Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Depinda ce friptura, Mina.. Nu e buna pt beef steak, e buna pt copt vinete, mici, carnati, pulpe de pui, cgratare din ceafa..De obicei ce contine grasime si e ideala pt diete.Asta e experienta mea cu ea. La mine chiar imi iese carnea buna si moale.

Eu nu mai stiu sa zic. Puiul sigur iesea iasca - bine, pieptul de pui, ca ai mei doar d'asta mananca. Micii ii usca. Carnatii oricum imi ies mai ok in grill din ala ceramic, ca o tigaie. In fine, intre timp m-am lamurit ca toate astea ies mai bune in cuptor, pe gratar, cu flacara de sus aprinsa. Tot asa iese toata grasimea din ele si mediul fiind inchis se si inabusa de nu se mai usuca. 

Oricum, e clar ca utilajul nu merge de fiert la aburi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce eu mai coc ardei pe acel grill...intra mai multi si se coc foarteee repede [:)]

Si eu coc si ardei cand imi aduc multi de peste granita (kAUFLAND) si fac salata de ardei. Si pt asta e ideala.

 

Ah, ca sa iasa carnea buna, eu pulpele le fierb putin inainte (vreo 15 min) si gratarele/carnea le marinez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina pentru ca sa nu iasa carnea/micii uscate pune un pic de apa in tava de jos.....ajuta la formarea aburilor.

pai asa fac in cuptor: micii pe gratar, dedesupt tava mare plina cu apa, flacara de sus aprinsa.

 

Oricum tigaia cu pricina am instrainat-o dupa ce am lovit-o odata - plina cu apa cu grasime - si-am varsta toata chestia aia pe aragaz. M-am enervat - pai ce, imi da ea mie de lucru?????? - si-am dus-o pe la mamici. Eeeeeeeeeee...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai stiu sa zic. Puiul sigur iesea iasca - bine, pieptul de pui, ca ai mei doar d'asta mananca. Micii ii usca. Carnatii oricum imi ies mai ok in grill din ala ceramic, ca o tigaie. In fine, intre timp m-am lamurit ca toate astea ies mai bune in cuptor, pe gratar, cu flacara de sus aprinsa. Tot asa iese toata grasimea din ele si mediul fiind inchis se si inabusa de nu se mai usuca. 

Oricum, e clar ca utilajul nu merge de fiert la aburi. 

Aia da, din start am stiut ca nu se fierbe la aburi acolo. E doar un grill, nu steamer. Aburii din apa ce se pune dedesubt ajuta doar sa se patrunda mai bine friptura, sa se coaca (nu fierbe) legumele (gen vanata, ardei, dovlecei).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai asa fac in cuptor: micii pe gratar, dedesupt tava mare plina cu apa, flacara de sus aprinsa.

 

Oricum tigaia cu pricina am instrainat-o dupa ce am lovit-o odata - plina cu apa cu grasime - si-am varsta toata chestia aia pe aragaz. M-am enervat - pai ce, imi da ea mie de lucru?????? - si-am dus-o pe la mamici. Eeeeeeeeeee...

[:-)))] [:-)))] Si eu am patit din astea, dar de dat tot nu am dat-o. Sunt deja la a 3-a ustensila, deci iti dai seama ce des o folosesc. Prea mi-au fost laudati carnatii si vinetele [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, buna ideea cu micii in cuptor (si cu tava aferenta dedesubt). La asta nu m-am gandit. Asa incap mai multi. De tinut minte daca am musafiri si inca nu e suficient de cald pt gratar afara.

 

Azi merg cu pisoii la Alma la scoala. D-ra a avut de facut o prezentare despre o tema la alegere si ce alta tema decat "Gemenii..Fratiorii mei" sa i se fi parut d-rei mai interesanta la ora actuala? Cum eu am fost sursa ei de inspiratie si informatii, era cat pe ce sa ajungem cu discutia in momentul in care au fost proiectati fratiorii [:-)))] [:-)))] ..Ne-am oprit insa doar la tipurile de gemeni (identici/non-identici, monozigoti si dizigoti cu explicatii pe intelesul copiilor: 2  celule sau o celula ce se imparte in doua)..Asta era introducerea, plus ceva aspecte generale despre gemeni..Normal ca 2/3 din poveste e istoria sarcinii si a evolutiei fratilor ei pana azi, cu plansele aferente. Domnisoara a inventat si un quiz pentru colegii ei, cu intrebari despre bebelusi si gemeni si raspunsuri gen A, B. C...Are si premiu o ciocolata pt castigator. Asta cu quiz-ul a fost pur ideea ei si mi-a dat chiar lectii cum trebuie sa fie layout-ul unui astfel de quiz in Word (eu nu m-am bagat deloc aici, ea l-a facut). Abia astept . Pe la 14.45 tre sa fim acolo.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, buna ideea cu micii in cuptor (si cu tava aferenta dedesubt). La asta nu m-am gandit. Asa incap mai multi. De tinut minte daca am musafiri si inca nu e suficient de cald pt gratar afara.

 

Azi merg cu pisoii la Alma la scoala. D-ra a avut de facut o prezentare despre o tema la alegere si ce alta tema decat "Gemenii..Fratiorii mei" sa i se fi parut d-rei mai interesanta la ora actuala? Cum eu am fost sursa ei de inspiratie si informatii, era cat pe ce sa ajungem cu discutia in momentul in care au fost proiectati fratiorii [:-)))] [:-)))] ..Ne-am oprit insa doar la tipurile de gemeni (identici/non-identici, monozigoti si dizigoti cu explicatii pe intelesul copiilor: 2  celule sau o celula ce se imparte in doua)..Asta era introducerea, plus ceva aspecte generale despre gemeni..Normal ca 2/3 din poveste e istoria sarcinii si a evolutiei fratilor ei pana azi, cu plansele aferente. Domnisoara a inventat si un quiz pentru colegii ei, cu intrebari despre bebelusi si gemeni si raspunsuri gen A, B. C...Are si premiu o ciocolata pt castigator. Asta cu quiz-ul a fost pur ideea ei si mi-a dat chiar lectii cum trebuie sa fie layout-ul unui astfel de quiz in Word (eu nu m-am bagat deloc aici, ea l-a facut). Abia astept . Pe la 14.45 tre sa fim acolo.

super frumos, bafta! 

 

Ceea ce-mi aduce aminte ca si eu aman de ceva timp discutia despre cum ajung copiii in burta si cum ies, ca restul am reusit sa clarific pe parcursul sarcinii cu Vizigotul. Cum bunicile au considerat ca e mai usor sa i se spuna ca plozii ies din burta cu operatia, acu baiatu are o dilema (logica, desigur): da pe animale cine le opereaza? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

super frumos, bafta! 

 

Ceea ce-mi aduce aminte ca si eu aman de ceva timp discutia despre cum ajung copiii in burta si cum ies, ca restul am reusit sa clarific pe parcursul sarcinii cu Vizigotul. Cum bunicile au considerat ca e mai usor sa i se spuna ca plozii ies din burta cu operatia, acu baiatu are o dilema (logica, desigur): da pe animale cine le opereaza? :)

[:-)))] [:-)))] Buna intrebarea vizigotului. Cum ies copiii, stie Alma deja. Doar cum ajung acolo inca nu ii e clar..Ea de anul asta are o materie scurta despre corpul uman si informatii despre sex, dar inca nu am chestionat-o pana unde au ajuns si ce stie (uite ca am acum tema de casa pt moi-meme, sa nu uit sa descos d-ra). Cert e ca nu au discutat cum se fac copiii.Altfel mi-ar fi spus ea cand discutam noi despre prezentarea de azi. Lectiile astea se tin destul de timpuriu aici pt ca au fost destule incidente neplacute in scoli anii trecuti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu pediatra, cica nu prea pot fi de la mancare bubitele. Ca daca era o reactie alergica aparea in scurt timp si incepea in jurul guritei, unde a intrat prima oara in contact cu mancarea. Sau chiar daca nu aparea acolo, se intindea pe tot corpul.

 

Concluzia: cine stie ce-a iritat-o, lasam in pace si observam. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...