Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

Mina merci mult pt schema de diversificare! Ce tare Vizigotul! Se pare ca el e mana ta dreapta in cresterea surioarei haha Si felicitari pt Ghemotoaca pofticioasa care mananca bine


Eu sunt intr-o ceata totala inca... Nu stiu de ce am asa multe emotii sa fac totul bine... Plus ca trebuie sa cumpar toate cele necesare, de la lingurite la blender la scaunel cu masuta uffff  Si pe deasupra, peste tot unde citesc spun ceva diferit... Nici nu sti acuma cum e mai bine

Si acum intrebarile [:D] (sa nu radeti)

1. E ok sa combin 3 feluri de legume pt prima data? De ce nu doar o leguma pt 3-4 zile, apoi alta etc?
2. Am inteles ca oridinea procesarii termice la legume pt scopul de a se pastra cele mai multe nutriente e urmatoarea: copt, aburi apoi fiert (Adica prin copt leguma isi pastreaza cele mai multe vitamine, pe cand fierberea ii ia cel mai mult din proprietatile nutritive) Stiti ceva despre asta?
3. Avocado - Voi dati? Cand? Am inteles ca e un fruct usor, ne-acid, care e tolerat f bine de bebelusi in combinatie cu laptic
4. Castronele - Le folositi pe cele deja din dotare sau ati luat unele noi (plastic/ceramica?) Lingurite o sa ii iau de silicon
5. Nitrati - In lista de diversificare ce mi s-a dat de la pediatru (si cu care nu sunt deloc de acord) spuneau ca cel mai bine sa ii dau radacinoasele din borcanase, pt ca cele din comert contin multi nitrati/pesticide. Pe cand cele din borcanase sunt atent selectionate si procesate astfel incat sa se elimine aceste substante. Eu nu am de gand sa ii dau deloc borcanase, si in plus, o sa cumpar totul bio/organic pt ea. Oare asa elimin acest risc?
6. La ce ora e bine sa se introduca mancarea? In jur de 12-2 la masa de pranz?

Sunt sigura ca o sa mai am o gramada de intrebari, asta e doar ce imi vine acum in cap :) Deja ma doare capul hahah Si cica nu trebuie sa ma stresez [:-)))]


Mexxa, merci pt cartea de retete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elena, eu am inceput cu o singura leguma data trecuta, si acum voi face la fel, doar ca in loc sa incep cu morcov o sa incep cu pastarnac, dar apoi o sa introduc si restul, una cate una, pastarnac+dovlecel, apoi cartof dulce, morcov, etc. Da, prin fierbere se pierd multe nutriente, de aceea la abur e mai bine. Sau copt.

 

Am dat si borcanele (Hipp organic), nu am avut probleme cu asta.

 

Avocado e buuuun, nu mai stiu de la ce varsta i-am dat lui Mister, dar sigur i-am dat, parca de la 7 luni?

 

Avem castronase speciale pentru bebe, micute, de plastic... numa' bune sa le dea de podea :))) (sau de pereti, se intampla si de-astea). Si noi mergem cu lingurite de silicon

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELENA, respira andac si calmez-vous  [flo2] . Diversificarea nu e ca o cursa cu start fix pe care daca n-ai echipament il ratezi :)). Cu siguranta te vei descurca f bine. Din ce esti tu panicata ca inca nu ai cumparat doar blenderul si linguritele de silicon as zice ca-s musai necesare in prima faza. Da' si blenderul...legumele pot fi pasate fff frumos cu ajutorul unei site si a unei linguri. 

In ceea ce priveste scaunul, pt inceput ii poti da papa in scoica sau in leganut. 

Castronele - tot asa, pt inceput, poti folosi un castronel de-l ai prin gospodarie. In timp iti cumperi castronele de plastic sa nu se sparga. 

Avocado - da, am dat, dar habar nu mai am cand. Dupa cum ai vazut, insa, nu e cazul in prima luna, deci mai ai timp. Cum aflam, te informam.  [flo2] Cred insa ca nu e indicat in primele 1-2 luni de diversificare fiinca e f gras. Parerea mea. 

E ok si sa combini 3 legume - mie tocmai mi-a iesit faza. Pediatra mea zicea ca in felul asta gustul e mai ...asortat. Dar e la fel de ok sa incepi cu una singura. Eu asa am intentionat initial, insa cum am o colaborare super ok cu pediatra si pana acum tot ce m-a sfatuit a fost cu succes, am zis sa merg pe mana ei. 

Asta cu nitratii, nitritii si alti "ii" e f discutabila. Pana la urma trebe echilibru in toate. Nu va fi sfarsitul lumii daca ii dai si din borcanase - chiar mai sunt cazuri cand nu ai timp/mat prima de gatit si atunci e bun sa ai un borcanas rezerva, acolo. Da, de regula si in medie e bine sa ii gatesti tu, alegand acele legume despre care stii cum au fost cultivate. 

Insa cred ca nici intr-un caz, nici in celalalt, nu esti 100% sigura ca nu au fost folosite ingrasaminte. De asta esti sigura doar daca-s cultivate de tine in gradina. Ceea ce nu cred sa fie cazul, cum nu e nici la mine. 

 

So, relax [flo2] ! Si da-i cu intrebarile daca-ti mai vin ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, Daniela, multumesc! ati mai facut lumina in capul meu cu diversificarea asta. imi notez tot ce a scris Mina si merg cu hartiuta la doctor dupa 10 feb cand avem si vaccinul. sa vezi scantei...sper sa inteleaga ca nu vreau sa incepem cu suculet. si daca nu intelege, tot nu fac cum zice ea. schimb doctorul ce atata..Mina poate iti cer pe PM detalii despre medicul vostru.

 

Raluca, daca ai voie lapte si branza de capra e super.sunt mult mai sanatoase. noi mancam mai ales branza maturata de capra.delicioasa. cred ca e greu fara lactate si cu restrictii insa cunosc un caz, cel al nepotelului meu care avea aceeasi problema iar acum la 2 ani si jumatate are liber la lactate. a scapat de problema cu intoleranta.

 

La noi acasa e maraiala, nu cred ca e puseu ca nu vrea sa pape mai mult ci cred ca este incisivul stanga jos, gingia umflata acolo cu o proeminenta. suntem asa de aproape o saptamana. din momentul in care se umfla gingia cam in cat timp iese si dintele?

aveti idee din experienta? se pare ca o deranjeaza ca roade tot de la paturica la obrazul meu si a facut niste brobonite mici in zona dintre nasuc si gurita.

din pacate nu am voie nici de capra, stiu ca sunt faine... 

si al meu baleste si face bubute de la saliva, la cea mare dupa ce s-a umflat a erupt in 2 zile. insa la fetita unor prieteni a durat vreo sapt. depinde de copil

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca ziceai de brocoli si colici la bebe. in general eu stiu ca legumele varza,conopida,brocoli,varza de bruxeles (toate cruciferele) atunci cand se gatesc e bine sa fie date 2-3 min (nu mai mult ca apoi degaja o substanta) in clocot in apa cu sare si apoi scoase din apa aia si gatite. asa ies substantele gazoase si eviti sa aiba bebe colici

wow, multumesc, incerc. nu aveam idee...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, gandestete ca eu am voie sa mananc decat orez si 'morcovi fierti, carne slaba si mere coapte, bniscxuiti si 1 banAna pe -zi. Iti trrimvit o imbraltisare

si eu, te pup

al meu nu mai vrea alaptat in brate... urla de mama focului, singura pozitie in care vrea este culcat langa mine si musai sanul opus, pe deasupra lui,,, ca la nebuni  [:-)))]

incearca si tu diverse pozitii... cine stie? eu te sustin, asa, macar cu ganduri bune!!!  [flo2]

 

mina,  salivez dupa cum povestesti de pireurile alea, maine imi fac si eu  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

citim despre diversificare. Parca de-abia astept, desi mai am câteva saptamani bune ;)

Mina, multumim pentru detalii. Eu nu prea am cum sa ii dau masa împreuna cu altcineva decat cu pisica :-D doar in weekend e tati acasa, deci cam greu. O sa ii dau ei mai întai si apoi voi mânca si eu. Ma tot întreb unde sa ii dau, pentru ca noi doi nu prea mâncam la masa in bucatarie. Eu am o masa-perna si mănânc pe canapea in sufragerie. Tati - la fel in fotoliul lui, langa mine. Rareori stam la masa in bucatarie sau sufragerie, unde avem o masa extensibila mobilă. Da, tre' sa ne educam si noi.

bun robotelul, e si fara BPA, sanatos pana la capat.

 

Arnnia, esti tare!  [:-)))] stii ce fac? Spăl biberoane cu orez. Deja de doua ori astazi. Azi dimineata vine doamna, eu eram in bucatarie făcând-o pe barmanița cu orez. S-a schimbat, eu terminasem si ii zic: stiti ce făceam? Am spălat biberoane cu orez, eco.  [:)] femeia zice: am auzit eu ceva zgomot, dar nu stiam ce se aude  [alcool] eu zic: eu eram cu boabele de orez.  [:-)))] sotul inca nu stie; cred ca il fac sa isi faca cruce, cand o afla. Cum sa spăl biberoanele prințesei lui cu orez?!? Detergentul bio fara miros nu-i cel mai bun?! Clar, nu o sa ma înțeleagă!  [:-)))]

pisellino, vezi ce făcuși din femeia serioasă ce eram?  [:-)))]  [flo2]

Ii dau fier Ferrum Hausman, solutie orală, nu sirop. Doctorul a zis 5 picaturi dimineata si 5 seara. Dupa ce am citit prospectul si nu numai, mi s-a parut cam mult, asa ca am decis sa ii dau versiunea de profilaxie de 4 picaturi/zi. Am întrebat apoi MF, care-i tot pediatru, si mi-a zis o picatura/kg, deci intuisem eu bine.

Andra, tu pui frunze de varza/salate sa nu lipeasca una, alta de cosurile de bambus? Am citit linkul dat si parca asa zicea. 

Elena, nu fi stresata. Ce am inteles eu pana acum, e ca daca mama/tata nu sunt stresati de diversificare, nici bebe nu o sa aiba nicio problema.

in rest, la inceput poti sa ii dai cu degetul sa mănânce. Doar asa mâncam noi la origine, apoi am inventat furculition, lingurition, etc. Eu am o lingurita de silicon, pentru ca ii dau/dadeam Vingatol si Bonnisan. Avem castronase cu ventuza de la Mosu' de la Munchkin, parca. Am un scaun roz pe care tre' sa imi fac curaj sa il pun pe mercador.ro/tocmai.ro, eBay de-ale noastre. 

De nitrati nu scăpam niciunde, iar eu nu cred ca exista cultura bio 100% (sa nu ma audă tata), pentru ca solul este imbibat oriunde. De ex, daca ferma x zice ca ei cultiva bio, iar ferma y, vecina lui x, foloseste chimicale la greu, atunci si solul lui x e impregnat, chiar daca ei folosesc balegar de vacuta... Eu nu ma pricep la agricultura, dar orisicat it makes sense?!

Alina, bravo pentru rezultatul primit de la osteopat. Chiar, care-i corespondenta din România pentru osteopat? Ortopedul sau kineto terapeutul? Sau nu avem? Eu, de ex, am fost la ortoped, care-i doctor, care a diagnosticat torticolis postural si m-a trimis la kineto. Dupa x ședințe, te intorci la ortoped sa zica ok sau nu ok. 

Raluca,  [flo2] iti zic si eu, ca este bine ca ati descoperit problema. Dupa acest moment, totul va fi bine. O sa dureze putin acomodarea, insa peste catva timp o sa fie bine. Stefanuț este reperul nostru. Si noi aveam 5710 g la 4 luni si 2 zile  [:)] , iar acum, pe cântarul de acasa, se pare ca avem 5,97 kg. Hm!

Mexxa, multumim de cartica. O sa o studiez si pe asta.  [batcap] n-am studiat asa pentru niciun examen.  [alcool]

Ela, daca sunteti zambitori, sunteti pe drumul cel bun. Clar schimbat MF. Cum sa nu ii dea CM? E uracioasa. E cea cu fiertura de orez? Of. Sa treaca mai repede cele 6 luni si apoi sa găsești un MF, macar cumsecade, daca nu bun.  [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...