sigura.

Acum beau un ceai de plante cald si astept sa se trezeasca pisoii sa o recuperam pe Alma de la niste prieteni de la joaca sa o ducem la lectiile de teatru si muzica. Acasa mi-o aduce prietena mea frantuzoaica, asa ca m-am scos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, tare buna schema de diversificare, asa am zis ca o sa incep si eu, sau cam asa, adica pastarnac in prima zi, dar singur, dupa aia mai bag o leguma, cartof dulce sau dovlecel, morcov, telina etc, sa iasa ca o supa crema. Eu cred ca o sa o subtiez intai cu lm, apoi o sa vad cu ulei de masline ultravirgin. Si asa mai departe, mai o leguma, mai o fructa... in prima zi o lingurita, a doua zi doua, si tot asa. Sambata face donsoara 5 luni si 3 saptamani, de luni incepem si noi  :)) Si eu o sa fac fructele la abur (mar, para). Grozav fratiorul, mi-e o mila de baietii care vor fi interesati de Ghemotoaca mai incolo, va fi paznic de nadejde!

Ai dreptate, relaxarea face minuni (am vazut ca asa a fost si cu alaptatul)

 

Arnnia, da' nu-s deloc dezamagita, ca uite ce flacau fain am, iar tati seamana f bine cu surorile lui, care-s frumoase amandoua deci daca si junioara o ia pe linia lor... eu ma bucur. Da' gura ambilor copii a "a lu' mama", adica e pe linia familiei mele [pk]  A, inca o chestie, asta mica cand se uita la noi isi ridica spranceana  exact ca tat-su... e asa de comica [:-)))] [:-)))]

Dar nu asa comica precum ai fost tu azi... m-ai facut sa pufnesc in ris exact cand imi beam ceaiul, de mi-a dat pe nas [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Ma bucur de vestile bune de la ortoped, Alina, sper sa aveti azi o zi mai buna! [flo2] [flo2]

 

Mexxa, multumim pentru retete, o sa ma uit mai incolo, ca acum sunt cu asta mica in brate.

Mina, pai si in comert se gasesc borcanele  "carribean pork casserole", "egg custard cream" care cica pot fi date de la 4 luni incolo.... [batcap] [batcap] [batcap]

Macar pe aici totusi nu am binevoitori sa ma intrebe ingrijorati de ceiuturi, suculete, carnita, eventual sarmale, carnati si chiftele, sa se sature copilu' asta din ceva, ca ui' ce slab e (trage catre 8 ocale saraca slabanoaga). E drept ca majoritatea mamelor incep aici diversificarea intre 4 si 5 luni, sau imediat dupa 5 luni, si majoritatea de pe la 3 luni incolo alapteaza si dau si lp  (din gasca de mamici cu carucioare care mai discutam in curtea scolii sunt una dintre putinele care a alaptat exclusiv pana la 5 luni + si inca nu a diversificat) dar aici nu se apuca nimeni sa te sfatuiasca cum e mai bine, eventual daca intrebi iti spun cum fac ele si gata.

 

Pisellino, zic si eu ca daca vrei sa alaptazi si tratamentul nu e o urgenta, poti sa mai continui cu alaptatul (lapte o sa continui sa ai cat timp alaptezi)

 

Raluca, incearca laptele de migdale pentru tine, poate pe acela il tolereaza bebe. Acu' ce sa-i faci, de musai ca de voie buna....daca trebuie, trebuie [flo2] [flo2] .Dar si mama ta figura... "Deci e alergic la lapte de vaca copilu' ? Da' poti alapta daca-i alergic?" "Tu ce crezi, mama mea ? [:-)))] [:-)))] "

 

Ela, voi cum sunteti? [flo2] [flo2]

Mie chiar mi se pare ca ambii tai pui au si cate ceva de la tine..Lachlan o fi avand culoarea ochilor altora, dar are destule trasaturi ce le ai si tu in fizionomie. Asa mi se pare mie, na [:)] . Amandoi sunt tare frumosi, asta e sigur! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportam succes deplin! Am facut cum scria la schema si-a papat donsoara 3 lingurite cu varf. Am fost tentata sa ii mai dau ca tare frumos se lingea pe buze si plescaia dar am decis sa rezist entuziasmului. F interesant a reactionat, mai intai a impins afara ce i-am dat, dupa aia mi-a supt degetul (ca primele imbucaturi i le-am dat cu degetul meu), dupa care a inceput sa plescaie si incet incet a prins gustul. La un moment dat a insfacat lingurita de era sa si-o indese pe gat cu o privire care parca zice: "ia da chestia aia incoace sa sug eu la ea sa vad de unde vine mancarea????"

Apoi a lipait si vreo 100 ml de lapte si a cazut rapusa. 

 

Pentru Vizigot - daca e cineva interesat de imbinarea diversificarii cu meniul celor mari  [:-)))] - am facut un piure separat din ce morcov+dovlecel+pastarnac a ramas de la fata, la care am adaugat restul de pastarnac (ca pt ea am fiert doar o felie), 2 cepe micute si un cartof, cand au fost gata fierte pe aburi le-am mixat cu un praf de sare si o lingurita de unt si-a iesit o minune de piure, delicat si fin, pe care l-a halit in acelasi timp cu sora-sa, cu mult patrunjel verde pe deasupra. Si uite asa m-am scos cu masa de pranz [:-)))]  [:-)))] si nu i-a trebuit nici carne alaturi. 

De maine trec la fiertul pe aburi si pt fata ca n-a fost nevoie de niciun pic de zeama la subtiat piureul, dovlecelul a fost suficient de apos pt treaba asta. Cum ziceam, inca nu am pus ulei de masline, vreau sa fie acomodata cu legumele cand il introduc ca stiu ca poate da un pic de diaree si sa stiu de la ce a fost. 

 

Eu am mancat de pranz o mancare de pastai cu carne de pui, facuta de sot azi dimineata inainte sa plece la birou. As face bine sa slabesc mai repede ca deja mi-e jena de cat se munceste omu sa-mi asigure ce-mi trebe in fiecare zi  [:-)))] .

Acuma ii beau cafeaua, ca si-a lasat-o ascunsa in cuptorul cu microunde :)) si dupa aia un ceai de plante. Pe disera planui somon la cuptor cu legume, a cumparat sotu aseara de la Metro (apropos, fetele din buc, Metro martea se aprovizioneaza cu marfa proaspata si pestele si legumele sunt chiar foarte proaspete) si am planuit sa fac azi ca am zis de proteine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, Daniela, multumesc! ati mai facut lumina in capul meu cu diversificarea asta. imi notez tot ce a scris Mina si merg cu hartiuta la doctor dupa 10 feb cand avem si vaccinul. sa vezi scantei...sper sa inteleaga ca nu vreau sa incepem cu suculet. si daca nu intelege, tot nu fac cum zice ea. schimb doctorul ce atata..Mina poate iti cer pe PM detalii despre medicul vostru.

 

Raluca, daca ai voie lapte si branza de capra e super.sunt mult mai sanatoase. noi mancam mai ales branza maturata de capra.delicioasa. cred ca e greu fara lactate si cu restrictii insa cunosc un caz, cel al nepotelului meu care avea aceeasi problema iar acum la 2 ani si jumatate are liber la lactate. a scapat de problema cu intoleranta.

 

La noi acasa e maraiala, nu cred ca e puseu ca nu vrea sa pape mai mult ci cred ca este incisivul stanga jos, gingia umflata acolo cu o proeminenta. suntem asa de aproape o saptamana. din momentul in care se umfla gingia cam in cat timp iese si dintele?

aveti idee din experienta? se pare ca o deranjeaza ca roade tot de la paturica la obrazul meu si a facut niste brobonite mici in zona dintre nasuc si gurita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...